Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
U O2 Areny by měla vzniknout nová čtvrť s 3500 byty, Praha 9 chce ovlivnit její podobu
Na pozemcích, o které má zájem Praha 9, stojí nevyužívané haly. Foto: Jan Puci

U O2 Areny by měla vzniknout nová čtvrť s 3500 byty, Praha 9 chce ovlivnit její podobu

V území s nevyužívanými výrobními halami v blízkosti 02 Areny na pomezí Vysočan a Libně by měla vzniknout nová čtvrť. Jejím jádrem má být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum. Devátá městská část chce koupit pozemky od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti s bydlením, kancelářemi, obchody a veřejnými budovami včetně školy se ve spolupráci s vlastníky okolních pozemků podílet.

Brownfieldy v okolí 02 Areny vlastní nyní šest firem a několik soukromníků. Praha 9 by chtěla koupit část pozemků o rozloze zhruba tři hektary. Nyní na nich stojí nevyužívané haly.

S vlastníky okolních pozemků chce radnice jednat, aby se při jejich budoucím využití řídili připravenou urbanistickou studií, kterou zpracoval architekt Jiří Řezák ze studia Qarta architektura.   

Urbanistická studie by se podle představ městské části měla transformovat do územní studie, aby byla závazná pro investory, kteří v této lokalitě budou dále podnikat a rozvíjet svůj vlastní development.

Inspirací pro takový postup se stal německý Hamburk, který vykoupil pozemky pro vznik nové městské čtvrti HafenCity. Město na parcelách vytvořilo urbanismus a jednotlivé bloky a domy pak po architektonické soutěži prodávalo developerům pro finální development. 

„Máme šanci vytvořit kvalitní veřejný prostor v synergii s tím, co už vybudovali soukromí investoři a dát nový impuls této části města, kterou dodnes hyzdí staré továrny a je pro obyvatele neprostupná. Máme zkušenost s Parkem Přátelství, kde nám veřejnost dala mandát koupit pozemky a dotvořit je pro lidi. Teď chceme postavit nové centrum, na kterém by se mohli podobně jako v tom Hamburku podílet ti nejlepší architekti s neotřelými nápady,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).  

„Je tu příležitost postavit opravdové město krátkých vzdáleností, které kombinuje možnosti pro bydlení, práci i zábavu. Zároveň bychom tady rádi vybudovali nové centrum s náměstím, školou a dalšími veřejnými funkcemi. Pokud se městská část aktivně zapojí do vzniku centrální části rozvojového území, nalézá se shoda mezi potřebami města a ekonomikou projektů nepoměrně snadněji a rychleji, než když jen koriguje představy investorů,“ sdělil starosta. 

Studie, kterou zpracoval ateliér Qarta architektura, dává už nyní poměrně jasnou představu o tom, jak by mohl urbanismus moderní městské čtvrti vypadat. O tom, co by měla nová čtvrť přinést občanům Prahy 9, chce ale městská část diskutovat s veřejností.

Aktuálně proto připravila anketu, ve které se místních obyvatel bude ptát na to, jaký typ občanské vybavenosti ve svém okolí nejvíce postrádají a co by mohlo být součástí náměstí. 

Podle architekta Jiřího Řezáka, autora urbanistické studie, by se mohly stát Vysočany i díky podobné industriální historii a vynikajícímu dopravnímu spojení „příštím Karlínem“, ze kterého se podařilo vytvořit pestrou čtvrť propojující služby, práci, kulturu a bydlení. 

„Náměstí Emila Kolbena s bulvárem vytvoří zcela jedinečný veřejný prostor. Inspiraci jsme našli v Miláně, kde radnice společně s urbanisty a architekty přistoupila k revitalizaci podobného území tak, že kombinovali klasickou blokovou zástavbu s výškovými dominantami. To umožnilo při stejném objemu zástavby vytvořit opravdu velkorysý veřejný prostor s živým parterem a místy pro odpočinek. Výšková zástavba naváže na stávající rezidenční dům Eliška, prostor dotvoří a vnese do něj jasné prvky, které přispějí k lepší orientaci v území. Urbanistické řešení lokality těží také z rozlehlého parku kolem Rokytky,“ sdělil Řezák. 

Urbanistická studie, která řeší zhruba desetihektarové území, jehož jádrem bude plánované náměstí Emila Kolbena, počítá s tím, že by tu mohlo vzniknout zhruba 3500 bytů, 56 tisíc metrů čtverečních hrubé podlažní plochy pro služby, z čehož zhruba 23 tisíc metrů čtverečních připadá na školské zařízení, které by se mělo nacházet právě na pozemcích, jež chce městská část získat od Howden ČKD Compressors do svého majetku. 

Navrhovaný objem zástavby zůstal pod limity, se kterými počítá Metropolitní plán. Pokud by se Praze 9 nepodařilo pozemky s halami koupit, protože se o ně pravděpodobně budou ucházet soukromí investoři, i tak by podle Portlíka městská část měla požadovat rozvoj území v mantinelech, které stanovuje urbanistická studie. 

V budoucnu by se mělo proměnit celé okolí 02 Areny. Výraznou přestavbou projde také stanice metra Českomoravská i přilehlé autobusové nádraží.


Autor: Jan Puci

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru