dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Učitele více oceňujme, rodiče motivujme, říká kandidátka do zastupitelstva desítky Churáčková
Jana Churáčková je ředitelkou základní školy Eden. Foto: archiv

Učitele více oceňujme, rodiče motivujme, říká kandidátka do zastupitelstva desítky Churáčková

Na pátém místě kandidátky nového hnutí Nezávislí pro Prahu 10 v říjnových komunálních volbách je ředitelka základní školy Eden Jana Churáčková. Příští týden se tak bude ucházet o post zastupitelky desáté městské části. Je nasnadě, že v případě zvolení se bude věnovat hlavně oblastí školství. Co podle ní (ne)funguje a k jakých změnám by v této oblasti podle ní mělo dojít?

Proč jste se rozhodla kandidovat v letošních komunálních volbách v Praze 10?
O vstupu do politiky na komunální úrovni jsem uvažovala po roce 1989, ale nesebrala jsem odvahu. Nyní cítím, že již mám potřebné zkušenosti. Hnutí Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší desítku mne oslovilo svým mottem pokračovat v tom, co se daří, a zároveň napravovat to špatné.

Co se na desítce podle vás daří v oblasti školství, na kterou se chcete soustředit?
Daří se realizovat provozní rozpočty škol a investiční akce. Díky tomu jsou školy v Praze 10 zařízeními moderními, opravovanými a dobře vybavenými školními pomůckami. Praha 10 financováním školství často supluje roli státu.

churackova-jana

Jana Churáčková

Co se zatím nepodařilo?
Směrem k učitelům je toho spousta, ale jde o věci spíše na celostátní úrovni. Učitelé v České republice nejsou náležitě doceněni. A to nejen finančně, ale i v oblasti prestiže. Proto bych se chtěla zasadit o to, aby Praha 10 oceňovala učitele, včetně finančních darů. Žákům, kteří mají například kvůli svým dysfunkcím specifické sociální potřeby, je potřeba se věnovat individuálně, na školách by kromě učitelů měli působit ve větší míře psychologové a další odborníci. Co se rodičů týče, u těch bychom se měli snažit o větší vtáhnutí do dění na školách.

Vraťme se k oceňování učitelů. Kdo by to měl dělat?
Návrh by měl jít zevnitř ze škol. Učitelé jsou schopni nejlépe ocenit mimořádné nasazení kolegů. Pokud by o tom rozhodovala nějaká komise na radnici, opět by ji měli tvořit hlavně učitelé a další odborníci ze školství, ne politici.

Jak funguje spolupráce mezi školami v Praze 10?
Školy o sobě ví, pomáhají si. Je dobře, že odbor školství v Praze 10 nastavil situaci tak, že se každá škola na něco specializuje. Takže si žáky nepřetahujeme, ale dokážeme rodičům doporučit, kam by měl být žák s určitým talentem poslán.

Jak mohou rodiče tyto jistě cenné informace získat?
Rodiče se často zajímají o profil a pověst školy, dávají na doporučení a reference, případně se informují na odboru školství. Takže do školy přicházejí informováni, což jim výběr ulehčí. A jak jsem již naznačila, školy si vzájemně pomáhají, poskytují si informace mezi sebou a následně je tlumočí rodičům.

Pokud budete zvolena, na jaké jiné oblasti byste si kromě školství troufla?
Pokud to budou jiné oblasti, bude mi to trochu trvat, ale blízká mi je sociální problematika, především seniorů. Je zřejmé, že v budoucnosti nastane demografický problém, populace výrazně stárne. V této oblasti nás tudíž čeká spousta věcí, které bude potřeba řešit.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru