Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ukázkové záhony představují pěstování okrasných rostlin bez invazních druhů
Trvalkové záhony s neinvazními druhy. Foto: se souhlasem ČZU

Ukázkové záhony představují pěstování okrasných rostlin bez invazních druhů

Skončil dvouletý projekt Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy týmu z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze. Odborníci v patnácti trvalkových záhonech invazní nebo zplaňující rostliny nahradili bezpečnými druhy. Záhony jsou nyní k vidění na několika místech v Praze, dále v Brně a jiných městech a obcích. Informovala o tom mluvčí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Karla Mráčková.

Okrasné kultury jsou častým zdrojem invazních nepůvodních druhů, které se šíří do volné krajiny. Pěstování druhů bez invazního potenciálu dle vědců udržuje zahradní kompozice pestré a stálé a přispívá k ochraně naší přírody a biodiverzity.

„V rámci projektu Pěstuj bezpečně – nepodporuj invazní druhy, který financovalo Norsko prostřednictvím Norských fondů, se spojili odborníci na biologické invaze se zahradníky a zahradními a krajinnými architekty, aby zvýšili povědomí o možnostech zodpovědného a k přírodě šetrného zahradničení,“ sdělila Mráčková.

Dlouhodobý výzkum podle ní ukázal, že více než polovina zplaňujících druhů pochází původně z okrasných kultur a mnohé z nich se staly silně invazními. Takovými druhy jsou například lupina mnoholistá nebo zlatobýly.

Některé takové druhy se však stále pěstují, anebo propagují. Řešitelé projektu sestavili seznam nepůvodních invazních a potenciálně invazních druhů – tzv. „nebezpečných druhů“ zahradních kultur.

Ke každému druhu se pokusili nalézt alternativní druhy bez invazního potenciálu – tedy bezpečné druhy, ve výsadbě plnící funkce druhu problematického. „Navrhli jsme tedy rostliny se stejnou dobou nebo barvou kvetení, barvou olistění, či se stejnou strukturální či ekologickou funkcí. Seznamy jsou dynamické a budeme je i nadále aktualizovat, aby zůstaly relevantní a užitečné pro zahradníky i širokou veřejnost,“ uvedla vedoucí projektu Kateřina Berchová Bímová.

Jedním z klíčových cílů projektu bylo založení 15 demonstračních výsadeb a čtyř dosadeb do stávajících kompozic, které slouží jako ukázkové příklady využití bezpečných druhů. Záhony jsou podle Mráčkové například v Kampusu ČZU v Suchdole, v Dendrologické zahradě v Průhonicích nebo v okolí Prahy v lokalitách Klokočná, Mníšek pod brdy nebo Mělník.

„Výsadby jsou navrženy tak, aby se minimalizovala údržba, a přitom došlo k podpoře biodiverzitu a hmyzích opylovačů. Každá výsadba je vybavena informačními tabulemi, které vysvětlují principy projektu a poskytují informace o použitých rostlinách,“ sdělila mluvčí.

„Doufáme, že výsledky v podobě pestrých záhonů budou inspirovat další podobné iniciativy odborné i laické zahradnické veřejnosti a přispějí k zodpovědnému a udržitelnému způsobu zahradničení,“ doplnila vedoucí projektu.


Autor: Jan Puci

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru