dnes
Sobota - skorojasno
19°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Zpravodajství

U pamětní desky si připomněli spojenecký nálet na Prahu v roce 1945

Oběti, které nepřežily spojenecké bombardování Prahy 14. února 1945, byly dnes v poledne uctěny u pamětní desky obětem náletu, která je umístěna na budově Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na Karlově náměstí.

Nálet, který mimo jiné poškodil budovy Emauzského kláštera, si vyžádal životy více než sedmi stovek lidí, přes tisíc osob bylo těžce zraněno.

Za radnici Prahy 2 se aktu zúčastnila starostka Jana Černochová, doprovázel ji radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Starostka zavěsila k desce, kterou ze střepin bomb spadlých na českém území vytvořil sochař Petr Císařovský, věnec a zapálila svíčku. Za VFN uctil památku zástupce ředitelky Jan Bříza.

akt-u-desky_1-nahled

Jaroslav Šolc (vlevo), Jana Černochová a Jan Bříza. Foto: Soňa Pokorná

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

Stálá expozice, která na panelech s texty a dobovými fotografiemi připomíná nálet, je k vidění v bunkru Folimanka, který radnice druhé městské jednou za měsíc zpřístupňuje zdarma veřejnosti.

ak-u-desky-2-nahled

akt-u-desky-1-nahled


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru