Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce
Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat zkraje loňského roku na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19. Foto: TSK-Praha

U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce

U přechodů pro chodce v Praze by mohly být nainstalovány až tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce, která by nahradila ta současná, které musí lidé stisknout. Zařízení by byla osazena na padesátce pražských křižovatek.

Technická správa komunikací (TSK) nyní hledá dodavatele. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na serveru tenderarena.cz. Kdy se tlačítka u přechodů objeví, není z dokumentu jasné. První bezdotykové tlačítko nechalo město a TSK zkušebně nainstalovat v lednu 2021 na Dvořákově nábřeží u Klášterské ulice.

Kolik se na té které křižovatce objeví nových tlačítek, bude záležet na její velikosti a počtu přechodů se semafory. Kupříkladu na křižovatce ulic Děkanská vinice a Na Pankráci to budou hned dvě desítky zařízení. Více než desítka jich pak má být na dalších sedmi křižovatkách, mimo jiné ulic Olbrachtova a Na Strži, Novodvorská a Zálesí nebo Budějovické s ulicí Za Zelenou liškou.

Vybraná firma bezdotyková tlačítka TSK dodá a také je na křižovatkách nainstaluje a odzkouší. Jednou z podmínek pak je, že nebude nutné na stávajících stožárech semaforů provádět jakékoliv úpravy. Firma bude mít zároveň za úkol nechat stará odmontovaná zařízení ekologicky zlikvidovat.

Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19, aby lidé nemuseli mačkat to klasické, a snížila se tak pravděpodobnost případného přenosu nemoci covid-19.

TSK tehdy nechalo z boku toho současného namontovat mikrovlnný senzor fungující na bázi infračerveného čidla. Vzdálenost, na kterou funguje po přiblížení dlaně, bylo nastaveno na pět až 20 centimetrů.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru