Dnes Úterý - jasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 29°C
Středa 26. 6. 2024
Svátek má Adriana
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce
Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat zkraje loňského roku na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19. Foto: TSK-Praha

U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce

U přechodů pro chodce v Praze by mohly být nainstalovány až tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce, která by nahradila ta současná, které musí lidé stisknout. Zařízení by byla osazena na padesátce pražských křižovatek.

Technická správa komunikací (TSK) nyní hledá dodavatele. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na serveru tenderarena.cz. Kdy se tlačítka u přechodů objeví, není z dokumentu jasné. První bezdotykové tlačítko nechalo město a TSK zkušebně nainstalovat v lednu 2021 na Dvořákově nábřeží u Klášterské ulice.

Kolik se na té které křižovatce objeví nových tlačítek, bude záležet na její velikosti a počtu přechodů se semafory. Kupříkladu na křižovatce ulic Děkanská vinice a Na Pankráci to budou hned dvě desítky zařízení. Více než desítka jich pak má být na dalších sedmi křižovatkách, mimo jiné ulic Olbrachtova a Na Strži, Novodvorská a Zálesí nebo Budějovické s ulicí Za Zelenou liškou.

Vybraná firma bezdotyková tlačítka TSK dodá a také je na křižovatkách nainstaluje a odzkouší. Jednou z podmínek pak je, že nebude nutné na stávajících stožárech semaforů provádět jakékoliv úpravy. Firma bude mít zároveň za úkol nechat stará odmontovaná zařízení ekologicky zlikvidovat.

Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19, aby lidé nemuseli mačkat to klasické, a snížila se tak pravděpodobnost případného přenosu nemoci covid-19.

TSK tehdy nechalo z boku toho současného namontovat mikrovlnný senzor fungující na bázi infračerveného čidla. Vzdálenost, na kterou funguje po přiblížení dlaně, bylo nastaveno na pět až 20 centimetrů.


Autor: ČTK

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

Včera v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Včera ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Tři kameny zmizelých jsou nově v Praze 7

Včera v 08:46

Chodníky před domy v ulicích U Sparty 14 a U Průhonu 30 od 19. června připomínají tři oběti nacistického režimu: JUDr. Evžena Šterna, Karla Seinera a Jindřicha Seinera.

Hudba v Heroldových sadech

24. června 2024 ve 20:26

Praha 10 zve na koncert do Heroldových sadech. Začíná se v 19:30 hodin.

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

24. června 2024 v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Další články
Nahoru