dnes
Pondělí - zatazeno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
4°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Zpravodajství

U pamětní desky si připomněli spojenecký nálet na Prahu v roce 1945

Oběti, které nepřežily spojenecké bombardování Prahy 14. února 1945, byly dnes v poledne uctěny u pamětní desky obětem náletu, která je umístěna na budově Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na Karlově náměstí.

Nálet, který mimo jiné poškodil budovy Emauzského kláštera, si vyžádal životy více než sedmi stovek lidí, přes tisíc osob bylo těžce zraněno.

Za radnici Prahy 2 se aktu zúčastnila starostka Jana Černochová, doprovázel ji radní pro kulturu Jaroslav Šolc. Starostka zavěsila k desce, kterou ze střepin bomb spadlých na českém území vytvořil sochař Petr Císařovský, věnec a zapálila svíčku. Za VFN uctil památku zástupce ředitelky Jan Bříza.

akt-u-desky_1-nahled

Jaroslav Šolc (vlevo), Jana Černochová a Jan Bříza. Foto: Soňa Pokorná

 „V blízkosti této desky byl veřejný kryt, kde se ukrylo na 120 žen a dětí. Kryt dostal přímý zásah, všichni tam zahynuli. Chtěla bych ocenit odvahu a odhodlání Pražanů po výbuchu, lidská solidarita byla obrovská,“ sdělila Jana Černochová.

Stálá expozice, která na panelech s texty a dobovými fotografiemi připomíná nálet, je k vidění v bunkru Folimanka, který radnice druhé městské jednou za měsíc zpřístupňuje zdarma veřejnosti.

ak-u-desky-2-nahled

akt-u-desky-1-nahled


Z ulic začínajá mizet neoprávněná reklama

15. prosince 2018 v 10:26

Odbor hospodaření s majetkem magistrátu dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto...

Další články
Nahoru