Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách
Uprchlíci čekají v hlavním sále kongresového centra na odbavení. Foto: Jan Puci

Ubytovací kapacity jsou plné. Uprchlíci najdou azyl v tělocvičnách a najedí se ve školních jídelnách

Kvůli vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky v Praze i dalších krajích začne hlavní město připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách na svém území. Osloví dvaadvacet městských částí s žádostí, aby každá připravila nocleh pro 100 lidí. Zároveň by podle magistrátu mělo být těmto lidem ze strany radnic poskytnuto stravování. O cíli ubytovat tímto způsobem přes dva tisíce uprchlíků dnes informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Magistrát vyzval prvních 22 velkých městských částí o uvolnění prostorů tělocvičen pro nouzové ubytování lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Každá městská část má za úkol připravit 100 lůžek. Připravovaná nouzová řešení s tělocvičnami jsou podle magistrátu zamýšlena jako dočasná, než se podaří zařídit vhodnější podmínky.

„V poměru počtu nově příchozích z Ukrajiny k počtu obyvatel Česka jsme teď ve stejné situaci, jako bylo Německo během uprchlické krize 2015 až 2016. Do Prahy navíc míří zhruba čtvrtina ze všech Ukrajinců příchozích do země. Rozdíl je v tom, že v Německu mohli reagovat v horizontu měsíců, my musíme v horizontu dnů. Poptávka po ubytování v Praze je obrovská a převyšuje nabídku, ale my se ve spolupráci s dalšími aktéry snažíme možnosti nestále rozšiřovat,” uvedl Zdeněk Hřib.

Majitelé nemovitostí s volnou ubytovací kapacitou na území hlavního města a Středočeského kraje, kteří chtějí ubytovat uprchlíky, se podle něj mohou nadále hlásit. Kapacity, které byly do databáze přihlášeny, jsou již vyčerpány.

Pro provozovatele ubytovacích zařízení jsou přislíbeny státní kompenzace 180 korun za noc v případě dospělého a 100 korun za noc v případě dítěte do deseti let. Vláda podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) diskutuje i o příspěvku pro domácnosti, které běžence ubytují.

„Urychleně musíme hledat nové ubytovací kapacity také ve Středočeském kraji. V některých obcích a městech se již nouzové ubytování připravuje, například tělocvičny nebo stadiony. Bude jich třeba ale výrazně více. Doposud dostupné velkokapacitní ubytovací prostory jsou už vyčerpané a řada individuálních nabídek není využitelná, protože je například již obsazená nebo není k dispozici dlouhodobě,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN).

Podle pražského radního pro bydlení a transparentnost Adama Zábranského (Piráti) metropole zvažovala za účelem ubytování uprchlíků využít i bytový fond města, ale vzhledem k rozměru uprchlické vlny by to podle něj nebylo efektivní. Jinými slovy, hlavní město se v minulosti zbavilo drtivé většiny svých bytů, a tak jich má málo. A ty, co zbyly a jsou k dispozici, si chce držet.

„Pražané, kteří od města potřebují pomoc se zajištěním dostupného bydlení, totiž s příchodem uprchlíků nikam nezmizeli. Praha nadále pronajímá městské byty ve standardním režimu, tedy podporovaným profesím, lidem v nouzi, seniorům a lidem se zdravotním postižením,“ sdělil radní.

K rozdělování nouzových ubytovacích kapacit dochází v asistenčním centru pomoci Ukrajincům v kongresovém centru u stanice metra Vyšehrad. Funguje non-stop. Doposud se postaralo o více než dvaadvacet tisíc lidí.

Původně plánovaná denní kapacita dvou tisíc odbavených uprchlíků denně je opakovaně překračována, podle Hřiba se asistenční centrum blíží dvojnásobnému množství denně odbavených, než se původně předpokládalo.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

Včera v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

Další články
Nahoru