dnes
Neděle - jasno
29°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
22°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
22°C
Varování před zimou: Uklouznutí na sněhu se může prodražit zraněným i majitelům nemovitostí
Kluzká místa je nutné pravidelně zametat. Foto: Pixabay

Varování před zimou: Uklouznutí na sněhu se může prodražit zraněným i majitelům nemovitostí

Období zimních plískanic tradičně zvyšuje nebezpečí uklouznutí a zranění. Potvrzují to i údaje zdravotních pojišťoven, které několik let po sobě registrují v tomto období až čtvrtinový nárůst vážných poranění, jako jsou zlomeniny, pohmožděniny a otřesy mozku. Pozor je třeba dát na zledovatělé chodníky, ale i vstupní prostory budov, kde roztává nanošený sníh. Právně je za stav chodníku i budovy odpovědný majitel. U něj je také možné domáhat se případné náhrady. 

Podle nového občanského zákoníku, který platí od minulého roku, je možné domáhat se náhrady nemajetkové újmy na zdraví, tedy bolesti a ztíženého společenského uplatnění, náhrady nákladů spojených s léčením a péčí o zdraví, ale i náhrady za ztrátu na výdělku.

dest-starsi-lide-nahled

„Náklady spojené s léčením mohou zahrnovat prostředky vynaložené například na pořízení léků, léčebných pomůcek a doplňků. Dále pak třeba i náklady na cestování do lékařských zařízení, a to nejen za cesty poškozeného, ale i náklady jeho blízkých příbuzných spojené s návštěvou v nemocnici. Odškodnění může celkově dosáhnout desítek i stovek tisíc korun,“ uvedl advokát Pavel Staněk z České asociace věřitelů.

pozor-hrozi-uklouzniti-nahled Majitelům a provozovatelům nemovitostí, kde je větší frekvence příchozích, jako jsou obchody, úřady, budovy nádraží, vestibuly veřejných budov a podobně, se vyplatí být patřičně pojištěn.

Provozovatelé těchto objektů také investují do prevence. Kluzká místa je nutné viditelně označit a případný sníh pravidelně zametat, aby na podlaze netál.

Řada supermarketů a veřejných budov proto využívá ve velmi zatížených vstupních místech speciální rohože, které čistí boty příchozích od sněhu ještě před vstupem do interiéru, jehož údržba pak není tak náročná. „Na trh dodáváme několik druhů vstupních rohoží pro různé stupně zatížení. V posledních letech registrujeme též rostoucí zájem o takzvané ringo kartáčky, které zvyšují účinnost rohoží a lze z nich vytvořit také nápisy, loga či orientační značky,“ vysvětlil Dušan Sedláček, ředitel společnosti Gumex, která je jedním z hlavních dodavatelů zmíněných rohoží u nás.

Jen cedule nemusí stačit
Pouhé označení kluzkého místa totiž nemusí stačit, jak ukazuje několik let staré rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu náhrady škody za zranění způsobné pádem na kluzké podlaze. Obchodní řetězec musel poškozené ženě uhradit 90 tisíc korun, protože podle soudu zanedbal prevenční povinnosti a nezajistil řádný úklid prodejny, i přes to, že kluzké místo bylo označeno příslušnou cedulí.      


Další články
Nahoru