dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Uliční fasáda historického domu Zubatého 10 prošla rekonstrukcí
Fasáda prokoukla. Foto: P5

Uliční fasáda historického domu Zubatého 10 prošla rekonstrukcí

Dům Zubatého 10, kde je Dům s pečovatelskou službou, prošel rekonstrukcí fasády. V rámci stavebních prací nechala pátá městská část zrestaurovat i původní prvky novorenesančního tvarosloví fasády.

Radnice Prahy 5 převzala dokončenou opravu uliční fasády domu Zubatého 10, v němž působí Dům s pečovatelskou službou s třiatřiceti byty. V rámci oprav byly provedeny restaurátorské práce na narušených prvcích, fasádní nátěry a byla vyměněna špaletová okna.

„Rekonstrukce probíhala postupně – narazili jsme totiž na historická sgrafita, takže jsme práce museli zastavit a postup konzultovat s památkáři,“ říká starosta Pavel Richter (TOP 09).

Restaurátorský průzkum totiž po omytí tlakovou vodou odhalil původní prvky novorenesančního tvarosloví fasády, které bylo z 80 % degradováno. Jedná se například o 48 metrů dlouhý akántový pás, dvacet ornamentálních zrcadel či stylizovanou balustrádu.

„Všechny plochy byly překryté vápenocementovou kaší tlustou až centimetr, takže tyto krásné prvky se odhalily až po zahájení prací. Smíchov se teď bude moci pyšnit další krásnou fasádou, která nám ukazuje tehdejší estetické cítění a vkus,“ dodává starosta.

Dům, či spíše palác, Zubatého 10 je opředen bohatou historií. Na přelomu 16. a 17. století se na tomto místě nalézal panský dvůr s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka, s krčmou, kovárnou, plaveckou hospodou s kolnou, farním kostelem sv. Filipa a Jakuba s hřbitovem, celnicí mlýnem a vodárnou,  chalupami a domky, ovocnými sady a vinicemi, v nichž si pražští měšťané od 2. poloviny 16. stolení stavěli letohrádky a při usedlostech i obytné domy.

Na místě, kde se nyní nachází Dům s pečovatelskou službou, bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace začaly na předměstí Smíchova při břehu Vltavy vyrůstat i cihelny. V roce 1891 se lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru