
U usedlosti Cibulka otevřela Praha 5 opravený pavilon z 19. století
27. června 2021 13:04
„Když jsme pavilon převzali jako stavební firma, tak byl v dezolátním stavu. Posledních 50 let to byla totální devastace a šlo o památku, která byla těsně před zřícením,“ popisuje stav Čínského pavilonu zástupce stavební společnosti Alma energo Roman Mazák.
„Rekonstrukce byla velmi náročná. Památkáři měli samozřejmě veliké slovo a museli jsme měnit i projektovou dokumentaci. Změn a úprav bylo opravdu hodně, ale myslím, že je naší povinností památky renovovat a chránit pro další generace. Ten výsledek rozhodně stojí za to,“ sdělil místostarosta Lubomír Brož.
Městská část nyní uvažuje o dalším využití pavilonu. V úvahu připadá umělecká galerie, venkovní kavárna, případně kombinace využití pro kulturní akce a drobné občerstvení v parku. Něco podobného by uvítali i lidé z Národního památkového ústavu. Hlavní motivací je, aby památka byla pod přirozeným dozorem.
„Z naší strany je velká snaha o to, aby ta obnova, která tady proběhla, byla zachována v tom lepším stavu co nejdéle,“ sdělila Milena Andrade Dneboská z NPÚ.
Pavilon byl postaven v roce 1822, své jméno dostal podle měděného Číňana na střeše. Toho v patře doplňovaly další dvě sochy rovněž inspirované čínskými motivy. Ani jedna ze soch se nedochovala. Brož ČTK řekl, že městská část uvažuje o výrobě repliky Číňána na střeše. „Řešíme s památkáři jeho podobu a bylo by to samozřejmě finančně poměrně náročné,“ řekl.
Čínský pavilón stojí nedaleko usedlosti Cibulka, kterou také čeká náročná a nákladná rekonstrukce. Usedlost před nedávnem zakoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která zde plánuje vybudovat dětský hospic.
Tehdejší vedení Prahy 5 se v roce 2016 dohodlo s předchozím majitelem usedlosti Oldřichem Vaníčkem na zapůjčení pavilonu na dobu 20 let za symbolickou jednu korunu nájmu.