Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Umělecké betonové plastiky na Barrandovském mostě čeká obnova
Plastika Rovnováha. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Umělecké betonové plastiky na Barrandovském mostě čeká obnova

Umělecké betonové plastiky na pražském Barrandovském mostě se dočkají obnovy. Technická správa komunikací (TSK) s ní začne, až dokončí kompletní rekonstrukci mostu. Informoval o tom generální ředitel TSK Jozef Sinčák. Rekonstrukce mostu je plánována na čtyři roky a započala loni. Kolik bude oprava obřích plastik stát, Sinčák neuvedl. Autorem děl, která vznikla v letech 1989 a 1990, je sochař Josef Klimeš.

„Sanační práce, které na to chystáme, tak budou probíhat až po skončení rekonstrukce Barrandovského mostu. Komunikujeme se zástupkyní autora těchto objektů. Prvky chce v budoucnu do své péče převzít Galerie hlavního města Prahy," řekl Sinčák.

Oprava mostu je rozdělena na čtyři etapy a trvá vždy část roku. Letos začala v polovině května a potrvá do konce prázdnin. V následujících dvou letech pak budou silničáři pracovat na opravě severní části soumostí ve směru z Braníku na Smíchov.

Plastika s názvem Rovnováha stojí na předmostí na branické straně. Její rozpětí je 15 metrů a vysoká je šest metrů. Původně zde byla plánována socha komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, jehož jméno most původně nesl. Z toho nakonec sešlo a na most se dostala Klimešova díla. Na levém břehu jsou pak dvě plastiky ve tvaru misek, které zastřešují schodiště.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze.

Rekonstrukce stavby je rozložena do několika let a vždy trvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru