dnes
Čtvrtek - skorojasno
14°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
U pomníku Koněva jsou nové desky, poukazují i na temnější období maršálova života
Sochu Koněva se den před odhalením desek dočkala očisty. Foto: Twitter Praha 6

U pomníku Koněva jsou nové desky, poukazují i na temnější období maršálova života

Dnes odpoledne se uskutečnilo u bubenečského pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva slavnostní odhalení nových desek. Kromě osvobození Československa je na nich připomenuta Koněvova účast na potlačení Maďarského povstání, na výstavbě Berlínské zdi a také na událostech v srpnu 1968.

Odhalení desek se uskutečnilo na náměstí Interbrigády dnes přesně ve 14.35. „21. srpna 1968 zasedlo ve 14.35 Národní shromáždění a prohlášením okupaci odsoudilo. Nová cedule připomíná obě tváře maršála Koněva, tak důležité pro další vývoj Československa. Symbolika letošních sto let české státnosti a zároveň 50 let od invaze je proto nebývale silná,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.

O umístění nových vysvětlujících desek na pomník rozhodlo loni na podzim zastupitelé Prahy 6. Proti byla jen KSČM. „Nemáme právo zapomínat, že více jak 140 tisíc sovětských vojáků padlo v boji za naše osvobození. Dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří,“ řekl již dříve zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM). Tabulky se dlouhodobě nelíbí ani ruskému velvyslanectví, které proti jejich instalaci opakovaně protestovalo. Marně.

Anketa

Souhlasíte s osazením doplňkové tabulky na pomník maršála Koněva?

79.4%
(79.4%)
20.6%
(20.6%)

Pomník pochází z roku 1980 a jako takový byl poplatný době vzniku, tedy jako oslava československo-sovětského přátelství. Koněv se jednak podílel na osvobození Prahy, jednak ale také zaštítil zpravodajský průzkum před invazí vojsk Varšavské smlouvy před přesně 50 lety.

„V roce 1980 už měl maršál Koněv za sebou také krvavé rozprášení povstání v Maďarsku, stavbu Berlínské zdi, která symbolicky oddělovala komunistické impérium od svobodného světa. A byl i tady u nás na jaře roku 1968 s ruskými generály připravujícími srpnovou invazi. Koněvova socha je tedy pro nás dokonalou ukázkou lokajství tehdejšího komunistického režimu vůči Sovětskému svazu a pro Rusy zase značkou, kam až kdysi sahalo jejich impérium. Nedivím se tedy, že Rusové spolu s komunisty vynaložili tolik úsilí, aby tam ta pravda nebyla celá,“ říká Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6 pro kulturu a vzdělávání. 

nova-deska-konev_1

 

 


Město zajistilo výstavbu dešťové kanalizace v Cholupicích

19. března 2019 v 10:05

Městská rada včera rozhodla o výběru dodavatele I. etapy výstavby dešťové kanalizace v Cholupicích. Na doporučení hodnotící komise se jím stala Společnost TV Točná – IS Cholupice, vedoucí společnosti PORR a.s., s nabídkovou cenou 23 533 290 korun s DPH.

Další články
Nahoru