Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
U terminálu Černý Most začne letos výstavba domu. Budou v něm byty i knihovna
Vizualizace polyfunkčního domu. Zdroj: Loxia Architectes Ingenierie

U terminálu Černý Most začne letos výstavba domu. Budou v něm byty i knihovna

Na volném prostranství v těsném sousedství autobusového terminálu Černý Most začne ještě letos vznikat dům s šestašedesáti byty, pobočkou knihovny a nebytovými prostory. Server Pražský patriot o tom informovali představitelé vedení Prahy 14.
prostranstvi-u-terminalu-pro-dum

Prostranství, na kterém bude stát dům. Foto: Jan Puci

Polyfunkční stavba urbanisticky a architektonicky dotvoří celek stávajících bytových domů. Náklady jsou vyčísleny na 630 milionů korun. Z této částky je již zajištěno 130 milionů od magistrátu na stavbu knihovny, dalších 250 milionů uhradí čtrnáctá městská část z vlastních zdrojů. 

„Je potřeba sehnat investora, který dodá zbylých 250 milionů korun. Existuje několik možností, kde ho sehnat, jednání probíhají. Jednou z varianta je, že partnerem pro tuto investici bude hlavní město. Chceme mít vyřešeno do konce února, aby březnové zastupitelstvo mohlo rozhodnout o podepsání smlouvy a následně může stavba začít, protože již máme vysoutěženého zhotovitele,“ uvedl starosta Jiří Zajac (ODS). 

Podle něj investor bude mít dle smlouvy byty ve vlastnictví, ale městská část se postará o výběr nájemníků. „Chceme tam mít byty pro preferované profese, jakými jsou lékaři, učitelé, policisté, strážníci, úředníci nebo pracovníci příspěvkových organizací. Bude to regulované nájemné dle smlouvy, která bude vázaná na vykonávání dané pracovní pozice ve prospěch Prahy 14. Nájemné se nebude příliš lišit od nájemného v bytech městské části,“ vysvětlil starosta.

Podle 1. místostarostky Márie Ševčíkové (ANO) bude v domě také moderní pobočka městské knihovny, infocentrum Prahy 14, místo pro kavárnu či jiný gastro podnik a možná zde bude sídlit i služebna městské policie. 

„Pokud nenastanou velká zdržení, hotovo by mohlo být v roce 2025. Předpokládáme, že v ten samý rok se nastěhují i první nájemníci,“ podotkla.


Autor: Jan Puci

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Včera ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Včera v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Včera v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Včera v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

29. listopadu 2023 ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Další články
Nahoru