Dnes Pátek - obcasny-dest 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 1. 3. 2024
Svátek má Bedřich
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
U Podolské vodárny je nově park Antonína Engela, název prostranství schválili radní
Zelené prostranství jižně od Podolské vodárny dostalo název park Antonína Engela. Foto: archiv

U Podolské vodárny je nově park Antonína Engela, název prostranství schválili radní

Rada Prahy na návrh své místopisné komise tento týden v pondělí oficiálně schválila pojmenování zeleného prostranství jižně od Podolské vodárny v Praze 4 jako „park Antonína Engela“, a to na počest architekta této atraktivní budovy, postavené ve dvacátých letech minulého století. Informoval o tom radní Prahy 4 a zároveň člen zmíněné místopisné komise Tomáš Hrdinka (ANO).

Jižně od Podolské vodárny je mezi Podolským nábřežím a Podolskou ulici prostranství s travnatými plochami, chodníky, venkovní posilovnou, psím i pétanquovým hřištěm. Toto území doposud nemělo oficiální název, místní mu právě s odkazem na autora vodárny říkají familiárně Engelák. 

engelak-chodnik

Opravená cesta u vodárny. Foto:. T. Hrdinka

„Antonín Engel by si zasloužil mít v Praze park a symboličtější místo nenajdete. Proto vedení Prahy 4 iniciovalo jeho oficiální pojmenování,“ sdělil již dříve Hrdinka. 

Ten podal žádost o pojmenování parku do magistrátní místopisné komise na základě více než tři roky starého podnětu od podolského občana Martina Utrackiho. Komise udělení souhlasu podmínila revitalizací parku včetně tamní rozbité komunikace.

Radní Hrdinka naplánoval související investici do rozpočtu Prahy 4 na rok 2022, a po opravení cesty a úpravách zeleně, letos vznikla v parku nově i květnatá louka, dala letos v létě magistrátní komise pojmenování zelenou. A zbývalo už jen čekat na rozhodnutí radních.

O názvech parků, mostů, ulic a dalších prostranství v metropoli rozhoduje Rada hlavního města Prahy na doporučení své místopisné komise. Její názor zpravidla respektuje. A bylo to tak i v tomto případě, když radní před pár dny název posvětili. 

engelak-cedule

Smaltovaná cedule s názvem parku

„Jsem velmi rád, že jsem jako člen magistrátní místopisné komise, která mimo jiné rozhoduje o pojmenování nových ulic či přejmenování těch stávajících, mohl svým úsilím naplnit přání podolských občanů, kteří takzvaným Engelákem nazývají toto prostranství už od nepaměti,“ uvedl k procesu pojmenování radní Hrdinka. 

Nové pojmenování bude pokřtěno ve středu 6. prosince v 15 hodin, kdy bude na rohu vodárny odhalena smaltovaná cedule s názvem parku.

Vznik parku vzdávajícího hold slavnému architektovi podporují dle svého vyjádření i Pražské vodovody a kanalizace, které provozují Podolskou vodárnu.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru