Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ukrajině daruje Praha zdravotnický materiál za 13 milionů korun
Praha darovala už minulý měsíc Ukrajině roušky, stříkačky, jehly nebo jednorázové rukavice pro lékaře. Na snímku je nakládání do vlaku. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Ukrajině daruje Praha zdravotnický materiál za 13 milionů korun

Pražský magistrát daruje Ukrajině zdravotnický materiál za asi 13 milionů korun. Rozhodlo o tom vedení hlavního města, materiál na Ukrajinu vyrazí po schválení zastupitelstvem, které se sejde tento týden ve čtvrtek. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nejde o první pomoc od Prahy, již v minulosti darovala například ukrajinským městům Kyjev a Mykolaiv 626 naftových topidel a 18 elektrocentrál z majetku Správy služeb hlavního města Prahy.

Rada hl. m. Prahy dnes odsouhlasila poskytnutí humanitární pomoci pro Ukrajinu formou daru, která poputuje do Kyjeva. Jednat se má o zdravotnický materiál, konkrétně o osobní ochranné prostředky a komplementární materiál.

„Pokračujeme v materiální podpoře těch, kteří jsou válkou nejvíce postiženi a posíláme 13 milionů korun ve formě roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalšího materiálu přímo do Kyjeva. Zároveň dnes Rada podpořila 14 miliony zajištění provozu ubytovacích kapacit pro rodiny s dětmi z Ukrajiny. Tento projev solidarity je nejenom známkou vyspělé společnosti, ale především jasným symbolem toho, že v tom nenecháváme Ukrajinu a její obyvatele samotné,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS). 

„Kdo rychle dává, dvakrát dává. Jak jsem slíbil v nedávném videohovoru kyjevskému starostovi Vitaliji Kličkovi, urychlili jsme schvalování slíbené pomoci pro Ukrajinu a společně s paní náměstkyní Udženijou připravili příslušný návrh. Doufám, že dar v podobě zdravotnického ochranného materiálu obyvatelům Kyjeva či jiných částí této válkou sužované země pomůže,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Anketa

Pomohl/a jste už nějakým způsobem uprchlíkům z Ukrajiny?

12.7%
(12.7%)
87.3%
(87.3%)
Materiální pomoc ve formě osobních ochranných prostředků a komplementárního materiálu daruje Praha hlavnímu městu Ukrajiny, a to po předchozím projednání tohoto daru mezi primátorem hl. m. Prahy Bohuslavem Svobodou a starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem. Ten nabízenou humanitární pomoc uvítal a potvrdil připravenost města Kyjev tento dar přijmout. 

„Celková hodnota daru je 13,2 milionu korun, přičemž aktuálně je tento materiál ve správě příspěvkové organizace hl. m. Prahy Metropolitní zdravotnický servis. Po schválení Zastupitelstvem hl. m. Prahy budou tyto prostředky předány odboru zdravotnictví Magistrátu hl. m. Prahy a po následném podpisu darovací smlouvy oběma smluvními stranami bude zajištěna nakládka a odbavení materiálu k vlastnímu transportu do místa určení. Konkrétně se má jednat například o ochranné roušky, jednorázové rukavice, ochranné obleky, ochranné návleky, respirátory FFP2 nebo vakcinační sady,“ upřesnil Hofman.

Pražští radní poslední dubnové pondělí zároveň schválili navýšení neinvestičního příspěvku ve výši 14,1 milionu korun pro příspěvkovou organizaci hl. m. Prahy Centrum sociálních služeb Praha. Částka poslouží na krytí provozních výdajů v roce 2023, které se týkají zajištění provozu ubytovacích kapacit pro uprchlíky z Ukrajiny a zajištění dalších činností spojených s podporou pro uprchlíky z Ukrajiny. Finanční prostředky budou využity z rezervy určené na Humanitární pomoc Ukrajině a jejím občanům.


Autor: Karel Netolický

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru