Dnes Pondělí - skorojasno 24°C
Zítra Úterý - jasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ukrajinská umělkyně vystaví obrazy, šátky a šaty, tvořila je při zákazu vycházení
Obraz, šátek a šaty, vše vytvořené ukrajinskou umělkyní Fayinou Yerenburh. Foto: Galerie Beseder

Ukrajinská umělkyně vystaví obrazy, šátky a šaty, tvořila je při zákazu vycházení

Od 6. do 21. září zaplní prostory Galerie Beseder v Praze 9 díla kyjevské umělkyně Fayiny Yerenburh, která v době ukrajinské války tvořila především po setmění, ve dnech, kdy se kvůli zákazu vycházení neměla jak dostat domů. Výstava Chuť života: Navzdory je první výstavou v rámci projektu JINÝ.

Umělkyně do Česka přiveze své obrazy, ale zároveň i hedvábné šátky a šaty s originálními potisky, jejichž design byl vytvořen loni a letos ukrajinským módním návrhářem Fedorem Vozianovem.

„Mé nejjasnější obrazy se staly otisky na látce, které se pak magicky proměnily v hedvábné šátky. A díky bezmeznému talentu Fjodora se v ulicích Kyjeva objevily tyto překrásné šaty,“ představila svá díla umělkyně.

Na výstavě bude představeno 38 obrazů různých rozměrů, 15 hedvábných šátků a 10 šatů. Každý obraz bude doplněn hudební replikou českého skladatele Ervína Schulhoffa.

Fayina Yerenburh začala kreslit před patnácti lety a vždy pro ni byly nejdůležitější barvy a děj. Práce s barvou pro ni představuje určitý druh terapie. „Čím je situace kolem horší, tím je obraz jasnější,“ narazila umělkyně na současnou válku na Ukrajině. „Teď mi kvůli válce chybí barva na fyzické úrovni. Kreslím hodně a jasně. Toto je můj osobní protest,“ dodala.

Yerenburh se loni v říjnu zúčastnila výstavy ukrajinského současného umění v Miláně  a letos v březnu byla její díla zastoupena na výstavě v Monze. A do třetice v Itálii vystavovala v Padově.


Autor: Hla

Výstava fotografií, které nemusíte vidět

Dnes v 07:06

Společnost Canon ve spolupráci se Světluškou – Nadačním fondem Českého rozhlasu a organizací Czech Photo připravily unikátní výstavu Svět nevídaný. Jde o venkovní instalaci 14 velkoformátových fotografií od proslulých autorů, které jsou vytištěné pomocí nejnovější technologie reliéfního tisku....

Čtyřicet let v srdci Hostivaře

Včera ve 21:03

Oslava výročí ZŠ Hostivař se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

Festival Metronome Prague 2024 skončil, oproti loňsku ho navštívilo méně lidí

Včera v 09:45

V neděli nad ránem se s posledními návštěvníky rozloučil 7. ročník hudebního festivalu Metronome Prague 2024. Letos během tří dnů na čtyřech pódiích vystoupilo 80 umělců. Vedle velkých jmen současné hudební scény Raye, Milky Chance, Meute, The Last Dinner Party, Michaela Kiwanuky či Toma Grennana...

Kateřina Karešová a Tom Cortés vystoupí v Malešickém parku

22. června 2024 v 08:54

Poslední z koncertů na Malešičáku se koná v rámci Letní scény Prahy 10 ve čtvrtek 27. června.

Koncert klasické hudby s romskými prvky

20. června 2024 v 10:50

Praha 14 zve na koncert v sobotu 29. června od 19 hodin v KD Kyje.

Výstava na radnici: Unfocused

20. června 2024 v 09:01

Studenti Univerzity třetího věku z oboru Digitální fotografie a pod vedením Ladislava Hovorky vytvořili velmi osobitou a rozmanitou výstavu fotografií.

Letní slavnosti staré hudby

20. června 2024 v 08:31

Festival Letní slavnosti staré hudby začne za necelý měsíc v Praze. Od 16. července do 6. srpna opět rozezní historické sály i kostely hudbou dávno minulých staletí. Nabídne poklady z hudebních archivů, netradiční hudební nástroje i strhující hudební kreativitu.

Zen Elements: Nová japonská a současná hudba

19. června 2024 v 09:17

Trio japonských virtuózů a nová česká freejazzová formace KlangWesen rozezní Velký sál Novoměstské radnice 26. června v 19:30 hodin.

Výstava Historie a současnost Prahy 4 putuje po základních školách

19. června 2024 v 08:14

Výstava nazvaná Historie a současnost Prahy 4, jejíž vernisáž se uskutečnila v loňském roce v budově Úřadu městské části Praha 4, putuje nyní po základních školách Prahy 4. Aktuálně je k vidění v Základní škole Jižní.

Koncert na Hradčanském náměstí

19. června 2024 v 06:52

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a je pro všechny zdarma.

Praha 10: Letní scéna na Skalce

18. června 2024 ve 21:19

V parčíku u Aldašínské sev rámci Letní scény Prahy 10 můžete těšit na hudbu a divadlo pro děti. 

Startuje letní kino na Pragovce. Sezónu zahájí filmem Daaaaaalí!

17. června 2024 ve 13:37

V úterý 18. června zahájí Pragovka Gallery sedmou sezónu letního kina filmem Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! Každé úterý po setmění bude Pragovka opět patřit filmům.

Letní scéna Prahy 10: Tento týden v Malešicích

17. června 2024 v 08:13

Hudbu a divadlo pro děti nabízí Praha 10. Ve čtvrtek 20. června hraje Radka Hronovská a v neděli 23. června uvidí děti pohádku.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Další články
Nahoru