dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost
Díky Základní umělecké škole Hostivař zněla Pražským hradem hymna Evropské unie. Foto (2x): Facebook P15

Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost

Ve Španělském sále na Pražském hradě se ve čtvrtek 3. října uskutečnil slavnostní večer „Pocta české památkové péči“. Za účasti předních osobností společenského a kulturního života byly nominantům předány prestižní Ceny Opera Historica 2019 za příkladnou památkovou péči a ochranu kulturně historických hodnot. Navrženým jednotlivcům pak byla udělena významná Cena Jože Plečnika 2019 za celoživotní dílo v oblasti památkové péče.

zus-praha-15a Na slavnostním večeru došlo k mimořádně početnému překvapení, a tím bylo vystoupení pěveckého sboru Základní umělecké školy Hostivař. Ta je otevřena pro všechny generace, věnuje se vzdělávání dětí od těch nejmenších (pětiletých), až po dospělé. Jako první založila v České republice Akademii umění a kultury Prahy 15, kde se mohou vzdělávat v uměleckých oborech i seniorky a senioři. Tento projekt postupně převzaly další pražské školy a postupně se rozšířil do základních uměleckých škol po celé republice.

Na Pražském hradě tak zazpívali přítomným hostům (mezi kterými byli i členové vlády) děti, žáci, studenti, jejich učitelé, rodiče i jejich rodiče, seniorky a senioři ze základní umělecké školy. V českém překladu zazněla báseň Friedricha Schillera Óda na radost, která oslavuje spolupráci a přátelství mezi lidmi. Její upravenou verzi zhudebnil Ludwig van Beethoven, jako svou čtvrtou, závěrečnou větu Deváté symfonie. Melodie je od roku 1985 i oficiální hymnou Evropské unie.

Ve sboru byl i starosta patnácté městké části Milan Wenzl. „Pro Prahu 15 i uměleckou školu to byl úžasný zážitek. Bylo to ocenění za to, že podporujeme mezigenerační setkávání,“ uvedl starosta Wenzl.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

Včera v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

19. října 2019 v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru