Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách
Uprchlíci čekají v hlavním sále kongresového centra na odbavení. Foto: Jan Puci

Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách

Kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Praze i dalších krajích začne hlavní město připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách na svém území. Osloví dvaadvacet městských částí s žádostí, aby každá připravila nocleh pro 100 lidí. Zároveň by podle magistrátu mělo být těmto lidem ze strany radnic poskytnuto stravování. O cíli ubytovat tímto způsobem přes dva tisíce uprchlíků dnes informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrát vyzval prvních 22 velkých městských částí o uvolnění prostorů tělocvičen pro nouzové ubytování lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Každá městská část má za úkol připravit 100 lůžek. Připravovaná nouzová řešení s tělocvičnami jsou podle magistrátu zamýšlena jako dočasná, než se podaří zařídit vhodnější podmínky.

„V poměru počtu nově příchozích z Ukrajiny k počtu obyvatel Česka jsme teď ve stejné situaci, jako bylo Německo během uprchlické krize 2015 až 2016. Do Prahy navíc míří zhruba čtvrtina ze všech Ukrajinců příchozích do země. Rozdíl je v tom, že v Německu mohli reagovat v horizontu měsíců, my musíme v horizontu dnů. Poptávka po ubytování v Praze je obrovská a převyšuje nabídku, ale my se ve spolupráci s dalšími aktéry snažíme možnosti nestále rozšiřovat,” uvedl Zdeněk Hřib.

Majitelé nemovitostí s volnou ubytovací kapacitou na území hlavního města a Středočeského kraje, kteří chtějí ubytovat uprchlíky, se podle něj mohou nadále hlásit. Kapacity, které byly do databáze přihlášeny, jsou již vyčerpány.

Pro provozovatele ubytovacích zařízení jsou přislíbeny státní kompenzace 180 korun za noc v případě dospělého a 100 korun za noc v případě dítěte do deseti let. Vláda podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) diskutuje i o příspěvku pro domácnosti, které běžence ubytují.

„Urychleně musíme hledat nové ubytovací kapacity také ve Středočeském kraji. V některých obcích a městech se již nouzové ubytování připravuje, například tělocvičny nebo stadiony. Bude jich třeba ale výrazně více. Doposud dostupné velkokapacitní ubytovací prostory jsou už vyčerpané a řada individuálních nabídek není využitelná, protože je například již obsazená nebo není k dispozici dlouhodobě,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) metropole zvažovala za účelem ubytování uprchlíků využít i bytový fond města, ale vzhledem k rozměru uprchlické vlny by to podle něj nebylo efektivní. Jinými slovy, hlavní město se v minulosti zbavilo drtivé většiny svých bytů, a tak jich má málo. A ty, co zbyly a jsou k dispozici, si chce držet.

„Pražané, kteří od města potřebují pomoc se zajištěním dostupného bydlení, totiž s příchodem uprchlíků nikam nezmizeli. Praha nadále pronajímá městské byty ve standardním režimu, tedy podporovaným profesím, lidem v nouzi, seniorům a lidem se zdravotním postižením,“ sdělil radní.

K rozdělování nouzových ubytovacích kapacit dochází v asistenčním centru pomoci Ukrajincům v kongresovém centru u stanice metra Vyšehrad. Funguje non-stop. Doposud se postaralo o více než dvaadvacet tisíc lidí.

Původně plánovaná denní kapacita dvou tisíc odbavených uprchlíků denně je opakovaně překračována, podle Hřiba se asistenční centrum blíží dvojnásobnému množství denně odbavených, než se původně předpokládalo.


Autor: Jan Puci

Výdejna Potravinové banky nově v Praze 2

Včera ve 21:59

Praha 2 na začátku června otevřela nové výdejní místo Potravinové banky určené pro občany z Prahy 1 a 2, kteří se nacházejí v tíživé finanční situaci. Výdejní okénko, které se nachází v přízemí na nádvoří Novoměstské radnice, je v provozu každé pondělí v době od 9 do...

Čtyři týdny zbývají do uzavření literární soutěže O zlatý klíč

Včera ve 21:51

Maximálně tři normostrany libovolného žánru mohou kreativní obyvatelé Prahy 11 zasílat na radnici. Téma soutěže zůstává: Praha 11. Nejzazší termín dodání je 30. června. Do začátku června už přišlo do Zlatého klíče víc prací než za celé soutěžní období loňského roku. Největší počet přírůstků se...

Na Kampě se budou zpívat lidové písničky

Včera v 18:19

Společné zpívání lidových písniček se koná ve čtvrtek 15. června v 16 hodin na Kampě.

Přednáška v Praze 10: Josef Čapek ve vinohradském divadle

Včera ve 12:43

Přednáška Pavly Pečinkové představí v úterý 13. června Josefa Čapka také jako scénografa pro Městské divadlo na Královských Vinohradech, kde působil jeho bratr Karel jako dramaturg, a kde vytvořil dvacet jevištních výprav.

Praha 14 zve na komentovanou prohlídku mokřadu

Včera v 11:31

Přijďte ve čtvrtek 8. června od 16 hodin na komentovanou prohlídku mokřadu v areálu Coca Cola v Kyjích a seznamte se s vývojem tohoto projektu i s novou načnou stezkou pro školy.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

5. června 2023 v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

5. června 2023 v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

5. června 2023 v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

5. června 2023 v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Barvám neutečeš v Centrálním parku Prahy 13

4. června 2023 ve 14:38

Barvám neutečeš, běžecký závod, kterého se účastní nejen dospělí běžci, ale i děti, senioři nebo celé rodiny, kdy nejde o čas, ale především o zábavu se koná v sobotu 10. června od 9 do 16 hodin.

Další články
Nahoru