Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
U Vltavy vznikne slalomová dráha pro vodní sporty s areálem pro veřejnost, projekt se plánuje už řadu let
Původně navrhovaná podoba pražského areálu vodních sportů. Zákres do letecké fotografie, pohled po proudu. Foto(2x): Magistrát hl. m. Prahy

U Vltavy vznikne slalomová dráha pro vodní sporty s areálem pro veřejnost, projekt se plánuje už řadu let

Pražští radní dnes schválili odkoupení pozemku v Troji, kde má vzniknout Park vodních sportů Praha. Ten bude sloužit profesionálním sportovcům i veřejnosti. Za pozemek zaplatí hlavní město jeho vlastníkům dohromady přes půl milionu korun. O vzniku areálu se uvažuje již více než deset let. 

„Pokračujeme v zásadním majetkovém scelení pro vytvoření volnočasového areálu vodních sportů. Ani v době covidu se nesmí zapomínat na strategické rozvojové projekty města, kde velká řada Pražanů bude moci trávit svůj volný čas,“ říká radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

V blízkosti stávajícího vodáckého kanálu v Troji na pravém břehu Vltavy by hlavní město mělo získat nezastavěný pozemek, který je nezbytný pro vybudování chystaného Parku vodních sportů Praha. Na základě znaleckého posudku zaplatí metropole za pozemek celkem 541 tisíc korun. Nákup musí na březnovém zasedání ještě potvrdit pražské zastupitelstvo. Už loni přitom byla schválena změna územního plánu, která byla nezbytnou podmínkou pro vybudování areálu.

areal-vodnich-sportu-praha1

Zákres do letecké fotografie, pohled proti proudu

Stavba má celkem dvě etapy. V první z nich vznikne nová umělá slalomová dráha pro vodní sporty, navazující druhá etapa pak bude zahrnovat převážně parkovou úpravu okolních ploch.

Nová dráha pro vodní slalom bude na délku měřit zhruba 270 metrů, její konstantní šířka má být 12 metrů a převýšení bude 3,16 metru. Přes kanál se postaví dva mosty a rovněž tu bude skrz ostrov veden vratný kanál. Tím se budou lodě vracet na start. Dráha a kanál pro návrat budou měřit celkem 529 metrů.

Areál by měl mít kapacitu 1 500 diváků. Bude tak splňovat parametry pro pořádání velkých sportovních akcí, jako jsou mistrovství světa nebo závody světového poháru. V takových případech by na místě byly postaveny dočasné tribuny. 

Primárně bude areál určen pro tréninky sportovců ve vodním slalomu, raftingu nebo rodeu na divoké vodě a k dispozici bude i pro cvičení a soutěže složek integrovaného záchranného systému.

Zátoka na dolním toku kanálu bude sloužit pro neorganizované rekreační vodácké a rybářské aktivity v návaznosti na stávající loděnice TJ Sokol Troja. Vznikne zde několik meandrů a odpočinková plocha pro veřejnost. V budoucnosti se předpokládá úprava nynější slalomové dráhy pro rekreační splouvání Vltavy. Se zachování cyklostezky na pravém břehu se počítá.

V minulosti se rovněž uvažovalo o vniku víceúčelové plochy pro outdoorové aktivity, mezi nimi mělo být například lanové centrum, hřiště pro děti nebo venkovní posilovna a hřiště pro míčové sporty. Zvažovala se i výstavba letního kino. O přesné podobě projektu však zatím není rozhodnuto.

Se záměrem výstavby Parku vodních sportů Praha přišlo vedení magistrátu už před jedenácti lety, kdy rada hlavního města projekt schválila a následně v roce 2012 podepsala memorandum s ministerstvem školství. Podle tehdejšího odhadu by měl areál stát 146 milionů korun. Je tak zřejmé, že částka bude vyšší.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru