Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
U Vltavské vznikne informační centrum k budoucí filharmonii
Vítězný návrh budovy filharmonie. Zdroj: IPR Praha

U Vltavské vznikne informační centrum k budoucí filharmonii

U stanice metra Vltavská vznikne centrum s vyhlídkou, které bude zaměřené na informování veřejnosti o plánované stavbě nové pražské filharmonie a rozvoji okolního nevyužitého území. Na dotaz ČTK to za přípravný tým projektu filharmonie sdělila mluvčí Adéla Kovářová. Centrum bude mít podle ní podobu dočasné modulární stavby a otevřít by mohlo koncem příštího roku. Samotná filharmonie by podle plánů Prahy měla stát v roce 2032.

Takzvaný brownfield Bubny-Zátory se nachází mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice a v budoucnu by na něm měla podle plánů města vyrůst čtvrť pro až 25 000 lidí. Nová filharmonie, jejíž stavbu začalo připravovat minulé vedení magistrátu, bude umístěna poblíž Vltavské u nábřeží.

Plánované informační centrum bude podle Kovářové sloužit k informování o postupné přeměně brownfieldu. „Mělo by sloužit i jako vyhlídka na přilehlá staveniště, zejména Vltavské filharmonie, a multifunkční prostor pro pořádaní akcí pro veřejnost jako výstavy, prezentace či dětské akce," uvedla. V informačním centru budou také modely Vltavské filharmonie a dalších projektů, dodala.

Přípravu stavby filharmonie má na starosti městská příspěvková organizace Pražská developerská společnost, která podle mluvčí zahájila předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli.

„Následovat bude výběrové řízení na design a dodavatele stavby, a paralelně probíhá diskuse o možných variantách provozu. Naším záměrem je otevřít informační centrum koncem roku 2024," uvedla Kovářová.

Na filharmonii město dříve vypsalo mezinárodní architektonickou soutěž, ve které uspělo dánské studio Bjarke Ingels Group. To nyní pracuje na finální studii, která by podle dřívějších informací měla být hotova na podzim.

Celá projektová dokumentaci město vyjde na zhruba miliardu korun, u stavby hovořil odhad z loňského června o částce 9,4 miliardy korun. Vedení magistrátu chce na stavbu, která by měla podle harmonogramu začít v roce 2027, získat státní příspěvek a zvažuje i zapojení soukromých investorů.

V plánovaném areálu má působit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Kulturní funkci doplní i kavárny, restaurace a obchodní prostory.

Podle dřívějších informací má mít filharmonie tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru