dnes
Středa - oblacno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - mlha
1°C
Umění, které je už za čarou. Na obložení stanic metra začala výstava fotografií
Vystavená fotografie ve stanici metra Můstek na lince A. Foto: Simona Amiridu / MHMP

Umění, které je už za čarou. Na obložení stanic metra začala výstava fotografií

Společná výstava pražského dopravního podniku a Galerie hl. m. Prahy byla včera zahájena ve čtyřech stanicích metra: Můstek A, Florenc B, Náměstí Republiky a Karlovo náměstí. Výstava představuje celkem šestnáct děl od osmi umělců, respektive uměleckých dvojic, v každé stanici po čtyřech dílech. Prohlédnout si je bude možné do konce letošního roku. 

Výstava Umění za čarou je prvním z projektů, jež mají představit pražské metro jako prostor, který je otevřený současnému umění. Obdobné jednorázové umělecké projekty jsou ve světě běžné.

Metro v Praze od počátku jeho provozu doplňují desítky uměleckých děl. Mozaiky, sochy, objekty, ale také světelné instalace jsou jeho součástí již od jeho zprovoznění v roce 1974. Řada z nich byla v minulých letech poškozena nebo dokonce zcela odstraněna.

Díla světově uznávaných umělců, jakými jsou Stanislav Kolíbal, Václav Cigler, dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, Františka Víznera a mnoha dalších dotvářela či stále dotváří unikátní tvář metra v Praze.

Výstava Umění za čarou představí výběr děl uměleckých osobností, jako je Jiří Kovanda, Markéta Othová, Krištof Kintera, Timo, Lucia Sceranková, Ondřej Přibyl a umělecká dvojice Lukáš Jasanský – Martin Polák a Hynek Alt – Aleksandra Vajd.

Fotografické práce či fotografie dokumentující je možné vidět na plochách za kolejištěm stanic Můstek A, Florenc B, Náměstí Republiky a Karlovo náměstí.

Výběr stanic vychází z faktu, že na designovém obložení nástupišť zbyly po bývalých reklamních nosičích prázdné plochy, které před svým odstraněním poslouží jako platforma pro umělecký projekt.

Odtud také pochází název této neobvyklé výstavy. Díla jsou umístěna za bezpečnostní čarou kolejiště. Připravují se také komentované prohlídky, které zájemcům přiblíží jak samotné exponáty, tak historii a architekturu jednotlivých stanic.


Týden italské kuchyně ve světě. Praha oslavuje Federica Felliniho a Pellegrina Artusiho

Včera v 08:52

Od 23. do 29. listopadu se koná V. ročník Týdne italské kuchyně ve světě. Projekt na podporu a zhodnocení agropotravinářského sektoru a italské kuchyně připravuje italské Ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce spolu s mnoha dalšími partnery.

Koncert Jaroslava Svěceného a Lucie Tóth

Včera v 08:11

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera koná již pošesté.

Na Ořechovce začaly platit parkovací zóny

23. listopadu 2020 ve 12:18

Na Ořechovce v šesté městské části dnes začaly platit parkovací zóny. Od 2. listopadu platí v Praze 6 zóny také na Hanspaulce.

Praha 1: 20 Minutes vystoupí online

23. listopadu 2020 v 09:37

20 Minutes je pražská art-popová kapela, jejíž jádro tvoří výjimečně dvě frontmanky, jednovaječná dvojčata.

Praha 1: Koncert Institutu Bohuslava Martinů

21. listopadu 2020 v 09:32

V předvečer 130. výročí skladatelova narození, 7. prosince, se uskuteční výroční koncert Institutu Bohuslava Martinů, na kterém vystoupí Zemlinského kvarteto.

C. J. Carver: Mrazivé echo

20. listopadu 2020 v 08:40

V dětství byli Harry, Lucas a Guy nejlepšími kamarády. Jenže pak udělali strašnou chybu a jejich přátelství se rozpadlo, vzájemné vazby se zpřetrhaly. O mnoho let později se v lese najde lidská hlava, stažená z kůže a s vyříznutým jazykem. Policie si na pomoc s tímto případem přivolá psychologa...

Zlíchovský tunel bude o víkendu uzavřen

20. listopadu 2020 v 07:59

Z důvodu revize trafostanice a vypnutí napájení tunelu bude Zlíchovský tunel od soboty 21.listopadu od 23 hodin neděle 22. listopadu do 2:30 uzavřen hodin.

Další články
Nahoru