Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ubytování na pražských kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent
Nadstandardní jednolůžkový pokoj na kolejích Univerzity Karlovy. Foto: cuni.cz

Ubytování na pražských kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent

Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více. Poplatky za ubytování budou oproti loňskému roku vyšší průměrně asi o 15 procent. Důvodem zdražení jsou obvykle inflace a zvyšování cen energií. Zatímco některé univerzity budou takzvané kolejné zdražovat od září, jiné už k úpravě ceny přistoupily dříve v tomto roce. Další zdražování přitom na některých školách nevylučují. Poptávka studentů po ubytování na kolejích i přes zvyšování cen roste. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci pražských vysokých škol.

Od září zvýší poplatky za ubytování na svých kolejích Vysoká škola ekonomická (VŠE), jak za univerzitu sdělila Martina Mlynářová, a podle mluvčí Kateřiny Veselé i České vysoké učení technické (ČVUT).

Oproti loňsku zdraží ČVUT bydlení na svých osmi kolejích asi o 15 procent, VŠE zdraží v průměru o deset procent a u nově zrekonstruovaných pokojů o 18 procent.

Cena ubytování se na jednotlivých kolejích liší, záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě, kde kolej stojí. Studenti bydlící na kolejích ČVUT tak od září za lůžko zaplatí asi 3500 až 6000 korun za měsíc, na kolejích VŠE se měsíční poplatky za ubytování budou pohybovat od 3420 po 7560 korun.

„Důvodem jsou především zvýšené ceny elektřiny, vody, plynu, tepla a dodavatelských služeb jako odvoz odpadu, praní prádla, oprav a podobně. K dalšímu zvýšení ceny kolejného dojde pravděpodobně v důsledku doposud neznámé ceny za plyn," avizovala za VŠE Mlynářová.

Univerzita Karlova (UK) zdražila kolejné v červnu, a to v průměru o devět procent. Nyní tak zájemci o ubytování měsíčně zaplatí od 3500 korun za místo ve vícelůžkovém pokoji po 6665 korun, uvedl mluvčí nejstarší a největší české univerzity Václav Hájek.

Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která studenty ubytovává ve dvou objektech s kapacitou 1500 lůžek v areálu vysokoškolských kolejí v pražských Kunraticích, zvýšila poplatky za ubytování na jaře.

Od dubna podle ředitele Správy účelových zařízení VŠCHT Stanislava Starého stojí ubytování na kolejích o 11,5 procenta více než předtím, další zdražování se podle něj v letošním roce neplánuje.

V zimním semestru tohoto akademického roku tak podle platného ceníku ubytování zaplatí studenti od 106 korun do 184 korun za noc. O míru roční inflace se zvyšují ceny ubytování na kolejích České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, informoval ředitel Kolejí a Menz ČZU Jiří Macoun.

Na některých školách nyní evidují vyšší počet zájemců o ubytování na univerzitních kolejích než v roce 2019, který byl kvůli následné pandemii koronaviru dosud posledním běžným akademickým rokem. Platí to například pro UK, uvedl Hájek.

UK má podle informací na svém webu na různých místech v Praze 11 kolejí, v nichž je celkem asi 10 000 lůžek. V současnosti jsou podle mluvčího všechna místa obsazená.

O pět procent vyšší zájem o lůžko na kolejích v porovnání s rokem 2019 pozoruje VŠCHT. Podle Starého patří k důvodům mimo jiné vyšší počet uchazečů o studium na univerzitě a zvýšení cen pronájmů na privátech.

Zájemce musí odmítat podle Macouna také ČZU, která na svých kolejích v pražském Suchdole poskytuje ubytování asi 1800 studentům.

Univerzity VŠE a ČVUT zatím podle svých zástupců nyní vyřizují podané žádosti o ubytování. To, zda budou koleje muset zájemce odmítat, tak zatím nelze uvést. ČVUT nicméně očekává, že své koleje naplní z více než 90 procent.


Autor: ČTK

Praha 1: Protipovodňové cvičení na ochranu Žofína

Dnes v 08:16

Praha 1 a Jednotka SDH Praha 1 zvou na protipovodňové cvičení ochrany Žofína.

Smetana Party na piazzettě

Dnes v 07:57

Na piazzettě Národního Divadla se bude 2. března slavit 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Z Národního divadla na velkoplošnou obrazovku bude živě přenášen slavnostní koncert Smetana Gala.

Exkurze na Bubenečské nádraží

Dnes v 07:14

Vlaky na druhém nejstarším nádraží v Praze nestaví už 10 let. Brzy se do jeho prostor opět vrátí společenský ruch. Prohlédněte si proměnu bývalé nádražní budovy ve víceúčelové společenské centrum ještě dříve, než budou zrekonstruované prostory oficiálně...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Dnes v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

Včera v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

Včera v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Čištění šachet na Vojířově rybníčku

Včera v 09:54

V týdnu do 26. února proběhne čištění dvou stávajících betonových šachet na Vojířově rybníčku na Petříně.

Velikonoce 2024 na Patnáctce

Včera ve 03:30

Radnice patnáctí městské části zve na Velikonoce na Patnáctce.

Jak na dokumenty. Přednášky v sále seniorů DPS

25. února 2024 ve 12:49

Na cyklus přednášek týkajících se dokumentů v digitální podobě a práce s nima zve radnice Prahy 15. 

Praha 4 podpořila cvičení na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

25. února 2024 v 10:48

Starosta Ondřej Kubín (ODS) poskytl záštitu 13. ročníku MaRS maratonu. 24hodinový charitativní maraton cvičení pro lidi s roztroušenou sklerózu proběhne 22. – 23. března.

Den Vltavy 2024

24. února 2024 v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

24. února 2024 v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

24. února 2024 v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Další články
Nahoru