Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

U velvyslanectví Litvy vyvrcholila připomínka 150 let od narození Ludvíka Očenáška

Vynikající vědec, vášnivý sportovec a také příkladný vlastenec zapojený do odboje v první světové válce. Připomínka významného výročí velké postavy českých a československých dějin završila mezigenerační projekt, který připravila městská část Praha 5.

„Povedla se nám úžasná věc, kdy se z malého projektu v rámci městské části, stal v podstatě mezigenerační projekt, který přerostl do mezinárodních rozměrů. Mapuje život a dílo významné osobnosti 20. století, která se stala inspirací ve své době a je inspirací i dnes. Naše týmy pátraly po všech životních etapách této mimořádně zajímavé osobnosti, skutečného českého velikána a nacházely faktické důkazy o jeho plodném životě,“ říká starostka městské části Praha 5 a iniciátorka projektu Renáta Zajíčková (ODS).

Od začátku letošního roku několik týmů ze základních a středních škol Prahy 5 mapovalo určité životní etapy Ludvíka Očenáška. V rámci projektu vznikla mimo jiné i výstava, která přiblížila Očenáškovu osobnost z pohledu významného vědce, vášnivého Sokola a sportovce nebo jako statečného člověka, který se aktivně zapojil do odbojové činnosti v první světové válce.

„Byl to inspirativní člověk a takový předobraz dnešního pohledu na elity národa. Do české společnosti přinesl v té době zdravý model, jak by měl vlastenec vypadat a fungovat. A ten jeho model je vlastně velmi aktuální i dnes,“ dodává radní pro sport a mezinárodní vztahy Prahy 5 David Dušek (STAN).

Odbojová činnost Ludvíka Očenáška je spjatá s historií Klamovky. V bývalé usedlosti Demartinka, která stála nedaleko dnešního sídla Litevské ambasády Očenášek odposlouchával a dešifroval Očenášek tajné depeše mezi Vídní a Berlínem.

„Tak, jak občas spatříme padající hvězdu, potkali jsme se Ludvíkem Očenáškem, jehož 150. výročí narození slavíme. Byl to geniální vynálezce, který přispěl k rozvoji progresivních technologií, a prožil výjimečný život, který se už tehdy dostával na titulní stránky novin. Byl to skutečný vlastenec, který pomohl dosáhnout československé samostatnosti. Na pozemku, kde sídlí Velvyslanectví Litvy V Praze, se na konci první světové války napojil na telegrafní linku mezi Vídní a Berlínem a předával zprávy československému odboji. Tato fakta byla dlouho zamlčena, avšak náš společný projekt vrátil osobnost Ludvíka Očenáška opět na výsluní a učinil ho součástí našeho budoucího příběhu dějin. Hvězda se konečně setkala se svými pozorovateli,“ připomněl velvyslanec Litevské republiky v České republice Laimonas Talat-Kelpša.

Trochu zapomenutá významná postava české historie se tak dočkala důstojného připomenutí 150. výročí od svého narození. Slavnostní akt na velvyslanectví Litvy proběhl mimo jiné za přítomnosti ministra školství Vladimíra Balaše, armády ČR a České obce sokolské.Autor: Cen

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

Dnes v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru