Dnes Úterý - prehanky-snih 2°C
Zítra Středa - skorojasno 7°C
Úterý 19. 1. 2021
Svátek má Doubravka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ulicemi Prahy bude znít Modlitba pro Martu, barvami trikolory se rozsvítí desítky staveb
Z balkonu Národního divadla zazní píseň Modlitba pro Martu. Foto: archiv

Ulicemi Prahy bude znít Modlitba pro Martu, barvami trikolory se rozsvítí desítky staveb

V úterý 17. listopadu přesně v 17 hodin 11 minut zazpívá zpěvačka Aneta Langerová z balkonu Národního divadla píseň Modlitba pro Martu. Ikonickou skladbu přenesou ampliony městského rozhlasu, veřejnoprávní televize a řada rozhlasových stanic.

Zároveň se třicítka budov v metropoli rozsvítí barvami trikolory, bude se jednat například o Pražský hrad, Kongresové centrum, Žižkovskou věž, Petřínskou rozhlednu, Tančící dům, Strakovu akademii, budovy univerzit nebo sídla několika firem. Do státních barev se stejně zahalí i Mahenovo divadlo v Brně nebo třeba Moravské divadlo v Olomouci. 

Akce k připomenutí výročí 17. listopadu navštívilo v loňském roce jen v Praze přes 200 tisíc lidí. Po letech, kdy veřejnost každoročně do centra metropole lákají, nyní vyzývají organizátoři ke klidným oslavám z domova.

O bohatý program a důstojnou pietu ale lidé nepřijdou. Program bude přenášen on-line. Svíčku na Národní třídě budou lidé moci zapálit zprostředkovaně přes dobrovolníky. Ti jako každoročně zajistí také výzdobu Národní třídy vlajkami a trikolorami. 

„Pro tradiční návštěvníky Národní třídy jsme se pokusili přenést do on-line prostředí co největší část oslav tak, jak jsou na ně už v posledních letech zvyklí. Koncerty, divadla či literární blok v Obýváku Václava Havla. On-line formát nám navíc umožní oproti klasickému programu na ulici připravit například delší divadelní představení nebo celý blok tematických debat,“ shrnuje program letos už sedmého ročníku akce Korzo Národní předseda pořádajícího spolku Díky, že můžem Lukáš Černý.

„Letošní 17. listopad je pro nás organizačně velká výzva, ale myslím, že je za stávající situace o to důležitější oslavy alespoň nějakou formou uskutečnit, dodat lidem trochu optimismu a v době omezení celé řady svobod připomenout jejich původ a důležitost,“ dodává Černý.

Další akce se uskuteční taktéž převážně formou on-line přenosu z Albertova či Václavského náměstí. Univerzita Karlova chystá slavnostní večer přenášený z Karolina. V Národním divadle bude i letos předávání cen Paměti národa, které bude přenášet Česká televize. Ta uvede také premiéru dokumentu mapujícího loňské oslavy. 

Podle stránek magistrátu je na příští úterý kromě akce na Národní hlášeno několik dalších. Na Václavském náměstí se bude konat tradiční Festival svobody s koncerty a proslovy, který se bude podle stránek organizátorů streamovat na internetu.

V omezené podobě se bude konat i tradiční pietní akt Univerzity Karlovy na Albertově. Před Hlávkovou kolejí se plánují sejít také komunisté na pietním shromáždění k uctění památky studenta Jana Opletala, který zahynul v roce 1939 na následky zranění utrženého na protinacistické demonstraci.

Podle opatření vlády se nyní může akcí svolaných podle práva na shromažďování účastnit nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 lidech a při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest.


Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

Včera v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Divadlo v Dlouhé: O nepotřebných věcech a lidech

15. ledna 2021 v 11:57

Divadlo v Dlouhé připravilo sérii nedělního pohádkového čtení. V 15 hodin vám některý z herců či hereček přečte jednu pohádku z knihy Arnošta Goldflama O nepotřebných věcech a lidech.

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Anders de la Motte: Jarní oběť

11. ledna 2021 v 11:01

Nový psychothriller z pera Anderse de la Motte, stálice na nebi hvězdných švédských autorů. Valpružina noc, rok 1986. Magické oslavy nástupu jara v lesích kolem zámku Bokelund v jižním cípu Švédska vydaly svou oběť – šestnáctiletou Elitu Svartovou, zabitou rituálním způsobem. Zbytek dívčiny rodiny...

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Další články
Nahoru