Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Ubytování na pražských kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent
Nadstandardní jednolůžkový pokoj na kolejích Univerzity Karlovy. Foto: cuni.cz

Ubytování na pražských kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent

Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více. Poplatky za ubytování budou oproti loňskému roku vyšší průměrně asi o 15 procent. Důvodem zdražení jsou obvykle inflace a zvyšování cen energií. Zatímco některé univerzity budou takzvané kolejné zdražovat od září, jiné už k úpravě ceny přistoupily dříve v tomto roce. Další zdražování přitom na některých školách nevylučují. Poptávka studentů po ubytování na kolejích i přes zvyšování cen roste. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci pražských vysokých škol.

Od září zvýší poplatky za ubytování na svých kolejích Vysoká škola ekonomická (VŠE), jak za univerzitu sdělila Martina Mlynářová, a podle mluvčí Kateřiny Veselé i České vysoké učení technické (ČVUT).

Oproti loňsku zdraží ČVUT bydlení na svých osmi kolejích asi o 15 procent, VŠE zdraží v průměru o deset procent a u nově zrekonstruovaných pokojů o 18 procent.

Cena ubytování se na jednotlivých kolejích liší, záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě, kde kolej stojí. Studenti bydlící na kolejích ČVUT tak od září za lůžko zaplatí asi 3500 až 6000 korun za měsíc, na kolejích VŠE se měsíční poplatky za ubytování budou pohybovat od 3420 po 7560 korun.

„Důvodem jsou především zvýšené ceny elektřiny, vody, plynu, tepla a dodavatelských služeb jako odvoz odpadu, praní prádla, oprav a podobně. K dalšímu zvýšení ceny kolejného dojde pravděpodobně v důsledku doposud neznámé ceny za plyn," avizovala za VŠE Mlynářová.

Univerzita Karlova (UK) zdražila kolejné v červnu, a to v průměru o devět procent. Nyní tak zájemci o ubytování měsíčně zaplatí od 3500 korun za místo ve vícelůžkovém pokoji po 6665 korun, uvedl mluvčí nejstarší a největší české univerzity Václav Hájek.

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která studenty ubytovává ve dvou objektech s kapacitou 1500 lůžek v areálu vysokoškolských kolejí v pražských Kunraticích, zvýšila poplatky za ubytování na jaře.

Od dubna podle ředitele Správy účelových zařízení VŠCHT Stanislava Starého stojí ubytování na kolejích o 11,5 procenta více než předtím, další zdražování se podle něj v letošním roce neplánuje.

V zimním semestru tohoto akademického roku tak podle platného ceníku ubytování zaplatí studenti od 106 korun do 184 korun za noc. O míru roční inflace se zvyšují ceny ubytování na kolejích České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, informoval ředitel Kolejí a Menz ČZU Jiří Macoun.

Na některých školách nyní evidují vyšší počet zájemců o ubytování na univerzitních kolejích než v roce 2019, který byl kvůli následné pandemii koronaviru dosud posledním běžným akademickým rokem. Platí to například pro UK, uvedl Hájek.

UK má podle informací na svém webu na různých místech v Praze 11 kolejí, v nichž je celkem asi 10 000 lůžek. V současnosti jsou podle mluvčího všechna místa obsazená.

O pět procent vyšší zájem o lůžko na kolejích v porovnání s rokem 2019 pozoruje VŠCHT. Podle Starého patří k důvodům mimo jiné vyšší počet uchazečů o studium na univerzitě a zvýšení cen pronájmů na privátech.

Zájemce musí odmítat podle Macouna také ČZU, která na svých kolejích v pražském Suchdole poskytuje ubytování asi 1800 studentům.

Univerzity VŠE a ČVUT zatím podle svých zástupců nyní vyřizují podané žádosti o ubytování. To, zda budou koleje muset zájemce odmítat, tak zatím nelze uvést. ČVUT nicméně očekává, že své koleje naplní z více než 90 procent.


Autor: ČTK

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Další články
Nahoru