Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U Vltavské vznikne informační centrum k budoucí filharmonii
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

U Vltavské vznikne informační centrum k budoucí filharmonii

U stanice metra Vltavská vznikne centrum s vyhlídkou, které bude zaměřené na informování veřejnosti o plánované stavbě nové pražské filharmonie a rozvoji okolního nevyužitého území. Na dotaz ČTK to za přípravný tým projektu filharmonie sdělila mluvčí Adéla Kovářová. Centrum bude mít podle ní podobu dočasné modulární stavby a otevřít by mohlo koncem příštího roku. Samotná filharmonie by podle plánů Prahy měla stát v roce 2032.

Takzvaný brownfield Bubny-Zátory se nachází mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a v budoucnu by na něm měla podle plánů města vyrůst čtvrť pro až 25 000 lidí. Nová filharmonie, jejíž stavbu začalo připravovat minulé vedení magistrátu, bude umístěna poblíž Vltavské u nábřeží.

Plánované informační centrum bude podle Kovářové sloužit k informování o postupné přeměně brownfieldu. „Mělo by sloužit i jako vyhlídka na přilehlá staveniště, zejména Vltavské filharmonie, a multifunkční prostor pro pořádaní akcí pro veřejnost jako výstavy, prezentace či dětské akce," uvedla. V informačním centru budou také modely Vltavské filharmonie a dalších projektů, dodala.

Přípravu stavby filharmonie má na starosti městská příspěvková organizace Pražská developerská společnost, která podle mluvčí zahájila předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli.

„Následovat bude výběrové řízení na design a dodavatele stavby, a paralelně probíhá diskuse o možných variantách provozu. Naším záměrem je otevřít informační centrum koncem roku 2024," uvedla Kovářová.

Na filharmonii město dříve vypsalo mezinárodní architektonickou soutěž, ve které uspělo dánské studio Bjarke Ingels Group. To nyní pracuje na finální studii, která by podle dřívějších informací měla být hotova na podzim.

Celá projektová dokumentaci město vyjde na zhruba miliardu korun, u stavby hovořil odhad z loňského června o částce 9,4 miliardy korun. Vedení magistrátu chce na stavbu, která by měla podle harmonogramu začít v roce 2027, získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů.

V plánovaném areálu má působit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Kulturní funkci doplní i kavárny, restaurace a obchodní prostory.

Podle dřívějších informací má mít filharmonie tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru