Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U stanice metra Černý Most vyroste polyfunkční dům
Prostranství, na kterém bude postaven polyfunkční dům. Foto: PP

U stanice metra Černý Most vyroste polyfunkční dům

Třicet let „zdobilo“ okolí stanice metra Černý Most torzo budovy, jejíž výstavbu zastavily restituce a dlouhodobě nedořešené majetkoprávní vztahy. Městská část Praha 14 posledních několik let usilovala o to, aby dotčené území, v té době již oficiálně ve vlastnictví hlavního města, získala do správy a mohla jej zvelebit. To se začalo dít v polovině letošního září, kdy byla na místě zahájena výstavba nové budovy – moderního polyfunkčního domu. Novinkou je, že zastupitelé Prahy 14 na prosincovém jednání schválili uzavření smlouvy o výstavbě a financování domu se společností Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Ta do projektu investuje 200 milionů korun.

 V rezidenčním objektu bude kromě 65 bytových jednotek různých velikostí k dispozici také kavárna, moderní pobočka pražské městské knihovny a kontaktní místo úřadu. Mimo jiné to znamená, že například kvůli návštěvě Czech pointu už lidé nebudou muset na radnici nebo na poštu. 

Výstavbu zajistí společnost Geosan Group. „Byty budou posléze nabídnuty primárně lidem tzv. preferovaných profesí – tedy například policistům, hasičům, lékařům, záchranářům, učitelům a podobně. Jsem rád, že právě v době rychlého růstu cen bydlení se nám podařilo najít silného partnera pro tento záměr. Věříme, že nový projekt na Černém Mostě vyšle z tohoto pohledu pozitivní signál i pro celou Prahu,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS). 

S Dostupným bydlením České spořitelny městská část navazuje spolupráci na základě jeho úspěchu v otevřeném koncesním řízení. Společnost se stane polovičním vlastníkem bytové plochy v objektu. Výše nájemného i samotné obsazování bytů nájemníky zůstane v celém domě výhradně v rukou městské části. 

Vedle externího partnera projekt radnici pomůže financovat i pražský magistrát. Dotace od něj v současné době činí 130 milionu korun, městská část však předpokládá další jednání ohledně možného navýšení finanční podpory. Celkové předpokládané náklady na projekt činí 630 milionů korun. Dům by měl být hotový za dva roky. 

Starosta Zajac věří, že neutěšené okolí stanice metra moderní stavba pozvedne. „Objekt vzniká v režimu „design and build“, což znamená, že dům projektuje i staví jeden dodavatel vzešlý z otevřeného výběrového řízení. Tento systém má řadu výhod. Už jen to, že realizátor nestaví něco, co mu připravil někdo jiný – projekt velmi dobře zná, a snižuje se tak riziko pochybení,“ řekl starosta Zajac. 

Dostupnost bydlení je v Česku nejhorší z celé EU. Evropská komise vytyčila ve své květnové zprávě zavedení reformy dostupnosti bydlení jako jednu z priorit pro ČR. K pořízení nového bytu je potřeba v průměru 15, v Praze dokonce 19 platů. Na jednu nabídku nájemního bydlení v současnosti připadá 36 zájemců. Průměrná cena za nájemní bydlení v Česku aktuálně dosahuje k 293 korun / metr čtvereční, v Praze vyrostla v říjnu 2023 až na 407 korun/metr čtvereční. 

Již čtvrtý projekt cenově dostupného bydlení, který letos představuje společnost DBČS, je unikátní. „Nestává se často, aby městská část sama realizovala výstavbu cenově dostupného bydlení tak, jak budeme svědky v Praze 14. Jsme rádi, že můžeme pomoci městské části s výstavbou tohoto zajímavého projektu. Může se stát příkladem pro další samosprávy, jak lze řešit stále palčivější problém cenově dostupného bydlení, který se již stal i jedním z prioritních politických témat,“ zdůrazňuje Marek Blaha, předseda představenstva společnosti Dostupné bydlení České spořitelny.


Autor: red

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

Dnes v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Další články
Nahoru