Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 11°C
Čtvrtek 22. 2. 2024
Svátek má Petr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U stanice metra Černý Most vyroste polyfunkční dům
Prostranství, na kterém bude postaven polyfunkční dům. Foto: PP

U stanice metra Černý Most vyroste polyfunkční dům

Třicet let „zdobilo“ okolí stanice metra Černý Most torzo budovy, jejíž výstavbu zastavily restituce a dlouhodobě nedořešené majetkoprávní vztahy. Městská část Praha 14 posledních několik let usilovala o to, aby dotčené území, v té době již oficiálně ve vlastnictví hlavního města, získala do správy a mohla jej zvelebit. To se začalo dít v polovině letošního září, kdy byla na místě zahájena výstavba nové budovy – moderního polyfunkčního domu. Novinkou je, že zastupitelé Prahy 14 na prosincovém jednání schválili uzavření smlouvy o výstavbě a financování domu se společností Dostupné bydlení České spořitelny (DBČS). Ta do projektu investuje 200 milionů korun.

 V rezidenčním objektu bude kromě 65 bytových jednotek různých velikostí k dispozici také kavárna, moderní pobočka pražské městské knihovny a kontaktní místo úřadu. Mimo jiné to znamená, že například kvůli návštěvě Czech pointu už lidé nebudou muset na radnici nebo na poštu. 

Výstavbu zajistí společnost Geosan Group. „Byty budou posléze nabídnuty primárně lidem tzv. preferovaných profesí – tedy například policistům, hasičům, lékařům, záchranářům, učitelům a podobně. Jsem rád, že právě v době rychlého růstu cen bydlení se nám podařilo najít silného partnera pro tento záměr. Věříme, že nový projekt na Černém Mostě vyšle z tohoto pohledu pozitivní signál i pro celou Prahu,“ uvedl starosta Prahy 14 Jiří Zajac (ODS). 

S Dostupným bydlením České spořitelny městská část navazuje spolupráci na základě jeho úspěchu v otevřeném koncesním řízení. Společnost se stane polovičním vlastníkem bytové plochy v objektu. Výše nájemného i samotné obsazování bytů nájemníky zůstane v celém domě výhradně v rukou městské části. 

Vedle externího partnera projekt radnici pomůže financovat i pražský magistrát. Dotace od něj v současné době činí 130 milionu korun, městská část však předpokládá další jednání ohledně možného navýšení finanční podpory. Celkové předpokládané náklady na projekt činí 630 milionů korun. Dům by měl být hotový za dva roky. 

Starosta Zajac věří, že neutěšené okolí stanice metra moderní stavba pozvedne. „Objekt vzniká v režimu „design and build“, což znamená, že dům projektuje i staví jeden dodavatel vzešlý z otevřeného výběrového řízení. Tento systém má řadu výhod. Už jen to, že realizátor nestaví něco, co mu připravil někdo jiný – projekt velmi dobře zná, a snižuje se tak riziko pochybení,“ řekl starosta Zajac. 

Dostupnost bydlení je v Česku nejhorší z celé EU. Evropská komise vytyčila ve své květnové zprávě zavedení reformy dostupnosti bydlení jako jednu z priorit pro ČR. K pořízení nového bytu je potřeba v průměru 15, v Praze dokonce 19 platů. Na jednu nabídku nájemního bydlení v současnosti připadá 36 zájemců. Průměrná cena za nájemní bydlení v Česku aktuálně dosahuje k 293 korun / metr čtvereční, v Praze vyrostla v říjnu 2023 až na 407 korun/metr čtvereční. 

Již čtvrtý projekt cenově dostupného bydlení, který letos představuje společnost DBČS, je unikátní. „Nestává se často, aby městská část sama realizovala výstavbu cenově dostupného bydlení tak, jak budeme svědky v Praze 14. Jsme rádi, že můžeme pomoci městské části s výstavbou tohoto zajímavého projektu. Může se stát příkladem pro další samosprávy, jak lze řešit stále palčivější problém cenově dostupného bydlení, který se již stal i jedním z prioritních politických témat,“ zdůrazňuje Marek Blaha, předseda představenstva společnosti Dostupné bydlení České spořitelny.


Autor: red

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

Včera v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru