dnes
Čtvrtek - oblacno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
U stanice metra Budějovická by mohlo vzniknout po demolici terasy dočasné přemostění
Terasa nad nyní uzavřeným výstupem ze stanice metra Budějovická je ve špatném stavu. Foto (2x): bouratjenesmysl.cz

U stanice metra Budějovická by mohlo vzniknout po demolici terasy dočasné přemostění

Pražský magistrát navrhuje na místě současné terasy na Budějovické, kterou chce odstranit, umístit dočasné přemostění. Zajistilo by lidem přístup do obchodního centra Dům bytové kultury (DBK), se kterým chce město jednat o podmínkách výstavby. ČTK to sdělil ředitel majetkového odboru magistrátu Jan Rak. Dočasné řešení by podle něj mohlo sloužit pět let a mezitím by se měl připravit projekt celkové přeměny okolí Budějovické.

Pasáž pod terasou je uzavřena od konce ledna. Podle statika a stavebního úřadu je konstrukce v havarijním stavu. Město původně chtělo stavbu opravit, nyní však připravuje projekt jejího odstranění. Podle Raka je to levnější varianta. Oprava by navíc byla pouze dočasným řešením a pro celou oblast kolem Budějovické je stejně nutné připravit projekt celkové revitalizace.

Podle ředitele je město po zbourání terasy připraveno jednat s DBK o provizorním řešení, které by do obchodního centra pomohlo přivést zákazníky. „Myslíme si, že snesení havarijní terasy a výstavba dočasného přemostění na pět let je tak akorát na vypořádání otázky budoucí podoby celé této lokality," uvedl.

terasa-u-dbk1

Terasa v roce 2007

DBK podle něj loni městu poskytlo souhlas s opravami, ale za pro Prahu nevýhodných podmínek. Musela by centru uhradit ušlý zisk a zároveň na vlastní náklady zabezpečit přístup zákazníků k obchodům. „Což znamená náklad mnoha milionů korun po dobu stavby," uvedl. Dodal, že by bylo nutné vybudování speciálních mostů, které by lidi přivedly do obchodního domu.

Magistrát se nakonec rozhodl pro odstranění terasy. Projekt demolice by měl být hotov v druhé polovině června, poté město zažádá o stavební povolení. Zároveň se čeká na výsledek několika odvolání proti rozhodnutí o havarijním stavu stavby, která řeší ministerstvo dopravy.

Podle ředitele DBK Miroslava Velfla by město mělo terasu opět otevřít. „Jednáme s hlavním městem o opravě terasy a hlavně o jejím urychleném otevření pro veřejnost. Znalecký ústav Stavební fakulty ČVUT potvrdil, že terasa je opravitelná, že jde navíc i za řešitelných podmínek otevřít východ z metra a průchod pasáží," uvedl.

Plán města na demolici stavby se setkal s kritikou. Kromě DBK požaduje zprůchodnění pasáže a zachování stávající terasy Praha 4, podle které její uzavření komplikuje lidem přístup k metru, autobusům, na nedalekou polikliniku a radnici a poškozuje zákazníky tamních obchodů.


Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

Včera v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

Včera v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Český červený kříž Prahy 1 obdrží od města dotaci na mimořádnou pohotovost

19. června 2018 ve 20:24

Praha poskytne finanční příspěvek Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Prahy 1. Prostředky ve výši 1 376 000 korun jsou, podle usnesení pražského zastupitelstva z minulého týdne, určeny k zajištění humanitární pohotovosti v případě mimořádných...

Další články
Nahoru