dnes
Neděle - zatazeno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
13°C
Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost
Díky Základní umělecké škole Hostivař zněla Pražským hradem hymna Evropské unie. Foto (2x): Facebook P15

Umělecká škola z Prahy 15 se prezentovala na Pražském hradě Ódou na radost

Ve Španělském sále na Pražském hradě se ve čtvrtek 3. října uskutečnil slavnostní večer „Pocta české památkové péči“. Za účasti předních osobností společenského a kulturního života byly nominantům předány prestižní Ceny Opera Historica 2019 za příkladnou památkovou péči a ochranu kulturně historických hodnot. Navrženým jednotlivcům pak byla udělena významná Cena Jože Plečnika 2019 za celoživotní dílo v oblasti památkové péče.

zus-praha-15a Na slavnostním večeru došlo k mimořádně početnému překvapení, a tím bylo vystoupení pěveckého sboru Základní umělecké školy Hostivař. Ta je otevřena pro všechny generace, věnuje se vzdělávání dětí od těch nejmenších (pětiletých), až po dospělé. Jako první založila v České republice Akademii umění a kultury Prahy 15, kde se mohou vzdělávat v uměleckých oborech i seniorky a senioři. Tento projekt postupně převzaly další pražské školy a postupně se rozšířil do základních uměleckých škol po celé republice.

Na Pražském hradě tak zazpívali přítomným hostům (mezi kterými byli i členové vlády) děti, žáci, studenti, jejich učitelé, rodiče i jejich rodiče, seniorky a senioři ze základní umělecké školy. V českém překladu zazněla báseň Friedricha Schillera Óda na radost, která oslavuje spolupráci a přátelství mezi lidmi. Její upravenou verzi zhudebnil Ludwig van Beethoven, jako svou čtvrtou, závěrečnou větu Deváté symfonie. Melodie je od roku 1985 i oficiální hymnou Evropské unie.

Ve sboru byl i starosta patnácté městké části Milan Wenzl. „Pro Prahu 15 i uměleckou školu to byl úžasný zážitek. Bylo to ocenění za to, že podporujeme mezigenerační setkávání,“ uvedl starosta Wenzl.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru