dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Úklid chodníků a silnic po zimě bude letos horší
Až následující týdny ukáží, jak moc se projeví na kvalitě čištění ulic výrazné snížení rozpočtu pro správce komunikací. Ilustrační foto: TSK

Úklid chodníků a silnic po zimě bude letos horší

Zimní údržba chodníků a silnic v Praze po sobě i letos zanechala nepořádek, který je potřeba především během března zamést a uklidit. Letos má však správce komunikací na tuto činnost skoro o sto milionů korun méně, což kvalitu a především rozsah prací po zimě asi zhorší.

Čistění začne ihned, jak to počasí dovolí. Auta, která se ještě nedávno starala o údržbu zasněžených a namrzlých vozovek v Praze se „překlopí“, nebo chcete – li „přestrojí“ a začnou klasicky čistit ulice a zejména hlavní tahy.

Ve městě leží na cestách a chodnících tuny posypového materiálu, který si Pražané „nosí domu“. S tím má zkušenost asi každý. „Není to nic příjemného, navíc mám pocit, že to ničí podrážky, ze kterých se zachycené kamínky špatně vyndávají,“ postěžovala si Petra Hulanová z Podolí.

Kromě desítek strojů vyrazí v březnu do ulic i stovky lidí s košťaty. Na zaplacení techniky i pracovníků však dostal správce komunikací o desítky milionů korun méně, než loni, což se projeví na rozsahu čištění.

Možná nakonec nebude tak zle

Na letošek byl rozpočet Technické správy komunikací na čištění snížen městem o 20 procent na 390 milionů korun, což se odrazí například v menším počtu nasazení techniky a lidí do ulic, či třeba snížení frekvence odvozu košů.

Z chudšího rozpočtu je totiž nutno zaplatit strojní, ruční, blokové i havarijní čištění, odvoz odpadkových košů či čištění kanalizačních vpustí. To vše se bude muset výrazně uskromnit a i laik pozná snížení kvality.

Možná ale nakonec nebude tak zle. „Během několika dní odevzdáme radě hl. m. Prahy podklad se žádostí o navýšení rozpočtu,“ uvedl mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.

Otázkou nyní je, jak dlouho bude radním projednání trvat a zda navýšení rozpočtu podpoří. Pohled na chodníky a cesty vyvolává pocit, že by se s takovým rozhodnutím nemělo otálet.

Blokové čištění začne za měsíc

Na čištění po zimě naváže blokové čištění komunikací, kterému musí věnovat pozornost hlavně řidiči. Vždy sedm dní před čištěním se v ulicích objeví přenosné značky symbolizující zákaz zastavení a jejich součástí bude tradičně i údaj s datem a časem čištění, které vždy probíhá v daný od 8 do 15 hodin.

Blokové čištění začne 2. dubna a poběží až do konce října. „Harmonogram nyní finalizujeme a zveřejníme ho v polovině března. Denně budeme čistit desítky ulic.,“ pokračoval mluvčí TSK.

Podrobné informace o blokových čištěních v dané lokalitě lze nalézt na internetových stránkách www.tsk-praha.cz v odkazu „Čištění komunikací“.

„Uživatel si může zadat buď název ulice a následně se objeví datum, kdy se blokové čištění uskuteční, nebo naopak zadá konkrétní den a zobrazí se všechny ulice, ve kterých budou práce probíhat,“ vysvětlil Mrázek.


Další články
Nahoru