Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - polojasno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk
Dopravní podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají, potřeba je alespoň základní znalost jazyka. Foto: archiv

Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) se začali ozývat zájemci o práci z řad ukrajinských uprchlíků. Problémem je však jazyková vybavenost. Podnik může nabídnout například místa řidičů nebo dělnické profese. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Možné pozice v uplynulých týdnech pro uprchlíky vytipovaly další městské firmy, například městská svozová firma Pražské služby (PSAS). Asistenční centrum v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo asi 39 000 uprchlíků. 

„Zatím se ozvalo několik uchazečů, ale bez jazykové znalosti. U pracovních pozic, které DPP nabízí, je nutné zvládat alespoň obecnou komunikativní znalostí v českém nebo slovenském jazyce. V DPP vítáme každého zájemce o práci, ale je potřeba respektovat požadavky a zodpovědnost k úkonům na pracovních místech," uvedla mluvčí. 

Podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají nebo pozice, které jsou zaměřeny na odborné manuální činnosti jako automechanik, zámečník, karosář, klempíř nebo elektroprofese. Potřeba je alespoň základní znalost jazyka a u odborných profesí navíc potřebná odborná kvalifikace.

Počet zájemců z řad uprchlíků může kromě jazykových či odborných znalostí podle mluvčí ovlivnit také to, že drtivá většina z nich jsou ženy s dětmi. „Již historicky je odpozorováno, že zájem o pracovní pozice v DPP je spíše z řad mužů. Toto může souviset s povahou jednotlivých činností nabízených pracovních pozic," dodala. 

Městská firma Pražské služby v minulém týdnu uvedla, že vytipovala desítky volných pracovních míst, která by mohli obsadit ukrajinští uprchlíci. Jde například o pozice zahradníků nebo při třídění odpadu. 

Vedení města pak uvedlo, že mezi uprchlíky bude vyhledávat například lidi s pedagogickým vzděláním, kteří by mohli pracovat ve školách, nebo sociální pracovníky. Magistrát kromě uplatnění řeší také jejich ubytování.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru