Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

U velvyslanectví Litvy vyvrcholila připomínka 150 let od narození Ludvíka Očenáška

Vynikající vědec, vášnivý sportovec a také příkladný vlastenec zapojený do odboje v první světové válce. Připomínka významného výročí velké postavy českých a československých dějin završila mezigenerační projekt, který připravila městská část Praha 5.

„Povedla se nám úžasná věc, kdy se z malého projektu v rámci městské části, stal v podstatě mezigenerační projekt, který přerostl do mezinárodních rozměrů. Mapuje život a dílo významné osobnosti 20. století, která se stala inspirací ve své době a je inspirací i dnes. Naše týmy pátraly po všech životních etapách této mimořádně zajímavé osobnosti, skutečného českého velikána a nacházely faktické důkazy o jeho plodném životě,“ říká starostka městské části Praha 5 a iniciátorka projektu Renáta Zajíčková (ODS).

Od začátku letošního roku několik týmů ze základních a středních škol Prahy 5 mapovalo určité životní etapy Ludvíka Očenáška. V rámci projektu vznikla mimo jiné i výstava, která přiblížila Očenáškovu osobnost z pohledu významného vědce, vášnivého Sokola a sportovce nebo jako statečného člověka, který se aktivně zapojil do odbojové činnosti v první světové válce.

„Byl to inspirativní člověk a takový předobraz dnešního pohledu na elity národa. Do české společnosti přinesl v té době zdravý model, jak by měl vlastenec vypadat a fungovat. A ten jeho model je vlastně velmi aktuální i dnes,“ dodává radní pro sport a mezinárodní vztahy Prahy 5 David Dušek (STAN).

Odbojová činnost Ludvíka Očenáška je spjatá s historií Klamovky. V bývalé usedlosti Demartinka, která stála nedaleko dnešního sídla Litevské ambasády Očenášek odposlouchával a dešifroval Očenášek tajné depeše mezi Vídní a Berlínem.

„Tak, jak občas spatříme padající hvězdu, potkali jsme se Ludvíkem Očenáškem, jehož 150. výročí narození slavíme. Byl to geniální vynálezce, který přispěl k rozvoji progresivních technologií, a prožil výjimečný život, který se už tehdy dostával na titulní stránky novin. Byl to skutečný vlastenec, který pomohl dosáhnout československé samostatnosti. Na pozemku, kde sídlí Velvyslanectví Litvy V Praze, se na konci první světové války napojil na telegrafní linku mezi Vídní a Berlínem a předával zprávy československému odboji. Tato fakta byla dlouho zamlčena, avšak náš společný projekt vrátil osobnost Ludvíka Očenáška opět na výsluní a učinil ho součástí našeho budoucího příběhu dějin. Hvězda se konečně setkala se svými pozorovateli,“ připomněl velvyslanec Litevské republiky v České republice Laimonas Talat-Kelpša.

Trochu zapomenutá významná postava české historie se tak dočkala důstojného připomenutí 150. výročí od svého narození. Slavnostní akt na velvyslanectví Litvy proběhl mimo jiné za přítomnosti ministra školství Vladimíra Balaše, armády ČR a České obce sokolské.Autor: Cen

Grill fest na náplavce

Dnes ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Dnes v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Dnes ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

Včera ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

27. března 2023 v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

27. března 2023 v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

27. března 2023 v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Další články
Nahoru