Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
U usedlosti Cibulka otevřela Praha 5 opravený pavilon z 19. století
Opravený pavilon, který stojí na dohled od usedlosti Cibulka. Foto: Jan Puci

U usedlosti Cibulka otevřela Praha 5 opravený pavilon z 19. století

Praha 5 dokončila rekonstrukci takzvaného čínského pavilonu, který se nachází u usedlosti Cibulka v Košířích. Zástupci radnice tento týden zrestaurovanou památku představili. Praha 5 má na základě smlouvy s předchozím majitelem Cibulky pavilon zapůjčen od roku 2016, jeho rekonstrukce trvala dva roky  a vyšla podle místostarosty městské části Lubomíra Brože (ANO) zhruba na šest milionů korun. Usedlost nedávno koupila Nadace rodiny Vlčkových, která tam plánuje vybudovat dětský hospic.

„Když jsme pavilon převzali jako stavební firma, tak byl v dezolátním stavu. Posledních 50 let to byla totální devastace a šlo o památku, která byla těsně před zřícením,“ popisuje stav Čínského pavilonu zástupce stavební společnosti Alma energo Roman Mazák.

„Rekonstrukce byla velmi náročná. Památkáři měli samozřejmě veliké slovo a museli jsme měnit i projektovou dokumentaci. Změn a úprav bylo opravdu hodně, ale myslím, že je naší povinností památky renovovat a chránit pro další generace. Ten výsledek rozhodně stojí za to,“ sdělil místostarosta Lubomír Brož.

Městská část nyní uvažuje o dalším využití pavilonu. V úvahu připadá umělecká galerie, venkovní kavárna, případně kombinace využití pro kulturní akce a drobné občerstvení v parku. Něco podobného by uvítali i lidé z Národního památkového ústavu. Hlavní motivací je, aby památka byla pod přirozeným dozorem.

„Z naší strany je velká snaha o to, aby ta obnova, která tady proběhla, byla zachována v tom lepším stavu co nejdéle,“ sdělila Milena Andrade Dneboská z NPÚ.

Pavilon byl postaven v roce 1822, své jméno dostal podle měděného Číňana na střeše. Toho v patře doplňovaly další dvě sochy rovněž inspirované čínskými motivy. Ani jedna ze soch se nedochovala. Brož ČTK řekl, že městská část uvažuje o výrobě repliky Číňána na střeše. „Řešíme s památkáři jeho podobu a bylo by to samozřejmě finančně poměrně náročné,“ řekl. 

Čínský pavilón stojí nedaleko usedlosti Cibulka, kterou také čeká náročná a nákladná rekonstrukce. Usedlost před nedávnem zakoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která zde plánuje vybudovat dětský hospic.

Tehdejší vedení Prahy 5 se v roce 2016 dohodlo s předchozím majitelem usedlosti Oldřichem Vaníčkem na zapůjčení pavilonu na dobu 20 let za symbolickou jednu korunu nájmu.


Autor: red

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru