Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk
Dopravní podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají, potřeba je alespoň základní znalost jazyka. Foto: archiv

Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat v pražském dopravním podniku, problémem je jazyk

Pražskému dopravnímu podniku (DPP) se začali ozývat zájemci o práci z řad ukrajinských uprchlíků. Problémem je však jazyková vybavenost. Podnik může nabídnout například místa řidičů nebo dělnické profese. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Možné pozice v uplynulých týdnech pro uprchlíky vytipovaly další městské firmy, například městská svozová firma Pražské služby (PSAS). Asistenční centrum v Kongresovém centru Praha (KCP) odbavilo asi 39 000 uprchlíků. 

„Zatím se ozvalo několik uchazečů, ale bez jazykové znalosti. U pracovních pozic, které DPP nabízí, je nutné zvládat alespoň obecnou komunikativní znalostí v českém nebo slovenském jazyce. V DPP vítáme každého zájemce o práci, ale je potřeba respektovat požadavky a zodpovědnost k úkonům na pracovních místech," uvedla mluvčí. 

Podnik může nabídnout volná místa řidičů autobusů a tramvají nebo pozice, které jsou zaměřeny na odborné manuální činnosti jako automechanik, zámečník, karosář, klempíř nebo elektroprofese. Potřeba je alespoň základní znalost jazyka a u odborných profesí navíc potřebná odborná kvalifikace.

Počet zájemců z řad uprchlíků může kromě jazykových či odborných znalostí podle mluvčí ovlivnit také to, že drtivá většina z nich jsou ženy s dětmi. „Již historicky je odpozorováno, že zájem o pracovní pozice v DPP je spíše z řad mužů. Toto může souviset s povahou jednotlivých činností nabízených pracovních pozic," dodala. 

Městská firma Pražské služby v minulém týdnu uvedla, že vytipovala desítky volných pracovních míst, která by mohli obsadit ukrajinští uprchlíci. Jde například o pozice zahradníků nebo při třídění odpadu. 

Vedení města pak uvedlo, že mezi uprchlíky bude vyhledávat například lidi s pedagogickým vzděláním, kteří by mohli pracovat ve školách, nebo sociální pracovníky. Magistrát kromě uplatnění řeší také jejich ubytování.


Autor: ČTK

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

Dnes ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Praha schválila akční plán kultury na letošní rok

Dnes v 11:12

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila Akční plán Kulturní politiky hlavního města Prahy 22+ na rok 2024. Dokument obsahuje konkrétní projekty připravované hlavním městem nebo jím zřizovanými či založenými organizacemi, které budou v letošním roce zahájeny nebo se v nich bude pokračovat....

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 227,3 milionu korun

Dnes v 09:45

Praha 5 loni hospodařila s příjmy 910 milionu a výdaji 1,14 miliardy korun. Rozdíl asi 230 milionu korun městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné výdaje vydala 763,7 milionu korun a na investice 373,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý projednali zastupitelé...

Další články
Nahoru