Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
U Vltavy vznikne slalomová dráha pro vodní sporty s areálem pro veřejnost, projekt se plánuje už řadu let
Původně navrhovaná podoba pražského areálu vodních sportů. Zákres do letecké fotografie, pohled po proudu. Foto(2x): Magistrát hl. m. Prahy

U Vltavy vznikne slalomová dráha pro vodní sporty s areálem pro veřejnost, projekt se plánuje už řadu let

Pražští radní dnes schválili odkoupení pozemku v Troji, kde má vzniknout Park vodních sportů Praha. Ten bude sloužit profesionálním sportovcům i veřejnosti. Za pozemek zaplatí hlavní město jeho vlastníkům dohromady přes půl milionu korun. O vzniku areálu se uvažuje již více než deset let. 

„Pokračujeme v zásadním majetkovém scelení pro vytvoření volnočasového areálu vodních sportů. Ani v době covidu se nesmí zapomínat na strategické rozvojové projekty města, kde velká řada Pražanů bude moci trávit svůj volný čas,“ říká radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

V blízkosti stávajícího vodáckého kanálu v Troji na pravém břehu Vltavy by hlavní město mělo získat nezastavěný pozemek, který je nezbytný pro vybudování chystaného Parku vodních sportů Praha. Na základě znaleckého posudku zaplatí metropole za pozemek celkem 541 tisíc korun. Nákup musí na březnovém zasedání ještě potvrdit pražské zastupitelstvo. Už loni přitom byla schválena změna územního plánu, která byla nezbytnou podmínkou pro vybudování areálu.

areal-vodnich-sportu-praha1

Zákres do letecké fotografie, pohled proti proudu

Stavba má celkem dvě etapy. V první z nich vznikne nová umělá slalomová dráha pro vodní sporty, navazující druhá etapa pak bude zahrnovat převážně parkovou úpravu okolních ploch.

Nová dráha pro vodní slalom bude na délku měřit zhruba 270 metrů, její konstantní šířka má být 12 metrů a převýšení bude 3,16 metru. Přes kanál se postaví dva mosty a rovněž tu bude skrz ostrov veden vratný kanál. Tím se budou lodě vracet na start. Dráha a kanál pro návrat budou měřit celkem 529 metrů.

Areál by měl mít kapacitu 1 500 diváků. Bude tak splňovat parametry pro pořádání velkých sportovních akcí, jako jsou mistrovství světa nebo závody světového poháru. V takových případech by na místě byly postaveny dočasné tribuny. 

Primárně bude areál určen pro tréninky sportovců ve vodním slalomu, raftingu nebo rodeu na divoké vodě a k dispozici bude i pro cvičení a soutěže složek integrovaného záchranného systému.

Zátoka na dolním toku kanálu bude sloužit pro neorganizované rekreační vodácké a rybářské aktivity v návaznosti na stávající loděnice TJ Sokol Troja. Vznikne zde několik meandrů a odpočinková plocha pro veřejnost. V budoucnosti se předpokládá úprava nynější slalomové dráhy pro rekreační splouvání Vltavy. Se zachování cyklostezky na pravém břehu se počítá.

V minulosti se rovněž uvažovalo o vniku víceúčelové plochy pro outdoorové aktivity, mezi nimi mělo být například lanové centrum, hřiště pro děti nebo venkovní posilovna a hřiště pro míčové sporty. Zvažovala se i výstavba letního kino. O přesné podobě projektu však zatím není rozhodnuto.

Se záměrem výstavby Parku vodních sportů Praha přišlo vedení magistrátu už před jedenácti lety, kdy rada hlavního města projekt schválila a následně v roce 2012 podepsala memorandum s ministerstvem školství. Podle tehdejšího odhadu by měl areál stát 146 milionů korun. Je tak zřejmé, že částka bude vyšší.


Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Florenc 21. Mezinárodní soutěž, do které se může zapojit veřejnost

21. dubna 2021 v 18:15

Okolí autobusového nádraží na Florenci projde v budoucnu zásadní proměnou. Na konci března vyhlásili většinoví majitelé pozemků, ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development, společně s hlavním městem Prahou mezinárodní urbanistickou soutěž, která přinese návrh na možnou podobu lokality již...

Praha spustila webovou aplikaci s daty o veřejných zakázkách

21. dubna 2021 v 18:10

Praha začátkem dubna udělala krok v oblasti průhlednějšího nakládání s veřejnými prostředky. Stala se prvním městem v Česku, které uživatelsky přívětivou a interaktivní formou zveřejňuje podrobné informace o zadávaných veřejných zakázek.

Praha žádá ministra Arenbergera o otevření dětských skupin

20. dubna 2021 ve 21:42

Jménem hlavního města Prahy byl včera ministru zdravotnictví Petrovi Arenbergerovi odeslán dopis s žádostí o co nejdřívější otevření dětských skupin. Současná situace, kdy jsou dětské skupiny uzavřeny, představuje podle vedení metropole významnou zátěž nejen pro děti, které opatřeními bránícími...

Praha 2 vyzvala magistrát, aby zajistil pořádek na stanovištích tříděného odpadu

20. dubna 2021 ve 20:25

Praha 2 se v těchto dnech obrátila na vedení hlavního města s žádostí, aby přijalo opatření, která zajistí pořádek na stanovištích tříděného odpadu a zamezí vytváření černých skládek okolo nich.

Další články
Nahoru