Dnes Úterý - zatazeno 23°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 3. 8. 2021
Svátek má Miluše
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
U školy na Barrandově bylo zmodernizováno sportoviště, cena se navýšila o miliony
Radní Prahy 5 Štěpán Rattay při návštěvě barrandovského areálu (druhý zleva). Foto: P5

U školy na Barrandově bylo zmodernizováno sportoviště, cena se navýšila o miliony

Na Barrandově vyrostl nový sportovní areál pro školy a veřejnost. Zakázku za více než 30 milionů korun iniciovala městská část Praha 5. Hřiště bude oficiálně otevřeno ještě letos během začátku nového školního roku.

„Barrandov je nejhustěji obydlená lokalita MČ Praha 5 a ta sportoviště prostě nebyla ve valném technickém stavu. Nachází se tu 2 největší základní školy. Proto došlo i k tomu, že předchůdci iniciovali tento projekt a navrhli modernizaci sportoviště ZŠ Barrandov II V Remízku,“ řekl Štěpán Rattay (Piráti), radní Prahy 5 pro investice a správu majetku.

Moderní sportoviště teď oproti původnímu areálu nabízí několik sportovních ploch určených k různým pohybovým aktivitám. Realizace projektu nového sportoviště ale čelila i několika komplikacím a hrozilo tak, že moderní areál nakonec vůbec nevznikne. Investice a jejich úskalí ve veřejných zakázkách

Kompletní rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Barrrandov II V Remízku je investiční akcí, jejíž účelem je  zmodernizovat sportoviště, které zejména využívá jedna z našich největších základních škol. Samotné stavbě řádně předcházela přípravná fáze, v rámci které bylo od projektantům vyžadováno maximální využití potenciálu, který plocha sportovního areálu nabízí.  

Pro městskou část byla takto zadaná projektová dokumentace vypracována za 800 tisíc korun. Vysoutěžení a zasmluvnění zhotovitele na zakázku s plněním ve výši 24 milionů bylo uskutečněno v létě 2017 a tak mohla v září téhož roku být zahájena modernizace školního sportovního stadionu.

Projektová dokumentace ovšem vykazovala závažné nedostatky a jaksi opomněla, že původní povrch konkrétně škváru je nezbytné odvozit a provést i její výluh. Zmíněné nedostatky se odrazily ve změně nákladů na stavbu a v neposlední řadě vedly k nedodržení původně schváleného harmonogramu prací.

Ve svém důsledku došlo k navýšení ceny realizace o 7 milionů korun a za nutné změny v projektové dokumentaci Praha 5 doplatila 130 tisíc korun. Ještě na konci roku 2018 se stavba nacházela ve stádiu klinické smrti, kdy zhotovitel bez řádného zasmluvnění nově vzniklých prací ve výši řádově desítek tisíc korun odmítl pokračovat ve stavbě.

Tímto přístupem se z původně plánovaného sprintu na 18 týdnů určených pro realizaci stavby stal stále nekončící maratón. „Společně s mým předchůdcem s panem Damaškem (TOP 09) jsme vstoupili do jednání se zhotovitelem a podařilo se nám nakonec stavbu ještě před zimou opět rozpohybovat,“ uvedl radní Rattay. Sportoviště se přes značné komplikace podařilo letos v srpnu dokončit a zkolaudovat.

Barrandovští zejména pak žáci ZŠ Barrandov II V Remízku se tak mohou těšit, že po dvou letech zahájí nový školní rok na novém školním sportovním hřišti. „Zákon o zadávání veřejných zakázek i přes několik novelizací, tak i neustále zdokonalování samotného výběrového řízení nám stále nezaručují, že pro vybraného zhotovitele bývá snadné nalézt na stavbě nesoulad se skutečným stavem a projektovou dokumentací, které je povinen se držet. Stavby jsou také velmi nevyzpytatelné a toho zkušený stavebník-podnikatel může využít k odůvodnění náhle vzniklých víceprací, stavbu zbrzdit a při dnešním nedostatku pracovních sil na trhu pošle své zaměstnance na pro něj finančně výhodnější realizaci,“ dodal Rattay.

Plnění smluvních ujednání budou mít mezi Prahou 5 a firmou, která rekonstrukci stadionu realizovala, ještě dohru. Při předávání díla nebyl dodržen termín, je zde i několik nedodělků, například musí být dokončena ještě část výsadby a návaznost některých pěších komunikací. Prostředky na modernizace hřiště byly čerpány v rámci poskytnuté dotace pražského magistrátu na renovaci sportovních areálů.


Školská zařízení v Praze 5 finišují s přípravou na nový školní rok

Včera v 09:55

Nové fasády, vylepšení technického zázemí, ale i úplně nové učebny. Školy na pětce v polovině prázdnin dokončují plánovanou modernizaci budov.

Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

29. července 2021 ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

29. července 2021 ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Další články
Nahoru