Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
U stanice metra Nové Butovice začíná stavba parkovacího domu s kapacitou 379 míst
Takto bude vypadat parkovací dům nedaleko stanice metra Nové Butovice. Vizualizace: MHMP

U stanice metra Nové Butovice začíná stavba parkovacího domu s kapacitou 379 míst

Slavnostním poklepáním na základní kámen včera odstartovalo budování nového parkovacího domu P+R Nové Butovice v Praze 13. Po jeho dokončení, které je plánováno na jaře roku 2023, zde bude celkem 379 nových parkovacích stání. Větší část míst bude sloužit pro záchytné parkoviště P+R s možností přestupu na metro B ve stanici Nové Butovice. Zbylá místa budou vyhrazena pro rezidenty městské části. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.  
p-r-parkoviste-nove-butovice-pred-stavbou

Současný stav před zahájením stavby

Parkovací objekt v ulici Petržílkova bude mít celkem šest podlaží. V nich vznikne prostor pro celkem 379 aut. Z toho 197 stání bude určeno jako P+R, kde bude také vyhrazen prostor pro imobilní řidiče, a dvanáct stání bude k dispozici pro nabíjení elektromobilů. Součástí budou i cyklostojany pro celkem 20 kol. 

„S výstavbou nových parkovacích míst neskončíme, dokud na všech okrajích města nebude možnost pohodlně zaparkovat a přestoupit na MHD, která zajistí rychlý přesun až do samotného centra Prahy. Důraz klademe i na parkování pro rezidenty okrajových částí hlavního města, protože víme, že je pro ně auto důležitým dopravním prostředkem,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Menší část, konkrétně 182 parkovacích míst, bude do budoucna sloužit rezidentům, kteří dlouhodobě trpí nedostatkem možností parkování ve svém okolí. I zde budou místa vyhrazená pro invalidy a dále celkem osm stání pro motorky. 

„Příští rok zahájíme stavbu P+R Opatov pro 450 aut a už máme hotovou dokumentaci pro stavební povolení na P+R Depo Zličín a Depo Hostivař pro dalších 1100 aut. Pokračujeme i v přípravě menších plošných parkovišť s kapacitou okolo 100 parkovacích míst. Chystáme P+R Lednická, Podbaba, Uhříněves, Horní Počernice a Čakovice,“ sdělil náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Ukončení stavby parkoviště Nové Butovice, jeho kolaudace, uvedení do provozu a předání do správy městské organizace Technická správa komunikací je plánováno do poloviny roku 2023. Náklady na vybudování parkovacího objektu jsou 292,7 milionů korun bez DPH.

„Nový parkovací dům přinese parkovací místa rezidentům, to je pro nás stěžejní přínos. Věřím, že také pomůže řešit složitou situaci s parkováním u metra Nové Butovice, kam míří mnoho dojíždějících z okolí. Je ale nutné celou problematiku řešit komplexně, posílit parkovací kapacity i dalších částí Prahy 13 a nejbližšího okolí,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Městská část podle něj chystá vybudovat na stávajícím parkovišti u stanice metra Luka třípatrový parkovací dům se zhruba sto dvaceti místy. Jedno patro bude fungovat v režimu P+R, zbylá patra budou určena pro rezidenty. Stavba by měla začít příští rok, náklady jsou odhadovány na 100 milionů korun.

Včera začalo fungovat menší parkoviště pro asi 70 aut u stanice metra A Depo Hostivař. Minulou středu magistrát otevřel velký parkovací dům na Černém Mostě, kde zaparkuje 886 aut.


Autor: puc

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru