Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Ukrajinský rektor poslal dojemnou prosbu, pražské vysoké školy reagovaly kamionem s pomocí
Odjezd kamionu s humanitární pomocí na Ukrajinu. Zdroj foto: se souhlasem VŠCHT

Ukrajinský rektor poslal dojemnou prosbu, pražské vysoké školy reagovaly kamionem s pomocí

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze (ČVUT) a několika organizacemi vyslala na Ukrajinu kamion s humanitární pomocí. Příjemcem je univerzita v Mikolajivu, přístavním městě na jihu válkou postižené země. Informoval o tom mluvčí VŠCHT Michal Janovský. Náklad humanitárního transportu tvoří trvanlivé potraviny, dětské pleny, zdravotnické a hygienické potřeby v hodnotě 1,2 milionu korun.

„Jsme obklíčeni ze třech světových stran, ale západní cesta zůstává volná. Pokud nám můžete zaslat humanitární pomoc, budeme moc vděční.“ Osobní dopis s touto prosbou přišel v polovině března na adresu VŠCHT od rektora univerzity Admiral Makarov National University of Shipbuilding Eugenyie Trushliakova.

Vedení školy, která již předtím darovala milion na pomoc Ukrajině prostřednictvím Člověka v tísni, rozhodlo o uvolnění další částky ve výši milion korun z doplňkové činnosti a ve spolupráci se sousední ČVUT hledalo způsob, jak dostat humanitární pomoc přímo do Mikolajivu.

Vedení tamější univerzity, jež funguje jako humanitární centrum nejen pro zaměstnance, studenty a jejich rodiny, ale i pro ostatní obyvatele půlmilionového města, totiž nežádalo o finanční podporu – potřeba jsou především jídlo a léky, kterých je v těžce sužovaném městě i na celé Ukrajině enormní nedostatek.

„Když se nám ozval rektor Trushliakov, nepřemýšleli jsme o tom, zda pomoci, ale jestli je v našich silách doručit požadované věci přímo na Ukrajinu. Nakonec se povedlo logistický problém vyřešit díky zapojení organizací Adra a Zásilkovna,“ uvedl rektor VŠCHT Praha Pavel Matějka.

Rektor mikolajivské univerzity Trushliakov požádal o pomoc dopisem též rektora ČVUT v Praze Vojtěcha Petráčka. Podle něj vysoká škola neváhala a rozhodla se též prosbu vyslyšet.

„Ukrajina si zaslouží veškerou podporu. A naše univerzita ji poskytuje v maximální míře, jaké je schopná. Ať už se jedná o pomoc ukrajinským uprchlíkům tady v Česku, nebo přímo napadené Ukrajině. Nakoupit věci do humanitárního transportu bylo tedy také jednomyslně přijatým rozhodnutím,“ uvedl.

Kamion s humanitární pomocí vyrazil z Prahy na Ukrajinu tento týden v úterý. Jeho cílem je ukrajinské město Mukačevo, kde má organizace Adra skladovací prostory a kde dojde k přeložení transportu do vozidla mikolajivské univerzity.


Autor: Karel Netolický

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru