Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 1°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Újezd chrání nová protihluková stěna, stojí na bývalém úseku dálnice D1
Nová protihluková stěna. Foto: ŘSD

Újezd chrání nová protihluková stěna, stojí na bývalém úseku dálnice D1

Po necelých třech měsících je hotová téměř kilometr dlouhá protihluková stěna u bývalého úseku dálnice D1 v pražské části Újezd. Končí tak omezení na rychlostní silnici na příjezdu do hlavního města. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Se závěrem roku jsme dokončili protihlukovou stěnu na bývalém úseku dálnice D1 v Praze – Újezdu, v lokalitě Formanská. Končí tak omezení na nejvytíženější dopravní tepně republiky v těchto místech,“ uvedlo ŘSD.

Jedná se o čtvrtý až třetí kilometr komunikace na příjezdu do Prahy, mezi odpočívkou a zemním valem, kde byla na začátku října zahájena výstavbu bariéry proti hluku. Denně tudy projede na 80 tisíc vozidel, z toho přibližně 20 procent tvoří nákladní auta a kamiony. 

Hygienická měření zde prokázala nadlimitní hodnoty hluku z dopravy, proto bylo rozhodnuto o stavbě, jejímž hlavním účelem je ochránit obyvatele lokality Formanská. 

Protihluková stěna je 928 metrů dlouhá, 4,5 metru vysoká a je opatřena sedmi únikovými východy. K její výstavbě se ŘSD zavázalo před převodem této části dálnice D1, konkrétně v nultém až pátém kilometru na hlavní město. 

S dostavbou protihlukové bariéry zároveň končí i veškeré investice ŘSD do tohoto někdejšího dálničního úseku. „I nadále se však staráme jak o zimní, tak i letní údržbu, a to z důvodu zajištění obvyklých standardů, na které je motoristická veřejnost na této komunikaci zvyklá,“ sdělilo ŘSD.

Zhotovitelem protihlukové stěny je společnost SWIETELSKY stavební odštěpný závod Dopravní stavby STŘED, která provedla práce za 51,5 milionu korun bez DPH. 

Úsek D1 mezi jejím začátkem na Chodově a Pražským okruhem získalo hlavní město od státu na základě darovací smlouvy. Úsek je nyní rychlostní silnicí. V budoucnu by to mělo fungovat tak, že Pražský okruh a všechny komunikace, které z něj vycházejí ven z Prahy, by patřily prostřednictvím ŘSD státu. Silnice vedoucí do města by pak byly ve vlastnictví měst.


Autor: Jan Puci

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Včera ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru