Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Ukrajinský rektor poslal dojemnou prosbu, pražské vysoké školy reagovaly kamionem s pomocí
Odjezd kamionu s humanitární pomocí na Ukrajinu. Zdroj foto: se souhlasem VŠCHT

Ukrajinský rektor poslal dojemnou prosbu, pražské vysoké školy reagovaly kamionem s pomocí

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) a několika organizacemi vyslala na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Příjemcem je univerzita v Mikolajivu, přístavním městě na jihu válkou postižené země. Informoval o tom mluvčí VŠCHT Michal Janovský. Náklad humanitárního transportu tvoří trvanlivé potraviny, dětské pleny, zdravotnické a hygienické potřeby v hodnotě 1,2 milionu korun.

„Jsme obklíčeni ze třech světových stran, ale západní cesta zůstává volná. Pokud nám můžete zaslat humanitární pomoc, budeme moc vděční.“ Osobní dopis s touto prosbou přišel v polovině března na adresu VŠCHT od rektora univerzity Admiral Makarov National University of Shipbuilding Eugenyie Trushliakova.

Vedení školy, která již předtím darovala milion na pomoc Ukrajině prostřednictvím Člověka v tísni, rozhodlo o uvolnění další částky ve výši milion korun z doplňkové činnosti a ve spolupráci se sousední ČVUT hledalo způsob, jak dostat humanitární pomoc přímo do Mikolajivu.

Vedení tamější univerzity, jež funguje jako humanitární centrum nejen pro zaměstnance, studenty a jejich rodiny, ale i pro ostatní obyvatele půlmilionového města, totiž nežádalo o finanční podporu – potřeba jsou především jídlo a léky, kterých je v těžce sužovaném městě i na celé Ukrajině enormní nedostatek.

„Když se nám ozval rektor Trushliakov, nepřemýšleli jsme o tom, zda pomoci, ale jestli je v našich silách doručit požadované věci přímo na Ukrajinu. Nakonec se povedlo logistický problém vyřešit díky zapojení organizací Adra a Zásilkovna,“ uvedl rektor VŠCHT Praha Pavel Matějka.

Rektor mikolajivské univerzity Trushliakov požádal o pomoc dopisem též rektora ČVUT v Praze Vojtěcha Petráčka. Podle něj vysoká škola neváhala a rozhodla se též prosbu vyslyšet.

„Ukrajina si zaslouží veškerou podporu. A naše univerzita ji poskytuje v maximální míře, jaké je schopná. Ať už se jedná o pomoc ukrajinským uprchlíkům tady v Česku, nebo přímo napadené Ukrajině. Nakoupit věci do humanitárního transportu bylo tedy také jednomyslně přijatým rozhodnutím,“ uvedl.

Kamion s humanitární pomocí vyrazil z Prahy na Ukrajinu tento týden v úterý. Jeho cílem je ukrajinské město Mukačevo, kde má organizace Adra skladovací prostory a kde dojde k přeložení transportu do vozidla mikolajivské univerzity.


Autor: Karel Netolický

Praha 13 má přijít o dvě pobočky, záměr České pošty chce zvrátit

Dnes ve 14:06

Od července plánuje Česká pošta zrušit dvě ze čtyř poboček v Praze 13. Vedení městské části s tím nesouhlasí, podle něj to občany omezí. Informoval o tom starosta David Vodrážka (ODS).  

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

30. března 2023 ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Další články
Nahoru