Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

U velvyslanectví Litvy vyvrcholila připomínka 150 let od narození Ludvíka Očenáška

Vynikající vědec, vášnivý sportovec a také příkladný vlastenec zapojený do odboje v první světové válce. Připomínka významného výročí velké postavy českých a československých dějin završila mezigenerační projekt, který připravila městská část Praha 5.

„Povedla se nám úžasná věc, kdy se z malého projektu v rámci městské části, stal v podstatě mezigenerační projekt, který přerostl do mezinárodních rozměrů. Mapuje život a dílo významné osobnosti 20. století, která se stala inspirací ve své době a je inspirací i dnes. Naše týmy pátraly po všech životních etapách této mimořádně zajímavé osobnosti, skutečného českého velikána a nacházely faktické důkazy o jeho plodném životě,“ říká starostka městské části Praha 5 a iniciátorka projektu Renáta Zajíčková (ODS).

Od začátku letošního roku několik týmů ze základních a středních škol Prahy 5 mapovalo určité životní etapy Ludvíka Očenáška. V rámci projektu vznikla mimo jiné i výstava, která přiblížila Očenáškovu osobnost z pohledu významného vědce, vášnivého Sokola a sportovce nebo jako statečného člověka, který se aktivně zapojil do odbojové činnosti v první světové válce.

„Byl to inspirativní člověk a takový předobraz dnešního pohledu na elity národa. Do české společnosti přinesl v té době zdravý model, jak by měl vlastenec vypadat a fungovat. A ten jeho model je vlastně velmi aktuální i dnes,“ dodává radní pro sport a mezinárodní vztahy Prahy 5 David Dušek (STAN).

Odbojová činnost Ludvíka Očenáška je spjatá s historií Klamovky. V bývalé usedlosti Demartinka, která stála nedaleko dnešního sídla Litevské ambasády Očenášek odposlouchával a dešifroval Očenášek tajné depeše mezi Vídní a Berlínem.

„Tak, jak občas spatříme padající hvězdu, potkali jsme se Ludvíkem Očenáškem, jehož 150. výročí narození slavíme. Byl to geniální vynálezce, který přispěl k rozvoji progresivních technologií, a prožil výjimečný život, který se už tehdy dostával na titulní stránky novin. Byl to skutečný vlastenec, který pomohl dosáhnout československé samostatnosti. Na pozemku, kde sídlí Velvyslanectví Litvy V Praze, se na konci první světové války napojil na telegrafní linku mezi Vídní a Berlínem a předával zprávy československému odboji. Tato fakta byla dlouho zamlčena, avšak náš společný projekt vrátil osobnost Ludvíka Očenáška opět na výsluní a učinil ho součástí našeho budoucího příběhu dějin. Hvězda se konečně setkala se svými pozorovateli,“ připomněl velvyslanec Litevské republiky v České republice Laimonas Talat-Kelpša.

Trochu zapomenutá významná postava české historie se tak dočkala důstojného připomenutí 150. výročí od svého narození. Slavnostní akt na velvyslanectví Litvy proběhl mimo jiné za přítomnosti ministra školství Vladimíra Balaše, armády ČR a České obce sokolské.Autor: Cen

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Další články
Nahoru