Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Ukliďme svět, ukliďme Česko. Sezóna končí v podzemním bludišti Bílého koně
Generálním partnerem akce je Nadační fond Veolia. Foto: archiv

Ukliďme svět, ukliďme Česko. Sezóna končí v podzemním bludišti Bílého koně

Největší česká úklidová kampaň Ukliďme svět, ukliďme Česko uzavírá sezónu. Celkem letos proběhlo rekordních 2066 lokálních úklidových akcí. 

Jednou z posledních bude 3. prosince úklid podzemního labyrintu „Bílý kůň“. Půjde již o 11. etapu čištění tohoto bývalého pražského pískovcového dolu dobrovolníky.

Ochránci přírody spolu s příznivci geocachingu doposud z podzemí ručně vytahali 430 tun odpadků a kontaminované zeminy.

Jedenáctá a zřejmě poslední akce začne v sobotu 3. prosince od 10 hodin ulici Nad Hutěmi. Pomoc veřejnosti je vítána. Zájemci vybavení pracovním oblečením, dobrou obuví a čelovkou by se měli dopředu hlásit na mailu: stanislav.tuma@seznam.cz.

Do budoucna chtějí ochránci přírody podzemní prostory zabezpečit, částečně zpřístupnit a ochránit i zdejší zimoviště netopýrů. Osud této technologicko-geologické památky je však nejistý a tak tato brigáda je asi na dlouho poslední šancí, kdy bude možné podzemí legálně navštívit. Pozemky patří Městské části Prahy 14 a o jejich osudu rozhoduje zastupitelstvo.

Stanislav Tůma z pořádající základní organizace ČSOP Geo, který je jedním z iniciátorů uklízecí akce, by si rád představil podzemí jako nekomerční technicko-geologickou památku a zároveň chráněný biotop pro zimující netopýry.

Historie tohoto dolu sahá před druhou světovou válku. Některé jeho prostory byly později zasypány struskou, jiné využívány jako skladiště zeleniny. Od konce 80. let se však již opuštěný důl začal proměňovat v nelegální skládku odpadků. 

Generálním partnerem akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je Nadační fond Veolia.


Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

Včera v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Dvě stovky hackerů budou řešit velké celosvětové problémy

10. června 2021 v 07:41

Ve dnech 11. a 12. června se v Praze uskuteční GreenHack, evropský inovační maraton, jehož cílem je posílit udržitelnost chování spotřebitelů stejně jako aktivit globálních firem. 

Na Černém Mostě byla dokončena hrubá stavba největšího parkoviště v Praze

10. června 2021 v 07:31

Hlavní město dokončilo hrubou stavbu nového parkovacího domu P+R v Praze na Černém Mostě. Čtyřpodlažní budova u Chlumecké ulice bude s kapacitou 880 míst největším samostatně stojícím parkovištěm v Praze. Investice převyšující půl miliardy korun pomůže dojíždějícím přesednout z automobilů do...

Další články
Nahoru