Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
U O2 Areny by měla vzniknout nová čtvrť s 3500 byty, Praha 9 chce ovlivnit její podobu
Na pozemcích, o které má zájem Praha 9, stojí nevyužívané haly. Foto: Jan Puci

U O2 Areny by měla vzniknout nová čtvrť s 3500 byty, Praha 9 chce ovlivnit její podobu

V území s nevyužívanými výrobními halami v blízkosti 02 Areny na pomezí Vysočan a Libně by měla vzniknout nová čtvrť. Jejím jádrem má být náměstí Emila Kolbena, vzniknout by tu měly bytové domy, školy a technické centrum. Devátá městská část chce koupit pozemky od společnosti Howden ČKD Compressors a na vzniku nové čtvrti s bydlením, kancelářemi, obchody a veřejnými budovami včetně školy se ve spolupráci s vlastníky okolních pozemků podílet.

Brownfieldy v okolí 02 Areny vlastní nyní šest firem a několik soukromníků. Praha 9 by chtěla koupit část pozemků o rozloze zhruba tři hektary. Nyní na nich stojí nevyužívané haly.

S vlastníky okolních pozemků chce radnice jednat, aby se při jejich budoucím využití řídili připravenou urbanistickou studií, kterou zpracoval architekt Jiří Řezák ze studia Qarta architektura.   

Urbanistická studie by se podle představ městské části měla transformovat do územní studie, aby byla závazná pro investory, kteří v této lokalitě budou dále podnikat a rozvíjet svůj vlastní development.

Inspirací pro takový postup se stal německý Hamburk, který vykoupil pozemky pro vznik nové městské čtvrti HafenCity. Město na parcelách vytvořilo urbanismus a jednotlivé bloky a domy pak po architektonické soutěži prodávalo developerům pro finální development. 

„Máme šanci vytvořit kvalitní veřejný prostor v synergii s tím, co už vybudovali soukromí investoři a dát nový impuls této části města, kterou dodnes hyzdí staré továrny a je pro obyvatele neprostupná. Máme zkušenost s Parkem Přátelství, kde nám veřejnost dala mandát koupit pozemky a dotvořit je pro lidi. Teď chceme postavit nové centrum, na kterém by se mohli podobně jako v tom Hamburku podílet ti nejlepší architekti s neotřelými nápady,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).  

„Je tu příležitost postavit opravdové město krátkých vzdáleností, které kombinuje možnosti pro bydlení, práci i zábavu. Zároveň bychom tady rádi vybudovali nové centrum s náměstím, školou a dalšími veřejnými funkcemi. Pokud se městská část aktivně zapojí do vzniku centrální části rozvojového území, nalézá se shoda mezi potřebami města a ekonomikou projektů nepoměrně snadněji a rychleji, než když jen koriguje představy investorů,“ sdělil starosta. 

Studie, kterou zpracoval ateliér Qarta architektura, dává už nyní poměrně jasnou představu o tom, jak by mohl urbanismus moderní městské čtvrti vypadat. O tom, co by měla nová čtvrť přinést občanům Prahy 9, chce ale městská část diskutovat s veřejností.

Aktuálně proto připravila anketu, ve které se místních obyvatel bude ptát na to, jaký typ občanské vybavenosti ve svém okolí nejvíce postrádají a co by mohlo být součástí náměstí. 

Podle architekta Jiřího Řezáka, autora urbanistické studie, by se mohly stát Vysočany i díky podobné industriální historii a vynikajícímu dopravnímu spojení „příštím Karlínem“, ze kterého se podařilo vytvořit pestrou čtvrť propojující služby, práci, kulturu a bydlení. 

„Náměstí Emila Kolbena s bulvárem vytvoří zcela jedinečný veřejný prostor. Inspiraci jsme našli v Miláně, kde radnice společně s urbanisty a architekty přistoupila k revitalizaci podobného území tak, že kombinovali klasickou blokovou zástavbu s výškovými dominantami. To umožnilo při stejném objemu zástavby vytvořit opravdu velkorysý veřejný prostor s živým parterem a místy pro odpočinek. Výšková zástavba naváže na stávající rezidenční dům Eliška, prostor dotvoří a vnese do něj jasné prvky, které přispějí k lepší orientaci v území. Urbanistické řešení lokality těží také z rozlehlého parku kolem Rokytky,“ sdělil Řezák. 

Urbanistická studie, která řeší zhruba desetihektarové území, jehož jádrem bude plánované náměstí Emila Kolbena, počítá s tím, že by tu mohlo vzniknout zhruba 3500 bytů, 56 tisíc metrů čtverečních hrubé podlažní plochy pro služby, z čehož zhruba 23 tisíc metrů čtverečních připadá na školské zařízení, které by se mělo nacházet právě na pozemcích, jež chce městská část získat od Howden ČKD Compressors do svého majetku. 

Navrhovaný objem zástavby zůstal pod limity, se kterými počítá Metropolitní plán. Pokud by se Praze 9 nepodařilo pozemky s halami koupit, protože se o ně pravděpodobně budou ucházet soukromí investoři, i tak by podle Portlíka městská část měla požadovat rozvoj území v mantinelech, které stanovuje urbanistická studie. 

V budoucnu by se mělo proměnit celé okolí 02 Areny. Výraznou přestavbou projde také stanice metra Českomoravská i přilehlé autobusové nádraží.


Autor: Jan Puci

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru