dnes
Neděle - oblacno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
26°C
Uliční fasáda historického domu Zubatého 10 prošla rekonstrukcí
Fasáda prokoukla. Foto: P5

Uliční fasáda historického domu Zubatého 10 prošla rekonstrukcí

Dům Zubatého 10, kde je Dům s pečovatelskou službou, prošel rekonstrukcí fasády. V rámci stavebních prací nechala pátá městská část zrestaurovat i původní prvky novorenesančního tvarosloví fasády.

Radnice Prahy 5 převzala dokončenou opravu uliční fasády domu Zubatého 10, v němž působí Dům s pečovatelskou službou s třiatřiceti byty. V rámci oprav byly provedeny restaurátorské práce na narušených prvcích, fasádní nátěry a byla vyměněna špaletová okna.

„Rekonstrukce probíhala postupně – narazili jsme totiž na historická sgrafita, takže jsme práce museli zastavit a postup konzultovat s památkáři,“ říká starosta Pavel Richter (TOP 09).

Restaurátorský průzkum totiž po omytí tlakovou vodou odhalil původní prvky novorenesančního tvarosloví fasády, které bylo z 80 % degradováno. Jedná se například o 48 metrů dlouhý akántový pás, dvacet ornamentálních zrcadel či stylizovanou balustrádu.

„Všechny plochy byly překryté vápenocementovou kaší tlustou až centimetr, takže tyto krásné prvky se odhalily až po zahájení prací. Smíchov se teď bude moci pyšnit další krásnou fasádou, která nám ukazuje tehdejší estetické cítění a vkus,“ dodává starosta.

Dům, či spíše palác, Zubatého 10 je opředen bohatou historií. Na přelomu 16. a 17. století se na tomto místě nalézal panský dvůr s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka, s krčmou, kovárnou, plaveckou hospodou s kolnou, farním kostelem sv. Filipa a Jakuba s hřbitovem, celnicí mlýnem a vodárnou,  chalupami a domky, ovocnými sady a vinicemi, v nichž si pražští měšťané od 2. poloviny 16. stolení stavěli letohrádky a při usedlostech i obytné domy.

Na místě, kde se nyní nachází Dům s pečovatelskou službou, bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace začaly na předměstí Smíchova při břehu Vltavy vyrůstat i cihelny. V roce 1891 se lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru