dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Pražský sport

Účastníky 3. ročníku Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství podpoří patroni Maslák, Grygera, Chocová, Nečas či Jelínek

Sportovní liga základních škol o Pohár ministryně školství dokázala rozpohybovat v minulém školním roce v šesti vybraných sportovních odvětvích 112 940 dětí. Nejvýznamnější akce školní mládeže však má v nadcházejícím, 3. ročníku, ještě vyšší ambice, neboť k atletice, basketbalu, florbalu, házené, minifotbalu a volejbalu přibude nově ještě sedmá disciplína – plavání. Symbolický start této soutěže se uskutečnil 15. září v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze za účasti ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřiny Valachové.

Od letošního září do června příštího roku se mohou opět zapojit do pravidelné sportovní činnosti starší žáci a žákyně z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé České republiky. Výjimku však budou tvořit právě plavci, jejichž kategorie je vyhrazena žákům 3. tříd.

„Tato čísla jsou dokladem vzrůstající obliby sportování a soutěžení školní mládeže, což považuji za skvělé. Sport je totiž dobrý nejen z hlediska pohybu, ale také proto, že rozvíjí pozitivní vlastnosti, zásady fair play, zodpovědnost a vytrvalost a učí sdílet radost z dobrého výkonu. Moje aktivity směřují k tomu, aby byl sport dostupný především dětem a mládeži ve všech městech České republiky. Pro rok 2016 se mi podařilo navýšit objem finančních prostředků směřujících do mládežnického sportu o půl miliardy korun. Upřímně děkuji všem učitelům a trenérům za to, že věnují mnoho svého času dětem a že je vedou k lásce ke sportu,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová.

Vyburcovat školní party

Projekt Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství, jehož pořadateli jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR, žáky, pedagogy i trenéry ve školách táhne. V porovnání s premiérovým ročníkem 2014–2015 se totiž do bojů o tituly nejlepších školních týmů v České republice rok poté zapojilo už o 1 700 školních družstev a 25 000 žáků více.

„V uplynulém školním roce došlo k rozšíření programu o minifotbal dívek a o další věkovou kategorii v atletice. Stále se zvyšující zájem škol o účast je nejen výsledkem volby vhodných sportů, které jsou tradiční součástí školní i mimoškolní tělesné výchovy, ale také podpory ze strany Ministerstva školství a spojení s hlavními cenami v podobě ministerských pohárů, které významně zvýšily prestiž celé akce,“ uvádí prezident Asociace školních sportovních klubů ČR Václav Lešanovský.

Poslání Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství však nespočívá pouze v atraktivní motivaci přivést žáky k pravidelné sportovní činnosti či příležitosti objevit nové talenty, možné budoucí hvězdy českého sportu. Jejím smyslem je také v mladých sportovcích rozvíjet soutěživost, zdravého ducha, týmovou sounáležitost i čest být reprezentantem své školy. Součástí akcí je navíc bohatý doprovodný program, autogramiády, exhibice a besedy se špičkovými sportovci. Pro pořadatelská místa jsou navíc republiková finále velice prestižní událostí – počínaje organizací tiskových konferencí před akcí, aktivním zapojením představitelů města nebo silnou diváckou podporou žáků všech zdejších základních škol.

„Je dobře, že se tento projekt zaměřuje převážně na kolektivní sporty, a tím pádem posiluje nejen kondici, ale i vztahy mezi dětmi, učí je vzájemné úctě i respektu k pravidlům. Důležitý je však také další aspekt. Na letní olympiádě v Rio de Janeiru nestartovalo žádné kolektivní odvětví reprezentující Českou republiku. V této souvislosti je proto třeba maximálně podpořit a vyburcovat co nejdříve právě školní sport a v dobrém slova smyslu oživit ve školních družstvech nástupce soutěživých a dravých ´pouličních part´ s potřebnými morálními vlastnostmi, jako jsou bojovnost, kolektivní úsilí a vítězný duch. Právě na tom pak může v budoucnu český sport stavět,“ je přesvědčen předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Reprezentanti opět motivátory

Stalo se už tradicí, že každé odvětví v rámci Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství získá svého slavného patrona z řad bývalých či současných českých reprezentantů. Tyto osobnosti provázejí mladé účastníky celým průběhem soutěží, inspirují je svým příkladem i radami a také se účastní závěrečného republikového finále. V nadcházejícím ročníku budou plnit patronské role – atletika: Pavel Maslák, basketbal – Radek Nečas, florbal – Jan Jelínek, házená – David Šůstek, minifotbal – Zdeněk Grygera, plavání – Petra Chocová a volejbal – Lubomír Staněk.

„To, že součástí této soutěže se stane i plavání, je určitě super. Všechny děti by přece měly umět plavat a tahle akce je pro ně tou nejlepší motivací. Žáci, kteří budou reprezentovat své školy, se pro ty, kteří trpí ještě ostychem, mohou stát vzory a nakonec své kamarády k plavání strhnout. Moc se na malé plavce z celé republiky těším a jsem šťastná, že u plavecké premiéry Sportovní ligy základních škol mohu být,“ pochvaluje si dlouholetá česká plavecká reprezentantka a dvojnásobná mistryně Evropy Petra Chocová, která se společně s basketbalovým patronem Radkem Nečasem zúčastnila symbolického startu projektu v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze.

„Jako kluk jsem chodil v Brně do atletické třídy, skákal jsem a běhal. Vzpomínám si, jak jsem někdy ve dvanácti letech skočil do dálky na školních závodech na velkém stadionu Zbrojovky za Lužánkami pět a půl metru a vyhrál jsem lego. Tenkrát jsem měl velkou radost. Později už jsem se víc zaměřil na basketbal a byl jsem rád, že si i se školním družstvem můžu zpestřit klasický tělocvik nebo že se dostanu ze školy. Všem mladým hráčům bych chtěl vzkázat, aby hlavně u sportu navzdory všem lákadlům vydrželi. To, co v kolektivním sportu zažijí, je neopakovatelné. S odstupem času zapomenou, kde co vyhráli nebo prohráli, ale pokaždé si vzpomenou na překonávání překážek a soupeřů,“ radí Radek Nečas.

Labyrint školních, okresních, krajských a závěrečných kvalifikačních kol vyvrcholí v jednotlivých odvětvích v průběhu příštího roku – poté už čekají republiková finále.  Jejich dějiště a termíny jsou následující: atletika – Kladno (6. června), basketbal – Pardubice (26.-27. dubna), florbal – Plzeň (22.-23. března), házená – Nové Veselí / Žďár nad Sázavou (20.-21. dubna), minifotbal – Kroměříž (25.-26. května), plavání – Plzeň (14. září), volejbal – Liberec (1.-2. června).


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

Včera v 07:05 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru