Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk
Dopravní podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají, potřeba je alespoň základní znalost jazyka. Foto: archiv

Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) se začali ozývat zájemci o práci z řad ukrajinských uprchlíků. Problémem je však jazyková vybavenost. Podnik může nabídnout například místa řidičů nebo dělnické profese. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Možné pozice v uplynulých týdnech pro uprchlíky vytipovaly další městské firmy, například městská svozová firma Pražské služby (PSAS). Asistenční centrum v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo asi 39 000 uprchlíků. 

„Zatím se ozvalo několik uchazečů, ale bez jazykové znalosti. U pracovních pozic, které DPP nabízí, je nutné zvládat alespoň obecnou komunikativní znalostí v českém nebo slovenském jazyce. V DPP vítáme každého zájemce o práci, ale je potřeba respektovat požadavky a zodpovědnost k úkonům na pracovních místech," uvedla mluvčí. 

Podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají nebo pozice, které jsou zaměřeny na odborné manuální činnosti jako automechanik, zámečník, karosář, klempíř nebo elektroprofese. Potřeba je alespoň základní znalost jazyka a u odborných profesí navíc potřebná odborná kvalifikace.

Počet zájemců z řad uprchlíků může kromě jazykových či odborných znalostí podle mluvčí ovlivnit také to, že drtivá většina z nich jsou ženy s dětmi. „Již historicky je odpozorováno, že zájem o pracovní pozice v DPP je spíše z řad mužů. Toto může souviset s povahou jednotlivých činností nabízených pracovních pozic," dodala. 

Městská firma Pražské služby v minulém týdnu uvedla, že vytipovala desítky volných pracovních míst, která by mohli obsadit ukrajinští uprchlíci. Jde například o pozice zahradníků nebo při třídění odpadu. 

Vedení města pak uvedlo, že mezi uprchlíky bude vyhledávat například lidi s pedagogickým vzděláním, kteří by mohli pracovat ve školách, nebo sociální pracovníky. Magistrát kromě uplatnění řeší také jejich ubytování.


Autor: ČTK

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru