dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C

Účastníci protestů proti návštěvě čínského prezidenta v Praze žalují stát. Co jim vadí?

Správní žalobu podají organizátoři demonstrace, která se měla uskutečnit během návštěvy čínského prezidenta na Hradčanském náměstí. Advokát Jan Kalvoda uvedl, že žalobu podepsali Martin Bursík a Kateřina Bursíková Jacques. Chystána je i ústavní stížnost kvůli „porušování ústavních a lidských práv a akademických svobod“, tu mají podat další občané.

Organizátorům a účastníkům protestu vadí, že nebyli – podle nich bezdůvodně – vpuštěni na Hradčanské náměstí, byť protest byl v řádném termínu nahlášen. Podle Bursíka byli policisté „verbálně agresivní“. Kritizován byl i prezident Miloš Zeman. Ke kritice se přidali jednotlivci i desítka organizací.

„Události posledních měsíců, týdnů a dnů, a především postup policie a opatření magistrátu při návštěvě čínského prezidenta, nás vedou k tomuto kroku: žalujeme stát a budeme se bránit všemi prostředky, které nám dává zákon a ústava této republiky. Současně jsme přesvědčeni, že skutečnou odpovědnost nenese pouze Policie ČR, ale političtí objednatelé. Ti mají podle ústavy jednat a nejednají,“ uvedl v rámci čtvrteční tiskové konferenci Michael Kocáb.

„Žádáme jasné stanovisko parlamentu a vlády ke změně zahraniční politiky a lidských práv a svobod. Požadujeme prošetření postupu policie a magistrátu a zřízení vyšetřovací parlamentní komise,“ uvádí se ve společném prohlášení, které vedle výše jmenovaných podepsali také Luboš Drobík, Dagmar Havlová-Ilkovičová, Jakub Klepal, Hana Marvanová, Jonáš Papoušek, Zdeněk Papoušek, Martin Přikryl, Jan Ruml, Břetislav Rychlík či Jan Urban.


Adventní zpívání na Kozím plácku

Včera v 09:01

Praha 1 a radní pro oblast školství a spolků Eva Špačková zvou na Adventní zpívání na Kozím plácku ve čtvrtek 14. prosince od 17 hodin.

Praha 1: Přijďte si zabruslit na Ovocný trh

Včera v 08:47

Kluziště pro veřejnost se jako každý rok bezplatně otevřelo na pěší zóně na Ovocném trhu.

Umprum SHOP 2017

Včera v 08:35

Od 13. do 17. prosince se na náměstí Jana Palacha koná unikátní předvánoční akce, na které si můžete zakoupit originální dárky z dílen studentů a absolventů UMPRUM.

Při požáru rodinného domu v Praze 12 zemřela kočička

Včera v 08:16

Dnes ráno v 5 hodin zasahovali hasiči z Modřan, Krče a Radotína u požáru rodinného domu v ulici Na Šabatce v Praze 12. Hasiči pracovali v dýchací technice, plameny zničily veškeré vybavení v domě v prvním nadzemním podlaží a částečně se rozšířily i do druhého podlaží. Při požáru...

Praha 1: Oceněné osobnosti městské části uvidíte na výstavě

Včera v 07:55

Radnice Prahy 1 oceňuje osobnosti, které svou činností přispívají k českému uměleckému i vědeckému dědictví.

Praha 6: Ve čtvrtek začínají Vánoce na Náměstíčku

Včera v 07:30

Od 14. prosince najdete na Náměstíčku stánky s vánoční tematikou, dětské dílničky a celou řadu koncertů. 

Praha 3: Vánoční zvyky a tradice

9. prosince 2017 v 19:57

Koncertní program v dobových kostýmech s průvodním slovem určený pro rodiče s dětmi, na kterém vystoupí Smíšený sbor Josefa Vycpálka a sólisté za doprovodu varhan.

Praha 1: Večer plný zábavy a inspirace

9. prosince 2017 v 17:28

Christmans talkshov vznikne, když se dají dohromady dvě akce pro obyvatele Prahy 1. Čaj o sedmé a Vostrý kafe.

Farmářské produkty, vánoční sortiment, oslava Silvestra. Poslední letošní trhy na Náplavce

9. prosince 2017 v 11:32

Během adventních sobot 9. 12., 16. 12., 23. 12. zde najdete kromě klasického farmářského tržiště i dárky od českých designérů a tvůrců, kosmetiku a vánoční dekorace.

Zesílí policejní bezpečnostní opatření. U bankovních a obchodních domů

9. prosince 2017 v 09:09

Před letošními vánočními svátky zesílí Pražská policie bezpečnostní opatření týkající se bankovních domů, ale nejen jich.

Další krátké zprávy
Nahoru