dnes
Pátek - prehanky-dest
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
18°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
20°C
U pomníku Koněva jsou nové desky, poukazují i na temnější období maršálova života
Sochu Koněva se den před odhalením desek dočkala očisty. Foto: Twitter Praha 6

U pomníku Koněva jsou nové desky, poukazují i na temnější období maršálova života

Dnes odpoledne se uskutečnilo u bubenečského pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva slavnostní odhalení nových desek. Kromě osvobození Československa je na nich připomenuta Koněvova účast na potlačení Maďarského povstání, na výstavbě Berlínské zdi a také na událostech v srpnu 1968.

Odhalení desek se uskutečnilo na náměstí Interbrigády dnes přesně ve 14.35. „21. srpna 1968 zasedlo ve 14.35 Národní shromáždění a prohlášením okupaci odsoudilo. Nová cedule připomíná obě tváře maršála Koněva, tak důležité pro další vývoj Československa. Symbolika letošních sto let české státnosti a zároveň 50 let od invaze je proto nebývale silná,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.

O umístění nových vysvětlujících desek na pomník rozhodlo loni na podzim zastupitelé Prahy 6. Proti byla jen KSČM. „Nemáme právo zapomínat, že více jak 140 tisíc sovětských vojáků padlo v boji za naše osvobození. Dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří,“ řekl již dříve zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM). Tabulky se dlouhodobě nelíbí ani ruskému velvyslanectví, které proti jejich instalaci opakovaně protestovalo. Marně.

Anketa

Souhlasíte s osazením doplňkové tabulky na pomník maršála Koněva?

79.2%
(79.2%)
20.8%
(20.8%)

Pomník pochází z roku 1980 a jako takový byl poplatný době vzniku, tedy jako oslava československo-sovětského přátelství. Koněv se jednak podílel na osvobození Prahy, jednak ale také zaštítil zpravodajský průzkum před invazí vojsk Varšavské smlouvy před přesně 50 lety.

„V roce 1980 už měl maršál Koněv za sebou také krvavé rozprášení povstání v Maďarsku, stavbu Berlínské zdi, která symbolicky oddělovala komunistické impérium od svobodného světa. A byl i tady u nás na jaře roku 1968 s ruskými generály připravujícími srpnovou invazi. Koněvova socha je tedy pro nás dokonalou ukázkou lokajství tehdejšího komunistického režimu vůči Sovětskému svazu a pro Rusy zase značkou, kam až kdysi sahalo jejich impérium. Nedivím se tedy, že Rusové spolu s komunisty vynaložili tolik úsilí, aby tam ta pravda nebyla celá,“ říká Jan Lacina (STAN), místostarosta Prahy 6 pro kulturu a vzdělávání. 

nova-deska-konev_1

 

 


Pražští hasiči dostanou od města deset cisteren

Včera v 16:46

Slavnostní předání nových zásahových vozidel pro pražské hasiče proběhne tuto neděli, 23. září, od 15 hodin na Výstavišti v Holešovicích v rámci akce Den s IZS.

Praha se připojila k EDWARDovi, Dnu bez úmrtí na silnicích

Včera v 07:27

Praha se letos vůbec poprvé připojila k projektu „Evropský den bez úmrtí na silnicích“. Ten má vnést do společnosti myšlenku, jak naše chování na silnicích ovlivňuje životy ostatních účastníků silničního provozu. Denně totiž na komunikacích po celém světě přijde o život 3 400 lidí, to je jinými...

#dostbyloplastu: MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku

19. září 2018 ve 23:08

Kampaň Ministerstva životního prostředí #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou...

Další články
Nahoru