Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách
Uprchlíci čekají v hlavním sále kongresového centra na odbavení. Foto: Jan Puci

Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách

Kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Praze i dalších krajích začne hlavní město připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách na svém území. Osloví dvaadvacet městských částí s žádostí, aby každá připravila nocleh pro 100 lidí. Zároveň by podle magistrátu mělo být těmto lidem ze strany radnic poskytnuto stravování. O cíli ubytovat tímto způsobem přes dva tisíce uprchlíků dnes informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrát vyzval prvních 22 velkých městských částí o uvolnění prostorů tělocvičen pro nouzové ubytování lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Každá městská část má za úkol připravit 100 lůžek. Připravovaná nouzová řešení s tělocvičnami jsou podle magistrátu zamýšlena jako dočasná, než se podaří zařídit vhodnější podmínky.

„V poměru počtu nově příchozích z Ukrajiny k počtu obyvatel Česka jsme teď ve stejné situaci, jako bylo Německo během uprchlické krize 2015 až 2016. Do Prahy navíc míří zhruba čtvrtina ze všech Ukrajinců příchozích do země. Rozdíl je v tom, že v Německu mohli reagovat v horizontu měsíců, my musíme v horizontu dnů. Poptávka po ubytování v Praze je obrovská a převyšuje nabídku, ale my se ve spolupráci s dalšími aktéry snažíme možnosti nestále rozšiřovat,” uvedl Zdeněk Hřib.

Majitelé nemovitostí s volnou ubytovací kapacitou na území hlavního města a Středočeského kraje, kteří chtějí ubytovat uprchlíky, se podle něj mohou nadále hlásit. Kapacity, které byly do databáze přihlášeny, jsou již vyčerpány.

Pro provozovatele ubytovacích zařízení jsou přislíbeny státní kompenzace 180 korun za noc v případě dospělého a 100 korun za noc v případě dítěte do deseti let. Vláda podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) diskutuje i o příspěvku pro domácnosti, které běžence ubytují.

„Urychleně musíme hledat nové ubytovací kapacity také ve Středočeském kraji. V některých obcích a městech se již nouzové ubytování připravuje, například tělocvičny nebo stadiony. Bude jich třeba ale výrazně více. Doposud dostupné velkokapacitní ubytovací prostory jsou už vyčerpané a řada individuálních nabídek není využitelná, protože je například již obsazená nebo není k dispozici dlouhodobě,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) metropole zvažovala za účelem ubytování uprchlíků využít i bytový fond města, ale vzhledem k rozměru uprchlické vlny by to podle něj nebylo efektivní. Jinými slovy, hlavní město se v minulosti zbavilo drtivé většiny svých bytů, a tak jich má málo. A ty, co zbyly a jsou k dispozici, si chce držet.

„Pražané, kteří od města potřebují pomoc se zajištěním dostupného bydlení, totiž s příchodem uprchlíků nikam nezmizeli. Praha nadále pronajímá městské byty ve standardním režimu, tedy podporovaným profesím, lidem v nouzi, seniorům a lidem se zdravotním postižením,“ sdělil radní.

K rozdělování nouzových ubytovacích kapacit dochází v asistenčním centru pomoci Ukrajincům v kongresovém centru u stanice metra Vyšehrad. Funguje non-stop. Doposud se postaralo o více než dvaadvacet tisíc lidí.

Původně plánovaná denní kapacita dvou tisíc odbavených uprchlíků denně je opakovaně překračována, podle Hřiba se asistenční centrum blíží dvojnásobnému množství denně odbavených, než se původně předpokládalo.


Autor: Jan Puci

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru