dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Umělé pihy, drbátka i pasti na blechy. Nová expozice muzea nočníků se zaměřuje na baroko
Muzeum historických nočníků a toalet najdete nedaleko Výtoně v Praze 2. Foto: Facebook

Umělé pihy, drbátka i pasti na blechy. Nová expozice muzea nočníků se zaměřuje na baroko

Seznámit se s tím, jak lidé pečovali o tělesnou hygienu v době baroka, mohou lidé v pražském muzeu nočníků. Začala tam výstava nazvaná Baroko trochu jinak, která potrvá až do konce srpna. Ukáže pasti na blechy, nočníky, drbátka a obrazová i textová dokumentace o historii mytí a koupání. Muzeum historických nočníků a toalet sídlí ve Vyšehradské ulici.

Výstava se zmiňuje o osobních potřebách Ludvíka XVI. (1638 až 1715) i Marie Antonietty (1755 až 1793). Návštěvníci uvidí pasti na blechy, které lidé používali k odstraňování parazitů z těla. Vystavené jsou originály malých klícek ze zimostrázového dřeva či slonoviny nebo repliky „lapačů s chlupem“, tedy kožešin malých zvířat se zdobenými hlavami a tlapkami.

Dalšími exponáty jsou například dámské nočníky bourdaloue, drbátka, doklady historie čištění zubů, vývoje toalet, bidetů a toaletního papíru, voňavky i umělé znaménky krásy zvané muška. Výstavu doplňují čtyři figuríny v barokních kostýmech, které zapůjčilo barrandovské studio.

Výstava nebude součástí pražské muzejní noci, která se koná v sobotu. O víkendu 11. a 12. června ale muzeum nabízí k jedné vstupence druhou volnou. Vstupné je za 150 korun, zlevněné za 100 korun.

V muzeu si návštěvníci mohou prohlédnout téměř 1800 nočníků, od obyčejných až po ty, které svým dekorem připomínají spíš polévkové mísy a omáčníky. Kolekci tvoří solitérní exponáty s popisem původu a historie, jsou mezi nimi třeba i nočníky hotelové a lodní, které byly vyráběny v malých sériích pro zadavatele, dámské nočníky, pánské a dámské urinály, chlapecké nočníky.

V expozici jsou francouzské svatební nočníky, které sloužily pouze k přípravě sladkého svatebního pokrmu, nebo propagandistické nočníky s podobiznami různých, spíše neoblíbených vládců i žertovné dárky s obrázky a nápisy, dokonce s hracím strojkem. V muzeu je ale i řada toalet – toaletní truhlice, křesla, židle a taburetky, cestovní toaletní truhly, jeden z prvních chemických záchodů z USA, splachovací záchody s bohatým dekorem, replika barokního záchodu z mostu, ukázky bidetů či pisoárů.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru