Dnes Středa - jasno 25°C
Zítra Čtvrtek - jasno 24°C
Středa 27. 9. 2023
Svátek má Jonáš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ukrajině daruje Praha zdravotnický materiál za 13 milionů korun
Praha darovala už minulý měsíc Ukrajině roušky, stříkačky, jehly nebo jednorázové rukavice pro lékaře. Na snímku je nakládání do vlaku. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ukrajině daruje Praha zdravotnický materiál za 13 milionů korun

Pražský magistrát daruje Ukrajině zdravotnický materiál za asi 13 milionů korun. Rozhodlo o tom vedení hlavního města, materiál na Ukrajinu vyrazí po schválení zastupitelstvem, které se sejde tento týden ve čtvrtek. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nejde o první pomoc od Prahy, již v minulosti darovala například ukrajinským městům Kyjev a Mykolaiv 626 naftových topidel a 18 elektrocentrál z majetku Správy služeb hlavního města Prahy.

Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila poskytnutí humanitární pomoci pro Ukrajinu formou daru, která poputuje do Kyjeva. Jednat se má o zdravotnický materiál, konkrétně o osobní ochranné prostředky a komplementární materiál.

„Pokračujeme v materiální podpoře těch, kteří jsou válkou nejvíce postiženi a posíláme 13 milionů korun ve formě roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího materiálu přímo do Kyjeva. Zároveň dnes Rada podpořila 14 miliony zajištění provozu ubytovacích kapacit pro rodiny s dětmi z Ukrajiny. Tento projev solidarity je nejenom známkou vyspělé společnosti, ale především jasným symbolem toho, že v tom nenecháváme Ukrajinu a její obyvatele samotné,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS). 

„Kdo rychle dává, dvakrát dává. Jak jsem slíbil v nedávném videohovoru kyjevskému starostovi Vitaliji Kličkovi, urychlili jsme schvalování slíbené pomoci pro Ukrajinu a společně s paní náměstkyní Udženijou připravili příslušný návrh. Doufám, že dar v podobě zdravotnického ochranného materiálu obyvatelům Kyjeva či jiných částí této válkou sužované země pomůže,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
Materiální pomoc ve formě osobních ochranných prostředků a komplementárního materiálu daruje Praha hlavnímu městu Ukrajiny, a to po předchozím projednání tohoto daru mezi primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou a starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem. Ten nabízenou humanitární pomoc uvítal a potvrdil připravenost města Kyjev tento dar přijmout. 

„Celková hodnota daru je 13,2 milionu korun, přičemž aktuálně je tento materiál ve správě příspěvkové organizace hl. m. Prahy Metropolitní zdravotnický servis. Po schválení Zastupitelstvem hl. m. Prahy budou tyto prostředky předány odboru zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy a po následném podpisu darovací smlouvy oběma smluvními stranami bude zajištěna nakládka a odbavení materiálu k vlastnímu transportu do místa určení. Konkrétně se má jednat například o ochranné roušky, jednorázové rukavice, ochranné obleky, ochranné návleky, respirátory FFP2 nebo vakcinační sady,“ upřesnil Hofman.

Pražští radní poslední dubnové pondělí zároveň schválili navýšení neinvestičního příspěvku ve výši 14,1 milionu korun pro příspěvkovou organizaci hl. m. Prahy Centrum sociálních služeb Praha. Částka poslouží na krytí provozních výdajů v roce 2023, které se týkají zajištění provozu ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny a zajištění dalších činností spojených s podporou pro uprchlíky z Ukrajiny. Finanční prostředky budou využity z rezervy určené na Humanitární pomoc Ukrajině a jejím občanům.


Autor: Karel Netolický

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

Včera v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Na veletrhu EXPO REAL v Mnichově se společně představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj

Včera v 09:25

Na jednom z nejvýznamnějších investičních veletrhů světa, EXPO REAL v Mnichově, se prezentují desítky tisíc účastníků z více jak 70 zemí. Letos, podobně jako v předešlých letech, se ve společné expozici představí Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj. Jejich společná expozice s názvem Czech Cities...

Pokračuje zvýšená údržba pochozí zóny Háje

25. září 2023 v 15:49

„Opravené schody, odplevelené dlaždice, strojní čištění. Nevzdáváme základní kultivaci společně s dohledem na bezpečnost veřejnosti,“ uvedla k pochozí zóně u stanice metra Háje starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková (HPP 11).

Praha poskytne peníze na stavbu domu s pečovatelskou službou v Řepích

25. září 2023 ve 14:53

Hlavní město poskytne návratnou finanční výpomoc na stavbu domu s pečovatelskou službou v Praze 17. V Řepích v ulici K Šancím vznikne bydlení pro seniory. Městská část získá na stavbu díky podpoře hlavního města půjčku ve výši 180 milionů korun. Poskytnutí finanční výpomoci v pondělí schválila...

Další články
Nahoru