dnes
Úterý - obcasny-dest
7°C
zítra
Středa - polojasno
5°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost
Díky Základní umělecké škole Hostivař zněla Pražským hradem hymna Evropské unie. Foto (2x): Facebook P15

Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost

Ve Španělském sále na Pražském hradě se ve čtvrtek 3. října uskutečnil slavnostní večer „Pocta české památkové péči“. Za účasti předních osobností společenského a kulturního života byly nominantům předány prestižní Ceny Opera Historica 2019 za příkladnou památkovou péči a ochranu kulturně historických hodnot. Navrženým jednotlivcům pak byla udělena významná Cena Jože Plečnika 2019 za celoživotní dílo v oblasti památkové péče.

zus-praha-15a Na slavnostním večeru došlo k mimořádně početnému překvapení, a tím bylo vystoupení pěveckého sboru Základní umělecké školy Hostivař. Ta je otevřena pro všechny generace, věnuje se vzdělávání dětí od těch nejmenších (pětiletých), až po dospělé. Jako první založila v České republice Akademii umění a kultury Prahy 15, kde se mohou vzdělávat v uměleckých oborech i seniorky a senioři. Tento projekt postupně převzaly další pražské školy a postupně se rozšířil do základních uměleckých škol po celé republice.

Na Pražském hradě tak zazpívali přítomným hostům (mezi kterými byli i členové vlády) děti, žáci, studenti, jejich učitelé, rodiče i jejich rodiče, seniorky a senioři ze základní umělecké školy. V českém překladu zazněla báseň Friedricha Schillera Óda na radost, která oslavuje spolupráci a přátelství mezi lidmi. Její upravenou verzi zhudebnil Ludwig van Beethoven, jako svou čtvrtou, závěrečnou větu Deváté symfonie. Melodie je od roku 1985 i oficiální hymnou Evropské unie.

Ve sboru byl i starosta patnácté městké části Milan Wenzl. „Pro Prahu 15 i uměleckou školu to byl úžasný zážitek. Bylo to ocenění za to, že podporujeme mezigenerační setkávání,“ uvedl starosta Wenzl.


Praha se připojí k výzvě evropských měst ohledně platforem pro krátkodobé ubytování

26. ledna 2020 v 09:29

Praha se připojí k výzvě několika evropských měst Evropské komisi, aby začala řešit celoevropskou regulaci platforem pro krátkodobé ubytování typu Airbnb. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. Město také jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o národní regulaci, dva předchozí návrhy Poslanecká...

Dotace od hlavního města podpoří výstavu dostupného bydlení, rozhodli zastupitelé

26. ledna 2020 v 09:19

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo poskytnutí dotací z Fondu rozvoje dostupného bydlení městské části Praha – Ďáblice ve výši 17 milionů korun a městské části Praha – Lysolaje ve výši 89 milionů korun. Finanční prostředky budou využity k podpoře vybudování...

Další články
Nahoru