Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce
Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat zkraje loňského roku na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19. Foto: TSK-Praha

U přechodů v Praze by mohly být tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce

U přechodů pro chodce v Praze by mohly být nainstalovány až tři stovky bezdotykových tlačítek pro chodce, která by nahradila ta současná, které musí lidé stisknout. Zařízení by byla osazena na padesátce pražských křižovatek.

Technická správa komunikací (TSK) nyní hledá dodavatele. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na serveru tenderarena.cz. Kdy se tlačítka u přechodů objeví, není z dokumentu jasné. První bezdotykové tlačítko nechalo město a TSK zkušebně nainstalovat v lednu 2021 na Dvořákově nábřeží u Klášterské ulice.

Kolik se na té které křižovatce objeví nových tlačítek, bude záležet na její velikosti a počtu přechodů se semafory. Kupříkladu na křižovatce ulic Děkanská vinice a Na Pankráci to budou hned dvě desítky zařízení. Více než desítka jich pak má být na dalších sedmi křižovatkách, mimo jiné ulic Olbrachtova a Na Strži, Novodvorská a Zálesí nebo Budějovické s ulicí Za Zelenou liškou.

Vybraná firma bezdotyková tlačítka TSK dodá a také je na křižovatkách nainstaluje a odzkouší. Jednou z podmínek pak je, že nebude nutné na stávajících stožárech semaforů provádět jakékoliv úpravy. Firma bude mít zároveň za úkol nechat stará odmontovaná zařízení ekologicky zlikvidovat.

Prototyp bezkontaktního tlačítka pro chodce nechalo vedení města nainstalovat na Dvořákově nábřeží kvůli pandemii covidu-19, aby lidé nemuseli mačkat to klasické, a snížila se tak pravděpodobnost případného přenosu nemoci covid-19.

TSK tehdy nechalo z boku toho současného namontovat mikrovlnný senzor fungující na bázi infračerveného čidla. Vzdálenost, na kterou funguje po přiblížení dlaně, bylo nastaveno na pět až 20 centimetrů.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

První pokuta pro hlavní město za protisoutěžní loterijní vyhlášky byla potvrzena

Včera v 08:19

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil prvostupňové rozhodnutí, jímž byla hlavnímu městu Praze uložena pokuta ve výši 2 679 000 korun za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže v souvislosti s loterijními vyhláškami. Rozklad podaný hlavním městem předseda...

Za hmyzem do Letňan

Včera v 07:55

Poznejte náš hmyz na naučné procházce za drobnou havětí se spolkem Darwin ve středu 14. června.

Jedlá školní zahrada ve Stodůlkách

Včera v 07:48

Nová jedlá školní zahrada se otevírá ve čtvrtek 8. června při Fakultní základní škole profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK ve Stodůlkách díky spolupráci mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola.

Muzejní noc na 1. lékařské fakultě UK otevře běžně nepřístupná místa

Včera v 05:32

I letos se 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zúčastní Festivalu muzejních nocí. V pátek 16. června bude možné navštívit anatomické muzeum, stomatologické muzeum a Faustův dům. Před zahájením prohlídek proběhne v Anatomickém ústavu 1. LF UK přednáškové odpoledne, na kterém zazní například...

Praha 1: Spolkový den v parku Kampa

4. června 2023 v 18:10

Spolkový den se koná ve čtvrtek 15. června od 15 hodin v parku Kampa.

V pítku v parku u Chodovské tvrze neteče voda, hnízdí tady modřinka

4. června 2023 v 16:30

Sýkorka modřinka se ke hnízdění vybrala i letos netypické místo, pítko v parku u Chodovské tvrze.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

Další články
Nahoru