dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - polojasno
5°C
pozítří
Středa - jasno
2°C
Pražští radní odmítli studii přeměny oblasti Letenského kříže, omezení dopravy na Pohořelci podpořili
Rekonstrukce se podle studie měla týkat i ulice Veletržní. Foto: Jagro / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons

Pražští radní odmítli studii přeměny oblasti Letenského kříže, omezení dopravy na Pohořelci podpořili

Pražští radní měli dnes schválit koncepční studii rekonstrukce ulic Veletržní, Dukelských hrdinů, části ulice Strojnická a U Výstaviště. Během nadcházejících čtyř let by podle studie vypracované v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) měla být rekonstruována tramvajová trať, inženýrské sítě i vozovky. Náklady na přeměnu oblasti takzvaného Letenského kříže jsou odhadovány na 762 milionů korun. Radní však třísetstránkovou studii dnes překvapivě neschválili.   

Podnětem zadání koncepční studie byla rekonstrukce tramvajové trati (úsek Strossmayerovo náměstí – železniční viadukt – ulice U Výstaviště) a současně cíl Prahy 7 definovat budoucí charakter ulice Veletržní v souvislosti se zprovozněním Tunelového komplexu Blanka.

„Technický stav tramvajové trati bude vyžadovat v nejbližších letech kompletní rekonstrukci. Takto rozsáhlý stavební záměr je jedinečnou příležitostí pro rehabilitaci prostoru ulice Dukelských hrdinů a zkvalitnění veřejných prostranství. Souběžně je ze strany Národní galerie aktuálně připravována rekonstrukce budovy Veletržního paláce, která se dotkne i jeho před prostoru. Je důležité tyto investice v dalších krocích vzájemně koordinovat a propojit je,“ říká o rozvoji uličních prostranství náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).

Koncepční studie bere v úvahu i probíhající přípravu modernizace železniční trati v úseku Praha-Bubny – Praha-Výstaviště a přípravu rekonstrukce prostranství před vstupem do areálu Výstaviště a do Stromovky. Součástí studie je i vytipování dalších míst souvisejících s řešeným územím Letenského kříže.

„Koncepční studie umožňuje bezbariérové zpřístupnění zastávek veřejné dopravy, zvýšení bezpečnosti přechodů pro chodce nebo výsadbu téměř 200 stromů,“ doplňuje Kolínská. Zároveň dojde k drobnému navýšení počtu parkovacích míst. Studie počítá se základní podporou umění ve veřejném prostoru. Bude také možná obnova inženýrských sítí. Mohl by tak být umožněn vznik dobíjecích stanic pro elektrokola a elektromobily na všech parkovacích stáních v daném území.

„Návrh směřuje především ke zvýšení bezpečnosti, prostupnosti a uživatelského komfortu ulic pro všechny, kdo se na nich pohybují,“ dodává ředitel IPR  Ondřej Boháč.

Náměstkyně Kolínská  řekla, že nechápe, proč studie radou neprošla. „Projednávalo se to opravdu dlouho se všemi zúčastněnými. Mrzí mě to o to víc, že žádné věcné námitky nepřišly," uvedla. Dodala, že zkusí materiál předložit znovu a domluvit se na podpoře se sociální demokracií. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) uvedl, že po dopravní stránce s řešením souhlasí, někteří kolegové nicméně požadují dopracování materiálu.

Dolínek dnes pražským radním předložil studii, která doporučila výrazné omezení automobilové dopravy na Pohořelci. Ministerstvo dopravy chce uzavřít pěší průchod přes svůj areál, který je klíčový pro spojení Pohořelce s Dlabačovem a Strahovem.

„Je to území, kdy nyní jezdí řada řidičů, kteří se tudy snaží zkrátit nebo najít alternativní cestu k cestě kolem vozovny Střešovice," uvedl Dolínek. Přijatá varianta podle něj počítá s doplněním zeleně a mobiliáře, omezením automobilové dopravy s výjimkou rezidentů a se zvýšením bezpečnosti chodců. Návrh nyní Technická správa komunikací rozpracuje do projektu.


Další články
Nahoru