Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ulice Na Poříčí by se měla stát městskou třídou, která bude přívětivější pro chodce. Úpravy začnou příští rok
Rekonstrukce trati v ulici na Poříčí na podzim 2019. Foto: Václav Štorek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Ulice Na Poříčí by se měla stát městskou třídou, která bude přívětivější pro chodce. Úpravy začnou příští rok

Radnice Prahy 1 plánuje úpravy ulice Na Poříčí v celé délce od náměstí Republiky po Florenc. Cílem je přeměnit ulici na městskou třídu, která bude přívětivější pro pěší. ČTK to řekl starosta městské částí Petr Hejma (STAN). V ulici chce radnice doplnit a upravit zeleň včetně vysazení nových stromů, dále chce rozšířit chodníky a umístěny lavičky i další mobiliář. Město připravuje obdobné úpravy také Revoluční třídy.

„Připravuje se kompletní projektová dokumentace pro stavební řízení a počítá se s tím, že by se letos mohlo získat stavební povolení, abychom příští rok spustili realizaci," řekl starosta. Na projektu pracuje studio TaK Architects pod vedením architekta Marka Tichého. „Věřím, že termín realizace prací v příštím roce není nereálný," řekl architekt ČTK.

Tichý dále uvedl, že hlavním problémem ulice je ztráta autenticity. „Je spíše místem, kterým člověk musí projít, než tím, které by chtěl navštívit," řekl. Dodal, že Na Poříčí je přitom historicky jednou z nejdůležitějších městských os, čemuž odpovídají i architektonicky cenné budovy. V ulici jsou například paláce Archa a YMCA z 20. let 20. století či obchodní dům Bílá Labuť z konce 30. let.

„Tato přehlídka architektury je dnes poněkud zaprášená nánosy nekoncepčních úprav a účelových změn, které v podstatě vymazaly městský parter," doplnil Tichý. Architekti podle něj v návrhu usilovali o obnovení parteru a zvýšení bezpečnosti a komfortu pro chodce.

„Zásadní je v tomto ohledu zklidnění dopravy, zkvalitnění a rozšíření pobytových ploch, doplnění městského mobiliáře, zlepšení kvality osvětlení a pak zcela nová koncepce zeleně a nakládání s vodami," uvedl.

Náklady na úpravy zatím podle Hejmy nejsou jasné. „V momentě, kdy získáme stavební povolení, budeme vědět finální částku," řekl. Tichý doplnil, že náklady budou záležet i na tom, jaké se ve stavebním řízení objeví překážky a jak rozsáhlé budou požadavky dotčených orgánů a správců technické a komunikační infrastruktury.

Hlavní město kromě toho připravuje úpravy další ulice, která navazuje na náměstí Republiky. V Revoluční se má v budoucnu přesunout tramvajová zastávka, rozšířit chodníky a vznikne nové náměstíčko.

Hejma dále řekl, že městská část stále počítá s dříve kritizovanou stavbou na parcele navazující na park Lannova na konci třídy u Štefánikova mostu. „Určitě počítáme s tím, že vyvoláme diskusi o tom, co by tam mělo být. A byl bych rád, kdyby se nám podařilo na to nakonec zorganizovat mezinárodní architektonická soutěž, protože tam by měla přijít nějaká skutečná dominanta s veřejnou funkcí," řekl starosta.

Pražští zastupitelé nicméně v září roku 2019 ukončili pořizování změny územního plánu, která by ke stavbě byla nutná.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru