Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
U stanice metra Opatov vznikne do dvou let záchytné parkoviště pro téměř 500 aut
Vizualizace P+R Opatov. Zdroj: Satra

U stanice metra Opatov vznikne do dvou let záchytné parkoviště pro téměř 500 aut

Pražští radní minulý týden souhlasili s vypsáním veřejné zakázky na výstavbu čtyřpodlažního parkovacího domu, který bude sloužit jako P+R záchytné parkoviště s kapacitou 495 stání. Vznikne v ulici Chilská v blízkosti stanice metra C Opatov a jeho součástí bude i park s posezením.Zakázka má předpokládanou hodnotu zhruba 750 milionů korun bez DPH. Stavba začne ještě letos.

„Hledali jsme způsob, jak elegantně pracovat s okolním terénem, nezničit jej, začlenit do něj P+R parkoviště, a ještě z něj vytvořit nové místo plné zeleně pro trávení volného času. Z jedné strany parkoviště, z druhé park,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Prajha Sobě).

Plánovaný parkovací dům bude vhodný k využití zejména pro řidiče přijíždějící do Prahy od dálnice D1. Ti budou mít možnost odtud pohodlně pokračovat dále do města, neboť v blízkosti se nachází stanice metra Opatov nebo autobusové zastávky MHD.

Výrazně se tak rozšíří kapacita parkovacích stání v rámci systému P+R (park & ride), kterých je v této oblasti kvůli velkému zájmu stále nedostatek.

Zahájení stavby je plánováno na 3. kvartál letoška a hotovo by mělo být do poloviny roku 2024. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky P+R Opatov je stanovena ve výši 667 milionů korun bez DPH. Plus se stanovuje rozpočtová rezerva ve výši 83 milionů Kč, celkově se tedy jedná o 750 milionů korun bez DPH. Záměr bude ještě schválit pražské zastupitelstvo, které má naplánované jednání na tento čtvrtek.

Součástí stavby bude park. V části, která bezprostředně přiléhá k západní fasádě Domu s pečovatelskou službou Šalounova, je navržen klidový kout s posezením. Za ním se pak terén zvedá až do výše parkovacího domu, kde bude vytvořena pobytová zelená střecha. Spodní a horní úroveň parku budou propojeny trojicí betonových schodišť a bezbariérově pomocí dvou ramp.

Parkovací dům v ulici Chilská je navržen jako čtyřpodlažní celkem pro 495 aut. Z toho 10 míst bude vyhrazených pro handicapované, na dalších 43 stáních bude možné parkovat s vozem na CNG nebo LPG a vzniknou zde i dobíjecí stanice pro elektromobily. Součástí záměru je také prostor pro 32 jízdních kol.


Autor: puc

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru