dnes
Úterý - polojasno
0°C
zítra
Středa - zatazeno
0°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
1°C
U školy na Barrandově bylo zmodernizováno sportoviště, cena se navýšila o miliony
Radní Prahy 5 Štěpán Rattay při návštěvě barrandovského areálu (druhý zleva). Foto: P5

U školy na Barrandově bylo zmodernizováno sportoviště, cena se navýšila o miliony

Na Barrandově vyrostl nový sportovní areál pro školy a veřejnost. Zakázku za více než 30 milionů korun iniciovala městská část Praha 5. Hřiště bude oficiálně otevřeno ještě letos během začátku nového školního roku.

„Barrandov je nejhustěji obydlená lokalita MČ Praha 5 a ta sportoviště prostě nebyla ve valném technickém stavu. Nachází se tu 2 největší základní školy. Proto došlo i k tomu, že předchůdci iniciovali tento projekt a navrhli modernizaci sportoviště ZŠ Barrandov II V Remízku,“ řekl Štěpán Rattay (Piráti), radní Prahy 5 pro investice a správu majetku.

Moderní sportoviště teď oproti původnímu areálu nabízí několik sportovních ploch určených k různým pohybovým aktivitám. Realizace projektu nového sportoviště ale čelila i několika komplikacím a hrozilo tak, že moderní areál nakonec vůbec nevznikne. Investice a jejich úskalí ve veřejných zakázkách

Kompletní rekonstrukce sportovního areálu ZŠ Barrrandov II V Remízku je investiční akcí, jejíž účelem je  zmodernizovat sportoviště, které zejména využívá jedna z našich největších základních škol. Samotné stavbě řádně předcházela přípravná fáze, v rámci které bylo od projektantům vyžadováno maximální využití potenciálu, který plocha sportovního areálu nabízí.  

Pro městskou část byla takto zadaná projektová dokumentace vypracována za 800 tisíc korun. Vysoutěžení a zasmluvnění zhotovitele na zakázku s plněním ve výši 24 milionů bylo uskutečněno v létě 2017 a tak mohla v září téhož roku být zahájena modernizace školního sportovního stadionu.

Projektová dokumentace ovšem vykazovala závažné nedostatky a jaksi opomněla, že původní povrch konkrétně škváru je nezbytné odvozit a provést i její výluh. Zmíněné nedostatky se odrazily ve změně nákladů na stavbu a v neposlední řadě vedly k nedodržení původně schváleného harmonogramu prací.

Ve svém důsledku došlo k navýšení ceny realizace o 7 milionů korun a za nutné změny v projektové dokumentaci Praha 5 doplatila 130 tisíc korun. Ještě na konci roku 2018 se stavba nacházela ve stádiu klinické smrti, kdy zhotovitel bez řádného zasmluvnění nově vzniklých prací ve výši řádově desítek tisíc korun odmítl pokračovat ve stavbě.

Tímto přístupem se z původně plánovaného sprintu na 18 týdnů určených pro realizaci stavby stal stále nekončící maratón. „Společně s mým předchůdcem s panem Damaškem (TOP 09) jsme vstoupili do jednání se zhotovitelem a podařilo se nám nakonec stavbu ještě před zimou opět rozpohybovat,“ uvedl radní Rattay. Sportoviště se přes značné komplikace podařilo letos v srpnu dokončit a zkolaudovat.

Barrandovští zejména pak žáci ZŠ Barrandov II V Remízku se tak mohou těšit, že po dvou letech zahájí nový školní rok na novém školním sportovním hřišti. „Zákon o zadávání veřejných zakázek i přes několik novelizací, tak i neustále zdokonalování samotného výběrového řízení nám stále nezaručují, že pro vybraného zhotovitele bývá snadné nalézt na stavbě nesoulad se skutečným stavem a projektovou dokumentací, které je povinen se držet. Stavby jsou také velmi nevyzpytatelné a toho zkušený stavebník-podnikatel může využít k odůvodnění náhle vzniklých víceprací, stavbu zbrzdit a při dnešním nedostatku pracovních sil na trhu pošle své zaměstnance na pro něj finančně výhodnější realizaci,“ dodal Rattay.

Plnění smluvních ujednání budou mít mezi Prahou 5 a firmou, která rekonstrukci stadionu realizovala, ještě dohru. Při předávání díla nebyl dodržen termín, je zde i několik nedodělků, například musí být dokončena ještě část výsadby a návaznost některých pěších komunikací. Prostředky na modernizace hřiště byly čerpány v rámci poskytnuté dotace pražského magistrátu na renovaci sportovních areálů.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Dnes ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Dnes v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Dnes v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

Včera ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

29. listopadu 2020 v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Další články
Nahoru