Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U stanice metra Letňany by měla do deseti let začít vznikat moderní čtvrť
U stanice metra Letňany je pole, v budoucnu by tam mohla stát zástavba. Foto: Pavel Kyselák

U stanice metra Letňany by měla do deseti let začít vznikat moderní čtvrť

V okolí stanice metra C Letňany by v budoucnu mohla stát moderní čtvrť. Městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) začala připravovat studii, která určí základní podobu nové městské čtvrti, jejíž součástí bude řada městských bytů. Na její podobě se budou podílet odborníci, zástupci magistrátu a dotčených radnic a rovněž místní obyvatelé. Informoval o tom mluvčí IPR Marek Vácha.

Velké rozvojové území Letňany–Kbely je dlouho přehlížená plocha s velkým podílem městských a státních pozemků a jedinečným dopravním napojením na zbytek města. Od 90. let zde bylo několik úvah, jak volné plochy využít. Od výstavby nového pražského výstavního areálu a na to navázané zakončení linky metra C, přes dočasnou funkci pro případné letní olympijské hry, až po vybudování nové vládní čtvrti.

V okolí metra by mohla vzniknout nová inovativní čtvrť podle územní studie, kterou nyní zpracovává IPR. Cílem studie je navrhnout čtvrť, která bude ekologická, v mnoha ohledech soběstačná a bude respektovat potřeby místních obyvatel. IPR do její přípravy zapojí  veřejnost, která urbanistům pomůže zformovat budoucí podobu nové čtvrti.

„Jedná se o pilotní projekt, který dosud nemá v České republice obdoby. Po vzoru úspěšných zahraničních příkladů chceme přijít s návrhem na progresivní městskou čtvrť, kde inovativnost rovná se odpovědnost, chápání potřeb obyvatel města a empatický přístup v ochraně zranitelných skupin lidí, zvířat, a rostlin,“ řekl náměstek pražského primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček (STAN).

Návrh podle něj již nyní počítá s vytvořením čtvrti krátkých vzdáleností a s využitím inovativních přístupů, které pomohou minimalizovat zátěž na životní prostředí. Nová čtvrť v Letňanech by měla rovněž nabídnout stávajícím i budoucím obyvatelům nové příležitosti k trávení volného času a doplnit veřejnou vybavenost.

Místní obyvatelé mají nyní možnost podílet se na podobě a vizi nové čtvrti. V průběhu května a června se bude v rámci participace konat série akcí v Letňanech, Kbelích a na Proseku, kde se lidé mohou účastnit některé z komentovaných vycházek, přednášek, diskuzí a participačních workshopů či zanechat své komentáře a připomínky v online kontaktním dotazníku. Podněty budou následně zpracovány při tvorbě územní studie, jejíž koncept bude veřejnosti představen k připomínkování v průběhu podzimu tohoto roku. Kompletní program participačních akcí a více informací o územní studii a plánech na novou čtvrť lze najít na webových stránkách IPR Praha.

„Bereme jako standardní službu veřejnosti zapojit do takto významné studie již od počátku místní obyvatele. Jedině oni nám mohou nejlépe zprostředkovat, jak se v území žije, čeho si váží a co jim zde naopak chybí nebo čeho se obávají. A jelikož si přejeme naplánovat čtvrť, která bude přínosem nejen pro nové obyvatele, ale i pro sousedy z okolních městských částí, je pro nás naprosto zásadní znát jejich názory,“ doplnil Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

První domy nové městské čtvrti by podle něj mohly začít vznikat až začátkem příštího desetiletí. „Nicméně již nyní je nezbytné připravit územní studii, jelikož výstavba vyžaduje komplexní přípravu nejen z hlediska technické infrastruktury daného území,“ dodal.

Územní studie bude podle Hlaváčka připravována v diskuzi se zástupci městských částí Praha 18, Praha 19, Praha 9 a Praha Čakovice tak, aby jejich podmínky k rozvoji dotčeného území, týkající se především dopravní infrastruktury, školství a sportu, zdravotnictví a sociální oblasti, byly zváženy s ohledem na širší vztahy a dle potřeby zapracovány.

Aby se braly ohledy na stávající obyvatele, je nutné podle starosty Prahy 18 Zdeňka Kučery (ANO). „Toto území si určitě zaslouží rozvoj. O budoucí výstavbě je ale potřeba konstruktivně přemýšlet a při plánování brát v potaz především potřeby stávající městské části. Letňanům úplně chybí kulturní centrum či kostel. S rozšiřováním Letňan bude nezbytné posílit i další klíčové oblasti, například vybudováním zdravotnického střediska a školních zařízení. Důležité je také myslet na dostatek zeleně a kultivovaného veřejného prostoru,“ řekl. 


Autor: Jan Puci

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru