dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
U nádraží se nadělovalo: Bezdomovci přišli na bohoslužbu a dostali dárky
Bohoslužbu vedla Eduarda Heczková. Foto: Anna Skálová

U nádraží se nadělovalo: Bezdomovci přišli na bohoslužbu a dostali dárky

Buřtguláš s chlebem, chlebíčky s rybičkovou nebo česnekovou pomazánkou či pomazané různými paštikami, nazdobené salámem, šunkou, vajíčky, okurkami, kapiemi i kaviárem. Vánoční cukroví i zelenina. Čaj a káva. Na tom všem si pochutnávaly desítky lidí bez domova, kteří se zúčastnili čtvrteční bohoslužby v budově těsně vedle Smíchovského nádraží. Následně dostali praktické dárky – bundy, kabáty, svetry, kalhoty, slipy, šály nebo třeba batohy.

Akci – již tradičně – pořádalo sdružení Dům Agapé. Vikářka Pražského sboru Luterské církve Eduarda Heczková vedla bohoslužbu se silným sociálním nábojem. Poděkovala Ježíšovi, že se nenarodil v paláci, ale ve chlévě. Kdyby se narodil v bohatství, měli by k němu podle jejích slov bezdomovci daleko, jelikož se ale narodil chudý mezi chudými, mohou ho nalézt.

vanocni-bohosluzba-2014-clanek-a-nahled Připomněla, že o Ježíšovi bylo složeno mnoho písní. Kdo by ale složil píseň o tom, že bezdomovci každou noc spí na tvrdé lavičce? Není to podle ní romantika, ale ostuda společnosti, ostuda křesťanů. Lidi bez domova podle jejích slov část veřejnosti nenávidí, stejně jako byl kdysi nenáviděn Ježíš. Je to ale nespravedlivé. Bohoslužba byla provázena zpěvy: Nesem vám noviny, Tichá noc, Narodil se Kristus Pán a vánoční gospel.

Bohoslužby každou neděli ve Vršovicích

Mezi dobrovolníky, kteří donesli občerstvení a pomáhali s jeho přípravou, byli jak lidé z Domu Agapé nebo členové Pražského sboru Luterské církve, tak i členové jiných křesťanských sborů nebo ateisté. Prostě ti, kteří chtěli pomoci. Do sbírky oblečení pro lidi bez přístřeší přispěli i politici – Kateřina Jacques, Martin Bursík i Nikola Čech.

vanocni-bohosluzba-2014-clanek-nahled Dům Agapé pořádá vánoční bohoslužby spojené s nadělováním praktických dárků a občerstvením už léta, poslední roky právě ve smíchovské budově Nádražní 1. Heczková navíc každou neděli od 16.30 hodin pořádá nejen pro lidi bez domova bohoslužby v husitském kostele na Vršovickém náměstí. Drobné občerstvení bývá k dispozici i po jejich skončení, kdy si lidé s vikářkou mohou popovídat.


Autor: Anna Skálová

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru