Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Umělecké betonové plastiky na Barrandovském mostě čeká obnova
Plastika Rovnováha. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Umělecké betonové plastiky na Barrandovském mostě čeká obnova

Umělecké betonové plastiky na pražském Barrandovském mostě se dočkají obnovy. Technická správa komunikací (TSK) s ní začne, až dokončí kompletní rekonstrukci mostu. Informoval o tom generální ředitel TSK Jozef Sinčák. Rekonstrukce mostu je plánována na čtyři roky a započala loni. Kolik bude oprava obřích plastik stát, Sinčák neuvedl. Autorem děl, která vznikla v letech 1989 a 1990, je sochař Josef Klimeš.

„Sanační práce, které na to chystáme, tak budou probíhat až po skončení rekonstrukce Barrandovského mostu. Komunikujeme se zástupkyní autora těchto objektů. Prvky chce v budoucnu do své péče převzít Galerie hlavního města Prahy," řekl Sinčák.

Oprava mostu je rozdělena na čtyři etapy a trvá vždy část roku. Letos začala v polovině května a potrvá do konce prázdnin. V následujících dvou letech pak budou silničáři pracovat na opravě severní části soumostí ve směru z Braníku na Smíchov.

Plastika s názvem Rovnováha stojí na předmostí na branické straně. Její rozpětí je 15 metrů a vysoká je šest metrů. Původně zde byla plánována socha komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, jehož jméno most původně nesl. Z toho nakonec sešlo a na most se dostala Klimešova díla. Na levém břehu jsou pak dvě plastiky ve tvaru misek, které zastřešují schodiště.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140 000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze.

Rekonstrukce stavby je rozložena do několika let a vždy trvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.


Autor: ČTK

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

Dnes v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

Dnes v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Očkování zvířat osob bez domova

Včera v 15:07

V areálu noclehárny Michle proběhne 22. května od 9 do 11:30 hodin již tradiční očkování zvířat osob bez domova.

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

17. května 2024 ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

17. května 2024 v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Další články
Nahoru