Dnes Sobota - jasno 28°C
Zítra Neděle - jasno 31°C
Sobota 20. 7. 2024
Svátek má Ilja
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

U vršovické lávky se uctila památka Makuchy

Zástupci radnice Prahy 10 a ukrajinské ambasády v neděli u Makuchovy lávky ve Vršovicích připomněli oběť ukrajinského disidenta a politického vězně Vasyla Makuchy, který se před 55 lety upálil v Kyjevě na protest proti okupaci Československa a další rusifikaci Ukrajiny.
valovic-makuchova-lavka

Starosta Valovič při kladení věnce. Foto: P10

Když se polil benzínem a zapálil, křičel hesla „Pryč s okupanty z Československa“ a „Sláva svobodné Ukrajině“. Spolu s Polákem Richardem Siwiecem byli prvními, kteří zvolili tuto extrémní formu protestu. To jen potvrdilo, jaký šok ve světě způsobila invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

„Doba, ve které žijeme, potvrzuje, že tyto osudy musíme připomínat. Je to součást péče o svobodu a demokracii. Pokud to zanedbáme, hrozí, že se jednoho dne probudíme v totalitě. Břímě obrany svobody a našeho způsobu života nese již rok a tři čtvrtě Ukrajina. U Chersonu a Avdijivky se bojuje i za Prahu, Varšavu, Berlín i za Paříž. Na to nesmíme zapomínat. Přeji Ukrajině konečné vítězství nad okupanty,“ uvedl starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

O pojmenování bezejmenné lávky po Makuchovi rozhodla v květnu 2018 rada hlavního města. Vasyl Omeljanovyč Makuch byl ukrajinský nacionalista a bojovník za nezávislou Ukrajinu. Byl členem kontroverzní Banderovy armády, která brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, podílela se i na vyvražďování Židů a po obratu ve válce bojovala proti Rudé armádě.

Po válce kvůli tomu strávil téměř deset let v táborech nucených prací na Sibiři. Po propuštění z vyhnanství Makuchova rodina zažívala šikanu kvůli své ukrajinské národnosti a kvůli používání ukrajinštiny a byla pod neustálým dohledem tajné policie.

Před 50 lety, 5. listopadu 1968, se Makuch zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa v 1968. O den později zemřel, uvedla ČTK.


Autor: red

Na trati mezi Zličínem a Hostivicí srazil vlak člověka

17. července 2024 v 09:18

Na železniční trati mezi stanicemi Praha-Zličín a Hostivice srazil v úterý před 22:30 hodin osobní vlak člověka. Provoz na trati kvůli tomu stál zhruba hodinu a půl.

Další články
Nahoru