dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
U revitalizace Dětského ostrova jsme blízko vyřešení problému, říká starosta Prahy 5 Richter
Starosta Prahy 5 Pavel Richter. Foto: archiv

U revitalizace Dětského ostrova jsme blízko vyřešení problému, říká starosta Prahy 5 Richter

Jaké jsou jeho priority do příštích voleb? Jaké rozpracované projekty chce dokončit? Jaká je aktuální situace ohledně vyhlídkového kola na smíchovské náplavce? Na tyto a další otázky odpovídal nový starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09).

Váš předchůdce Radek Klíma si postěžoval, že jedním z důvodů jeho odchodu je ztráta důvěry svého vlastního klubu v zastupitelstvu. To by mohlo vypadat, že TOP 09 je v Praze 5 rozhádaná. Jaká je atmosféru v klubu?
TOP 09 v Praze 5 je jednotná, svědčí o tom hlasování zastupitelského klubu, které je jednotné a při řešení podstatných věcí stojí při sobě. Sám Radek Klíma odvedl kus práce, za což mu patří poděkování. Chceme ale jít jiným směrem.

Do dalších komunálních voleb je rok a půl, letos na podzim se konají ty parlamentní, které minimálně atmosférou kolem nich a možná i výsledky ovlivní také dění v městských částech. To moc klidu na práci mít nebudete, souhlasíte?
Na atmosféře to určitě bude znát, ale my máme dost práce na komunální úrovni. Takže se jimi určitě ovlivnit nenecháme. Respektive ani nemůžeme, neboť komunální volby jsou za chvíli a my musíme dokončit a zároveň zahájit spoustu projektů, aby se Praha 5 stále posouvala vpřed. Každý měsíc nečinnosti je v komunálu velice znát.

Jste zastupitelem Prahy, nyní i starostou pětky. Vnímáte toto „sezení na více židlích“ jako výhodu, nebo spíše překážku vaší pracovní efektivity?
Práce starosty ani zastupitele není od do, dají se dobře propojit. Obě funkce se úzce protínají, takže někdy je to časovou nevýhodou, na to ale doplácí spíš má rodina a můj volný čas. Pokud je to pro někoho výhodné, tak pro městskou část, neboť práce pražského zastupitele otevírá dveře k dalším informacím a možnostem – které potřebuji právě pro práci pro Prahu 5.

Jaké budou vaše priority ve vedoucí funkci na radnici?
Je třeba mluvit o krátkodobých a dlouhodobých. Z těch krátkodobých jde určitě o stabilizaci úřadu, aby kvalitně sloužil občanům a byl uživatelsky přátelský. Mám v hlavě určitou představu, která by vedla i k lepší spolupráci v rámci úřadu, ale to bych raději nejprve prodiskutoval s úředníky. Jinak je před námi především dokončení rozdělaných věcí a zahájení prací na nových projektech, abychom měli co předat po ukončení našeho funkčního období.

Naznačil jste, že chcete dokončit rozdělané věci. Co jste měl na mysli?
Mám na mysli třeba rodinné centrum Záhorského, díky němuž chceme podpořit místní komunitu, či trhy, které místní postrádají. Velkým tématem je školství, bude např. rozšířena ZŠ Drtinova o sousední budovu původního gymnázia. Dokončeny budou objekty Beníškova, kam se po rekonstrukci vrátí provoz ZŠ Nepomucká, a Na Pláni, kde vzniknou dvě třídy mateřské školy ZŠ a MŠ Radlická. Určitě budeme pokračovat s pracemi na studii, resp. studiích možného budoucího rozvoje Smíchovské náplavky. Náplavka ostatně nabízí spoustu možností již nyní, např. jsme už zahájili jednání s Asociací skateboardingu o výstavbě rozsáhlejšího skateparku na prostranství u Barrandovského mostu. Dalším významným bodem je definitivní nastavení dalšího vývoje a rozvoje Buďánek, který se stane podkladem pro další kroky a investice. A stranou samozřejmě nezůstane ani Vidoule, Prokopské údolí, výstavba parkovacích domů či Čínský pavilon.

Zároveň jste uvedl, že chcete připracovat nové projekty, na které budou naši následovníci po blízkých volbách navazovat. Můžete i zde být konkrétnější?
Naši následovníci určitě dostanou např. připravené podklady k realizaci parkovacích domů či k dalšímu rozvoji Buďánek. Řadu možností nabídnou i dílčí architektonické studie jednotlivých menších oblastí Smíchovské náplavky a navazujících částí Smíchova, které jsou součástí zpracovávané objemové studie náplavky. Na těchto studiích se právě začíná pracovat. Díky tomu budeme mít v ruce návrhy a vize, jak udělat náplavku přívětivější – a investice mohou být, jednoduše řečeno, za pár korun, či za miliony. To už bude záležet na výběru i diskusi s veřejností, která by podle mne, měla určitě proběhnout. Za sebe v tuto chvíli mohu slíbit, že studii, která je vlastně základním stavebním kamenem, veřejnosti určitě během následujících měsíců představíme.

Na jaké největší pozitivní novinky chystá Praha 5 na letošní rok pro své občany i návštěvníky městské části?
Určitě na revitalizaci Dětského ostrova, jejíž odkládání nás velice trápí. Bohužel jsme se zasekli na věci, kterou neumíme ovlivnit, a to souhlasu vlastníka pozemku, bez něhož není možné vydat stavební povolení. Jsme blízko vyřešení i tohoto problému, a věřím, že brzy budeme soutěžit dodavatele.

Když Praha 5 loni podepsala smlouvu k výstavbě vyhlídkového kola na smíchovské náplavce, strhla se kolem tohoto záměru velká veřejná diskuse, která ale postupně ubírala na síla a nyní se ohledně projektu moc nehovoří. Jaký je aktuální stav a vedení městské část kolo nadále většinově podporuje?
Aktuální stav ohledně samotné realizace je čistě v rukou investora. Je na něm, aby si vyřešil stavební povolení, které má být na základě smlouvy pravomocné do 1. listopadu letošního roku. V tom samospráva městské části není a ani nemůže být nijak aktivní. My nyní ale s nájemcem jednáme o úpravách smlouvy, aby nebyl nijak narušen provoz smíchovské náplavky, resp. stávající kavárny, hřiště a skateparku do doby, než by případně získal stavební povolení. Nevidím jediný důvod, proč by provoz měl být omezen či zrušen již nyní. Pokud vůbec.
 
Došlo za toho více než půl roku k nějakým zásadním úpravám projektu, například zamýšlené výšky či umístění kola?
Nemám žádné podrobnější informace o průběhu projektových prací ani inženýringu.


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Hřiště v Masné má nový povrch, skákacího panáka i pískoviště. Zdi zdobí krásná malba

24. října 2017 v 11:55

V Praze 1 se pro všechny děti otevřelo nové dětské hřiště v Masné. Jeho rekonstrukce trvala dva měsíce. Nyní plně slouží potřebám rodičů a dětí z Prahy 1. Hřiště má nyní kompletně nový povrch v rámci, kterého byla vytvořena řada herních obrazců, jako je například skákací panák, twister...

Zábavné sportovní odpoledne s opičkou Lolou

12. října 2017 v 17:10

Přijďte si spolu s opičkou Lolou užít v neděli 29. října zábavné odpoledne plné sportování a tancování do tělocvičny Monkey´s Gym a obchodního centra Harfa.

Další články
Nahoru