Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

U vršovické lávky se uctila památka Makuchy

Zástupci radnice Prahy 10 a ukrajinské ambasády v neděli u Makuchovy lávky ve Vršovicích připomněli oběť ukrajinského disidenta a politického vězně Vasyla Makuchy, který se před 55 lety upálil v Kyjevě na protest proti okupaci Československa a další rusifikaci Ukrajiny.
valovic-makuchova-lavka

Starosta Valovič při kladení věnce. Foto: P10

Když se polil benzínem a zapálil, křičel hesla „Pryč s okupanty z Československa“ a „Sláva svobodné Ukrajině“. Spolu s Polákem Richardem Siwiecem byli prvními, kteří zvolili tuto extrémní formu protestu. To jen potvrdilo, jaký šok ve světě způsobila invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

„Doba, ve které žijeme, potvrzuje, že tyto osudy musíme připomínat. Je to součást péče o svobodu a demokracii. Pokud to zanedbáme, hrozí, že se jednoho dne probudíme v totalitě. Břímě obrany svobody a našeho způsobu života nese již rok a tři čtvrtě Ukrajina. U Chersonu a Avdijivky se bojuje i za Prahu, Varšavu, Berlín i za Paříž. Na to nesmíme zapomínat. Přeji Ukrajině konečné vítězství nad okupanty,“ uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

O pojmenování bezejmenné lávky po Makuchovi rozhodla v květnu 2018 rada hlavního města. Vasyl Omeljanovyč Makuch byl ukrajinský nacionalista a bojovník za nezávislou Ukrajinu. Byl členem kontroverzní Banderovy armády, která brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, podílela se i na vyvražďování Židů a po obratu ve válce bojovala proti Rudé armádě.

Po válce kvůli tomu strávil téměř deset let v táborech nucených prací na Sibiři. Po propuštění z vyhnanství Makuchova rodina zažívala šikanu kvůli své ukrajinské národnosti a kvůli používání ukrajinštiny a byla pod neustálým dohledem tajné policie.

Před 50 lety, 5. listopadu 1968, se Makuch zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa v 1968. O den později zemřel, uvedla ČTK.


Autor: red

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru