Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk
Dopravní podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají, potřeba je alespoň základní znalost jazyka. Foto: archiv

Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) se začali ozývat zájemci o práci z řad ukrajinských uprchlíků. Problémem je však jazyková vybavenost. Podnik může nabídnout například místa řidičů nebo dělnické profese. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Možné pozice v uplynulých týdnech pro uprchlíky vytipovaly další městské firmy, například městská svozová firma Pražské služby (PSAS). Asistenční centrum v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo asi 39 000 uprchlíků. 

„Zatím se ozvalo několik uchazečů, ale bez jazykové znalosti. U pracovních pozic, které DPP nabízí, je nutné zvládat alespoň obecnou komunikativní znalostí v českém nebo slovenském jazyce. V DPP vítáme každého zájemce o práci, ale je potřeba respektovat požadavky a zodpovědnost k úkonům na pracovních místech," uvedla mluvčí. 

Podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají nebo pozice, které jsou zaměřeny na odborné manuální činnosti jako automechanik, zámečník, karosář, klempíř nebo elektroprofese. Potřeba je alespoň základní znalost jazyka a u odborných profesí navíc potřebná odborná kvalifikace.

Počet zájemců z řad uprchlíků může kromě jazykových či odborných znalostí podle mluvčí ovlivnit také to, že drtivá většina z nich jsou ženy s dětmi. „Již historicky je odpozorováno, že zájem o pracovní pozice v DPP je spíše z řad mužů. Toto může souviset s povahou jednotlivých činností nabízených pracovních pozic," dodala. 

Městská firma Pražské služby v minulém týdnu uvedla, že vytipovala desítky volných pracovních míst, která by mohli obsadit ukrajinští uprchlíci. Jde například o pozice zahradníků nebo při třídění odpadu. 

Vedení města pak uvedlo, že mezi uprchlíky bude vyhledávat například lidi s pedagogickým vzděláním, kteří by mohli pracovat ve školách, nebo sociální pracovníky. Magistrát kromě uplatnění řeší také jejich ubytování.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru