Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Umělce Haukovou a Chalupeckého bude v parku u nádraží připomínat billboard řízený umělou inteligencí
Hybridní billboard, který se v parku u vršovického nádraží objeví v roce 2022. Vizualizace: CCEA MOBA / P10

Umělce Haukovou a Chalupeckého bude v parku u nádraží připomínat billboard řízený umělou inteligencí

Odkaz uměleckého páru Jiřina Hauková – Jindřich Chalupecký připomene v parku u vršovického nádraží originální dílo. Soutěž o návrh instalace ve veřejném prostoru vyhrál hybridní billboard, který bude kombinací citátů básnířky a teoretika umění vytvářet zcela nové texty. Instalaci vybrala ve výtvarné soutěži Prahy 10 odborná porota. V parku pojmenovaném po obou osobnostech se dílo objeví v roce 2022. Zaplatí ho magistrát a vyjde na 4,8 milionu korun.

V konkurenci dalších takřka třiceti návrhů oslovil porotu složenou z odborníků na umění a zástupců desáté městské části nejvíc ten od autorského týmu Vojtěch Tecl, Tereza Brussmannová, Adam Šustek a Jakub Rajnoch (umělci) a Savka Marenić (architektka).

„Propojením těchto osobností Haukové a Chalupeckého se rodí nekonečné variace inteligentního generovaného textu. Vymýšlí ho systém neuronové sítě, vyučovaný všemi dostupnými texty a archiváliemi, které po sobě oba autoři zanechali. Vzniká sloučení dvou přístupů k tvorbě psaného textu, a vytváří tak novou nesmrtelnou poezii a myšlenky, které se stále aktualizují,“ stojí v anotaci návrhu nazvaném jednoduše „Spolu“.

„Propojení moudrých slov obou velikánů je jednak symbolické vzhledem k jejich životnímu spojení, jednak inovativní a originální,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro školství a kulturu David Kašpar (VLASTA / STAN).

„Díky důkladné přípravě a času, které všechny členky a členové poroty návrhům věnovali, jsme došli k výsledku během pouhých dvou, byť intenzivních dnů. Koncept vítězného návrhu je z mého pohledu velice zdařilý komplexně,“ sdělil předseda poroty Tomáš Vaněk, umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze.

Dalšími členy poroty byli Karina Kottová (ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění), Milan Houser (umělec, do roku 2019 děkan a nyní proděkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně) a Edith Jeřábková (kurátorka, teoretička a historička umění).

Z návrhů, které byly po celou dobu rozhodování drženy v anonymitě, porota vybrala a finančně ocenila tři nejlepší. Pomyslné stříbro získal architekt Radek Talaš s památníkem v podobě typografického symbolu hvězdičky, která je automaticky natáčena směrem ke slunci.

Třetí místo obsadila idea zvednutí všední části parku a jeho vykrojení, jež současně počítá s revitalizací okolního prostoru. Autorem bylo Studio COSMO v sestavě Tereza Kabelková, Jiří Kabelka, Marie Kubátová a Petr Moschner.

Jednalo se o první soutěž obdobného typu, kde zadavatelem by byla městská část a investorem hlavní město. „A aby těch primátů nebylo málo, probíhala soutěž s ohledem na aktuální opatření kompletně on-line, bez tištěných materiálů. Nejdůležitější pro nás ovšem je, že byl transparentním procesem a v názorovém souznění porotců vybrán výborný návrh,” shrnul Igor Kovačević ze společnosti CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu), která soutěž organizačně zajišťovala. V současné době probíhají jednání s vítězi o uzavření smlouvy na realizaci samotného díla.

„Myšlenkový odkaz této dvojice je stále živý, a podobně živé bude také dílo, které jej připomíná. Automaticky generované texty vycházející ze skloubení poezie Haukové a teoreticko-esejistických textů Chalupeckého budou asi nabírat mnoho rovin, od té vážnější přes humornou až k absurdní,“ sdělila členka poroty a ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová, kurátorka a teoretička současného umění.

Chalupecký a Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park v Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Dnes v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

Včera ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru