dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Ukáže audit v dopravním podniku na lháře?
Konečná stanice trasy metra A Depo Hostivař. Ilustrační foto: DPP

Ukáže audit v dopravním podniku na lháře?

Do dvou týdnů hodlá pražský dopravní podnik vypsat tendr na forenzní audit. Ten by měl prověřit podezřelé zakázky uzavřené v posledních čtyřech letech. Tedy za působení současné i předešlých koalic ve vedení města.

Cena za audit nebyla zveřejněna, nicméně měla by se pohybovat v řádu milionů korun. Forenzní audit se zpravidla provádí v případech podezření na protiprávní jednání v oblasti financí a účetnictví.

Audit by měl prověřit šest smluv, které vytipoval tým advokáta Václava Lásky. Ten již loni vypracoval pro magistrát analýzu zhruba deseti problematických kontraktů podniku.Ty byly podle advokáta pro dopravní podnik velmi nevýhodné. Proto již došlo u některých z nich k vypovězení.

Podle bývalého ředitele Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Martina Dvořáka je záměr uskutečnit forenzní audit dobrý krok, ale měl přijít mnohem dřív. Místo toho se podle něj zbytečně ztrácel čas.

„Advokát Láska i primátor Svoboda šířili nesmysly kolem údajných auditů, které se v konečném důsledku ukázaly jako naprosto nepoužitelné a jejich záměrem bylo vyvolat mediální atak na bývalé vedení a vypouštět mediální šumy,“ uvedl pro Pražský patriot Martin Dvořák.

Bývalý ředitel byl aktuálně obviněn z porušování při správě cizího majetku. Obvinění se týká jedné z prověřovaných zakázek podniku, které byly přiděleny pod Dvořákovým vedením. Konkrétně jde o zakázku pro firmu Cross Point. 

Dvořák se rozhodl proti zahájení svého trestního stíhání podat stížnost. Na státní zastupitelství se chce obrátit na začátku příštího týdne, v nejbližší době pak chce podat trestní oznámení na advokáta Václava Lásku. O jeho analýzu se obvinění opírá. Hodlá také zvážit stížnost na postup policistů. 

Forenzní audit podle Dvořáka konečně ukáže, kdo reálně lhal a podváděl v informacích, které se týkají reálného hospodaření, fungování a zadávání zakázek v dopravním podniku.

Smlouvy na webu

Dopravce by chtěl zvýšit transparentnost tím, že začne zveřejňovat na svých webových stránkách kompletní znění nově uzavřených smluv s dodavateli. „Od dnešního dne tak mohou zájemci najít doposud uzavřené smlouvy pražského dopravního podniku za měsíc únor,“ uvedl Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Všechny smlouvy budou uveřejněny v položce „Evidence smluv“ na webu www.dpp.cz v rámci sekce „Žádosti o informace dle zákona č. 106/1999 Sb.“. Zde bude podsekce „Přehled smluv uzavřených v roce 2013“ a po rozkliknutí se zájemce dostane na tabulku s jednotlivými smlouvami. Složka bude aktualizována jednou měsíčně.

„Veřejně dostupné smlouvy totiž zamezují spekulacím o obchodních podmínkách a následném navyšování cen. Veřejnost tak bude mít větší kontrolu nad hospodařením podniku,“ dodal Josef Nosek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy.

Exředitel DPP Martin Dvořák zveřejnění smluv obecně schvaluje, ale upozorňuje na jeden problematický aspekt takového kroku. „V některých oblastech se dopravní podnik pohybuje v běžném konkurenčním prostředí. V něm ho zveřejněné smluv znevýhodní na úkor konkurence,“ řekl.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru