dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Účastníkům Prague Pride rozmlouval jejich homosexualitu, letos má zákaz
Účastníci loňského pochodu. Foto: Jan Puci

Účastníkům Prague Pride rozmlouval jejich homosexualitu, letos má zákaz

Pražský magistrát zakázal protest proti srpnovému pochodu hrdosti sexuálních menšin Prague Pride, který se měl konat ve stejný čas a na stejných místech jako uvedený pochod. ČTK to zjistila z rozhodnutí úřadu zveřejněného na úřední desce. Svolavatel zakázaného shromáždění Pavel Matějný proti pochodu Prague Pride protestoval i loni, na jím svolané demonstraci se sešly asi tři desítky lidí.

Magistrát pořadatele protestního pochodu vyzval k jednání o úpravě doby shromáždění, Matějný ale v určené lhůtě neodpověděl. „Byť se nejedná o kolizi v celé délce průvodu, nepovažuje svolavatel s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti účastníků Prague Pride a také s ohledem na veřejné vystupování a názory, které prezentuje svolavatel Pavel Matějný, za možné uzavřít dohodu, která by umožnila uskutečnit obě shromáždění ve stejných místech," cituje magistrát v dokumentu pořadatele Prague Pride Petra Kallu.

Loni Matějný, který už dřív pořádal protiromské pochody v různých městech, festival Prague Pride na facebooku označil za „vrchol hnusu a nevkusu" a vyzval k „obraně vlasti". Na jeho demonstraci se na Václavském náměstí sešlo asi 30 lidí.

Uprostřed Václavského náměstí se účastníkům pochodu Prague Pride snažili „rozmlouvat" jejich sexuální orientaci muži s velkým transparentem hlásajícím „Homosexualita = hrozba pro národní bezpečnost".

Vyvrcholení Prague Pride 2015 na Letné

Nejde o první shromáždění, které úřady Matějnému zakázaly. V roce 2013 mu kvůli obavám z extremismu zakázaly shromáždění a pochod v Českých Budějovicích. Ústavní soud loni odmítl jeho stížnost. Podle magistrátu existovalo značné riziko, že se akce prezentovaná jako protest proti kriminalitě a za práva slušných občanů obrátí proti Romům. V žalobě proti zákazu se Matějný dovolával rovnosti občanů před zákonem. Ve stejném roce mu protesty zakázal také Havířov.


Další články
Nahoru