dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražský život

Umělkyně Anna Chromy v Praze

Ve středu 17. února přijede do Prahy umělkyně Anna Chromy, která pozvání do hlavního města přijala od starosty městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. Uznávaná malířka a sochařka bude za své umění navržena na Cenu Prahy 1.

„Sochařka Anna Chromy je celosvětově známá a uznávaná umělkyně a já jsem moc rád, že přijala mé pozvání do Prahy. Účelem setkání je ji po umělecké stránce lépe poznat a ukázat ji to nejkrásnější na Praze 1. A kde jinde se setkat, než přímo u jedné z jejích soch. V tomto případě u díla „Plášť svědomí“ u Stavovského divadla,“ uvedl starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Anna Chromy nepřijede do Prahy poprvé. Před patnácti lety zde měla výstavu. Tehdy na Ovocném trhu ožilo celkem jejích 15 bronzových soch, které byly ztělesněním hudebních motivů. Osm z vystavených soch – Don Giovanni, Donna Anna, Donna Elvíra, Don Ottavio, Leporello, Masetto, Zerlina a Komtur byly z Mozartovy opery Don Giovanni. Anna Chromy viděla Zerlinu, Dona Ottavia i Donnu Annu téměř jako akty, některým figurám nasadila zvířecí hlavy.

Jediná socha komtura neboli piety měla na výstavě oděv – mnišskou kápi, za kterou se skrývá prázdný prostor. Právě u tohoto díla se známá umělkyně setká se starostou Prahy 1. Dílo „Plášť svědomí“ je jedním z nejznámějších umělkyně Anna Chromy. Kromě umístění u Stavovského divadla v Praze, se tato socha nachází také v Salzburské katedrále, Národním archeologickém muzeu v Aténách a na dalších místech.

Malířka a sochařka Anna Chromy se narodila v Českém Krumlově, s rodiči se pak přestěhovala do Rakouska. V současnosti žije ve Francii a pracuje v Itálii. Umělkyně Anna Chromy studovala malířství v Linzi a v Paříži, kde se seznámila s umělcem Salvadorem Dalím a začala se u něj i učit. Dodnes maluje v duchu surrealismu. Po vážné nehodě se pár let nebyla schopna malovat a tak se začala se věnovat sochařství. Zaměřila se na bronzovou a mramorovou plastiku.


Další články
Nahoru