Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách
Uprchlíci čekají v hlavním sále kongresového centra na odbavení. Foto: Jan Puci

Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách

Kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Praze i dalších krajích začne hlavní město připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách na svém území. Osloví dvaadvacet městských částí s žádostí, aby každá připravila nocleh pro 100 lidí. Zároveň by podle magistrátu mělo být těmto lidem ze strany radnic poskytnuto stravování. O cíli ubytovat tímto způsobem přes dva tisíce uprchlíků dnes informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrát vyzval prvních 22 velkých městských částí o uvolnění prostorů tělocvičen pro nouzové ubytování lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Každá městská část má za úkol připravit 100 lůžek. Připravovaná nouzová řešení s tělocvičnami jsou podle magistrátu zamýšlena jako dočasná, než se podaří zařídit vhodnější podmínky.

„V poměru počtu nově příchozích z Ukrajiny k počtu obyvatel Česka jsme teď ve stejné situaci, jako bylo Německo během uprchlické krize 2015 až 2016. Do Prahy navíc míří zhruba čtvrtina ze všech Ukrajinců příchozích do země. Rozdíl je v tom, že v Německu mohli reagovat v horizontu měsíců, my musíme v horizontu dnů. Poptávka po ubytování v Praze je obrovská a převyšuje nabídku, ale my se ve spolupráci s dalšími aktéry snažíme možnosti nestále rozšiřovat,” uvedl Zdeněk Hřib.

Majitelé nemovitostí s volnou ubytovací kapacitou na území hlavního města a Středočeského kraje, kteří chtějí ubytovat uprchlíky, se podle něj mohou nadále hlásit. Kapacity, které byly do databáze přihlášeny, jsou již vyčerpány.

Pro provozovatele ubytovacích zařízení jsou přislíbeny státní kompenzace 180 korun za noc v případě dospělého a 100 korun za noc v případě dítěte do deseti let. Vláda podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) diskutuje i o příspěvku pro domácnosti, které běžence ubytují.

„Urychleně musíme hledat nové ubytovací kapacity také ve Středočeském kraji. V některých obcích a městech se již nouzové ubytování připravuje, například tělocvičny nebo stadiony. Bude jich třeba ale výrazně více. Doposud dostupné velkokapacitní ubytovací prostory jsou už vyčerpané a řada individuálních nabídek není využitelná, protože je například již obsazená nebo není k dispozici dlouhodobě,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) metropole zvažovala za účelem ubytování uprchlíků využít i bytový fond města, ale vzhledem k rozměru uprchlické vlny by to podle něj nebylo efektivní. Jinými slovy, hlavní město se v minulosti zbavilo drtivé většiny svých bytů, a tak jich má málo. A ty, co zbyly a jsou k dispozici, si chce držet.

„Pražané, kteří od města potřebují pomoc se zajištěním dostupného bydlení, totiž s příchodem uprchlíků nikam nezmizeli. Praha nadále pronajímá městské byty ve standardním režimu, tedy podporovaným profesím, lidem v nouzi, seniorům a lidem se zdravotním postižením,“ sdělil radní.

K rozdělování nouzových ubytovacích kapacit dochází v asistenčním centru pomoci Ukrajincům v kongresovém centru u stanice metra Vyšehrad. Funguje non-stop. Doposud se postaralo o více než dvaadvacet tisíc lidí.

Původně plánovaná denní kapacita dvou tisíc odbavených uprchlíků denně je opakovaně překračována, podle Hřiba se asistenční centrum blíží dvojnásobnému množství denně odbavených, než se původně předpokládalo.


Autor: Jan Puci

Praha 15: Letní zahradní slavnost

Dnes v 11:09

Praha 15 ve spolupráci s CSOP Praha 15 vás zve na Letní zahradní slavnost, která se koná 25. června od 15:30 v zahradě Domu s pečovatelskou službou v Janovské ulici 486.

ZŠ Hostivař slaví čtyřicet let

Včera ve 14:04

Oslava výročí ZŠ Hostivař v Praze 15 se koná ve čtvrtek 25. června od 16 hodin.

České mozky léčí svět

Včera v 07:37

Výstava s názvem České mozky léčí svět přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání informací. Národní technické muzeum představuje výběr předmětů ze své sbírky zdravotnické...

Happening na Patnáctce na Veronském náměstí

Včera v 06:15

Akce na Veronském náměstí se koná 20. června od 13 hodin.

Vítání léta na Sulické 2024

19. června 2024 ve 14:08

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická zve na akci pro malé i velké. Děti se mohou vyřádit ve skákacím hradu, chybět nebude dětský koutek, malování na obličej a vrací se oblíbená škola klaunů.

Praha 10 otevře hřiště Sobotecká

19. června 2024 v 11:42

Praha 10 zve na otevření nově zrekonstruovaného hřiště Sobotecká na desítkových Vinohradech. Výslednou podobu této významné herní plochy ovlivnilo participativního setkání s místními občany. Architekt projektu do výslední podoby zapracoval maximum nápadů a podnětů.

Den pro zdraví

19. června 2024 v 06:52

Den pro zdraví se v Praze 10 koná 19. června od 9:30 hodin.

Praha 2: Koncerty na Bastionu pokračují i v druhém pololetí

18. června 2024 v 08:53

Cyklus Hudba na hradbách na Bastionu věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě zve na další koncerty.

Komentovaná vycházka: Malešice v minulosti i současnosti

18. června 2024 v 08:11

Na vycházce v úterý 25. června od 17 hodin návštěvníci poznají historii této části Prahy 10 a zároveň se seznámí s osobnostmi, jejichž životní dráha je s Malešicemi spojena: s rodinou Malešických z Černožic, s Janem Milíčem z Kroměříže, s hrabaty Vratislavů z Mitrovic, komorním radou a...

Praha 6: Hanspaulský festival

18. června 2024 v 07:15

V neděli 23. června opět pod Hanspaulským zámečkem zazní hudba.

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Veganské hody

17. června 2024 v 11:44

V parku Na Pankráci se 22. června uskuteční akce s názvem Veganské hody. Od 11 hodin jsou připraveny nejen veganské pokrmy, ale také přednášky či debata majitelů psů o rostlinné stravě.

Letní kino Jezerka: Obrazy pražské periferie

17. června 2024 v 10:53

Spolek Probuďme Nusle přináší ve čtvrtek 20. června první letošní promítání v Altánu. Od 20:20 hodin uvidíte dokumentární film Obrazy pražské periferie, ztvárněným místním umělcem Josefem Císařovským. S mistrem bude po promítání vedena debata.

Praha 14 zprovozní v ulici Bratří Venclíků nový odbor dopravních přestupků

17. června 2024 v 09:42

Dopravní přestupky dosud řešil pražský magistrát, avšak od 1. července je budou mít na starosti radnice. Důvodem změny je novela silničního zákona. Na Praze 14 proto vznikl zcela nový odbor dopravních přestupků, který bude sídlit na adrese Bratří Venclíků 1070/2. Informovala o tom tajemnice ÚMČ...

Džbán Park je letos na větší ploše a s několika změnami

17. června 2024 v 09:11

Od začátku června funguje na jižním břehu vodní nádrže Džbán odpočinková plocha Džbán Park. Oproti loňskému roku nabízí větší plochu pro rekreaci a došlo k několika dalším změnám, které mají přinést více komfortu.

Další články
Nahoru