Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Umělce Haukovou a Chalupeckého bude v parku u nádraží připomínat billboard řízený umělou inteligencí
Hybridní billboard, který se v parku u vršovického nádraží objeví v roce 2022. Vizualizace: CCEA MOBA / P10

Umělce Haukovou a Chalupeckého bude v parku u nádraží připomínat billboard řízený umělou inteligencí

Odkaz uměleckého páru Jiřina Hauková – Jindřich Chalupecký připomene v parku u vršovického nádraží originální dílo. Soutěž o návrh instalace ve veřejném prostoru vyhrál hybridní billboard, který bude kombinací citátů básnířky a teoretika umění vytvářet zcela nové texty. Instalaci vybrala ve výtvarné soutěži Prahy 10 odborná porota. V parku pojmenovaném po obou osobnostech se dílo objeví v roce 2022. Zaplatí ho magistrát a vyjde na 4,8 milionu korun.

V konkurenci dalších takřka třiceti návrhů oslovil porotu složenou z odborníků na umění a zástupců desáté městské části nejvíc ten od autorského týmu Vojtěch Tecl, Tereza Brussmannová, Adam Šustek a Jakub Rajnoch (umělci) a Savka Marenić (architektka).

„Propojením těchto osobností Haukové a Chalupeckého se rodí nekonečné variace inteligentního generovaného textu. Vymýšlí ho systém neuronové sítě, vyučovaný všemi dostupnými texty a archiváliemi, které po sobě oba autoři zanechali. Vzniká sloučení dvou přístupů k tvorbě psaného textu, a vytváří tak novou nesmrtelnou poezii a myšlenky, které se stále aktualizují,“ stojí v anotaci návrhu nazvaném jednoduše „Spolu“.

„Propojení moudrých slov obou velikánů je jednak symbolické vzhledem k jejich životnímu spojení, jednak inovativní a originální,“ uvedl místostarosta Prahy 10 pro školství a kulturu David Kašpar (VLASTA / STAN).

„Díky důkladné přípravě a času, které všechny členky a členové poroty návrhům věnovali, jsme došli k výsledku během pouhých dvou, byť intenzivních dnů. Koncept vítězného návrhu je z mého pohledu velice zdařilý komplexně,“ sdělil předseda poroty Tomáš Vaněk, umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze.

Dalšími členy poroty byli Karina Kottová (ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění), Milan Houser (umělec, do roku 2019 děkan a nyní proděkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně) a Edith Jeřábková (kurátorka, teoretička a historička umění).

Z návrhů, které byly po celou dobu rozhodování drženy v anonymitě, porota vybrala a finančně ocenila tři nejlepší. Pomyslné stříbro získal architekt Radek Talaš s památníkem v podobě typografického symbolu hvězdičky, která je automaticky natáčena směrem ke slunci.

Třetí místo obsadila idea zvednutí všední části parku a jeho vykrojení, jež současně počítá s revitalizací okolního prostoru. Autorem bylo Studio COSMO v sestavě Tereza Kabelková, Jiří Kabelka, Marie Kubátová a Petr Moschner.

Jednalo se o první soutěž obdobného typu, kde zadavatelem by byla městská část a investorem hlavní město. „A aby těch primátů nebylo málo, probíhala soutěž s ohledem na aktuální opatření kompletně on-line, bez tištěných materiálů. Nejdůležitější pro nás ovšem je, že byl transparentním procesem a v názorovém souznění porotců vybrán výborný návrh,” shrnul Igor Kovačević ze společnosti CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu), která soutěž organizačně zajišťovala. V současné době probíhají jednání s vítězi o uzavření smlouvy na realizaci samotného díla.

„Myšlenkový odkaz této dvojice je stále živý, a podobně živé bude také dílo, které jej připomíná. Automaticky generované texty vycházející ze skloubení poezie Haukové a teoreticko-esejistických textů Chalupeckého budou asi nabírat mnoho rovin, od té vážnější přes humornou až k absurdní,“ sdělila členka poroty a ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová, kurátorka a teoretička současného umění.

Chalupecký a Hauková byli manželé a významní představitelé umění 20. století. Chalupecký proslul zejména jako výtvarný a literární teoretik a kritik a historik umění. Rovněž překládal, stejně jako básnířka Hauková. Park v Praze 10 je po dvojici pojmenovaný od roku 2014.


Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Další články
Nahoru