Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ulice zaplňuje světelná vánoční výzdoba, lampy bude rozsvěcet lampář
Vánoční dekorace před instalací na lampy veřejného osvětlení. Foto: THMP

Ulice zaplňuje světelná vánoční výzdoba, lampy bude rozsvěcet lampář

Technici městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) dokončují v ulicích a na veřejných prostranstvích metropole instalaci vánočních dekorací na lampy veřejného osvětlení. O symboly stromků nebo 3D světelné prvky ve tvaru například zvířátek zatím projevilo několik městských částí. Za THMP to sdělila Eliška Trojanová.

Stejně jako v předchozích letech i letos zajistí vánoční atmosféru v hlavním městě světelné dekory na stožárech veřejného osvětlení, vánoční stromečky a na několika místech také oblíbené 3D světelné prvky. 

Na žádost jednotlivých městských částí je od začátku listopadu instaluje THMP. Adventní čas obyvatelům i návštěvníkům metropole zpestří také lampář, který bude ručně rozsvěcet lampy na Karlově mostě. 

„Předvánoční období je jedním z nejkrásnějších v roce nejen pro Pražany, ale město během něj přiláká i velké množství návštěvníků. I letos se mohou těšit na světelnou vánoční výzdobu na lampách veřejného osvětlení, která se postará o slavnostní atmosféru. Využíváme pro ni moderní LED osvětlení, které má minimální spotřebu elektrické energie. Svítit bude ve stejném čase jako pouliční lampy,“ sdělil radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09). 

O instalaci vánočních dekorů na stožáry veřejného osvětlení letos projevilo zájem osm městských částí. Pracovníci THMP ze dvou výjezdových středisek začali s jejich instalací začátkem listopadu, aby se vše stihlo do začátku adventu. Využívají k tomu výškovou techniku, která jim běžně slouží při servisních zásazích a kontrolách veřejného osvětlení, semaforů nebo kamer. 

„Ozdobené už jsou třeba stožáry v Horních Měcholupech. V Čakovicích jsme nainstalovali osvětlení gymnázia, fary a dodáme také vánoční 3D dekory, které jsou v posledních letech poměrně atraktivní. Mají podobu různých zvířátek, světelných bran, tunelů, laviček a podobně,“ uvedl za THMP místopředseda představenstva Tomáš Novotný. 

Trojrozměrné dekory tvořící doslova kouzelný svítící svět budou umístěné také v Letňanech u radnice a nově ve spolupráci s Prahou 2 na Karlově náměstí.

„Kouzlo Vánoc přinese do Prahy také lampář. Během adventního času totiž nebudeme plynové lampy na Karlově mostě rozsvěcet dálkově z našeho dispečinku, ale bude je obcházet lampář v tradiční uniformě a s dlouhou tyčí. Zájemci budou moct obdivovat druhé nejstarší řemeslo každý den v čase západu slunce, a to od první adventní neděle 3. prosince až do 23. prosince,“ dodal Novotný. 

THMP zajišťují pro městské části i zdobení vánočních stromečků. Letos v počtu zhruba 30 kusů včetně stromů na Staroměstském a Václavském náměstí.


Autor: Hla

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Praha 1 bude rozlévat rybí polévku

23. prosince 2023 v 18:21

Sváteční rozlévání rybí polévky na Štědrý den 24. prosince se uskuteční od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin na Václavském náměstí. Akci organizuje Praha 1, rozlévání se zúčastní starostka Terezie Radoměřská, místostarostka Kateřina Klasnová, místostarosta Tomáš Heres, radní Ivana Antalová a a...

Dnes: Rybí polévka u Edenu

23. prosince 2023 v 09:27

Dnes bude Praha 10 před nákupním centrem Eden od 11:00 servírovat rybí polévku do poslední porce.

Petřínská půlnoční

23. prosince 2023 v 09:11

Půlnoční mše v kostele sv. Vavřince na Petříně 24. prosince ve 24 hodin.

Praha 18: Na Štědrý den pro Betlémské světlo

23. prosince 2023 v 07:50

Na Štědrý den budou od 10 do 14 hodin rozdávat skauti ze střediska Athabaska u Úřadu městské části Praha 18 Betlémské světlo.

Štědrý večer na Chodově: Osamělí lidé oslaví Vánoce ve Westfield Chodov

23. prosince 2023 v 05:06

Na Štědrý den v poledne uzavře Westfield Chodov své brány zákazníkům. Chodby obchodního centra se následně promění ve slavnostní společenskou místnost, ve které proběhne už šestý ročník charitativní akce Štědrý večer na Chodově. Ke štědrovečerní tabuli zde usednou lidé, kteří by jinak strávili...

Jarmark v Panské

21. prosince 2023 v 10:35

Tradiční jarmark ve čtvrtek 22. prosince od 10 hodin na půdě SPŠST v Panské.

Praha 1 zve na rybí polévku

20. prosince 2023 ve 21:47

Zástupci Prahy 1 budou v neděli 24. prosince na dvou místech v historickém centru rozdávat kolemjdoucím rybí polévku. Od 11 hodin na Kampě a od 14 hodin v horní části Václavského náměstí na trzích.

Další články
Nahoru