Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
U metra Kolbenova vznikne na stavebním pozemku dočasné komunitní centrum
Na tomto pozemku vznikne do podzimu komunitní centrum. Foto: Jan Puci

U metra Kolbenova vznikne na stavebním pozemku dočasné komunitní centrum

V sousedství stanice metra Kolbenova vybuduje do podzimu na pozemku určeném pro stavbu bytového domu společnost Skanska Reality dočasné komunitní centrum s venkovním hřištěm na parkour, pumptrackovou dráhou pro bikery, komunitní zahradou nebo letním kinem. Centrum bude tři roky provozovat Praha 9, která následně centrum někam přemístí, aby uvolnilo místo pro realizaci závěrečné páté etapy čtvrti Emila Kolbena. Dnes o tom informovali zástupci developera a deváté městské části.

Komunitní centrum bude umístěno na brownfieldu mezi ulicemi Kolbenovou a Poděbradskou. Skanska Reality zajistí stavbu mobilní budovy se zázemím pro centrum a vybuduje zahradu a přilehlé venkovní hřiště na parkour a pumptrackovou dráhu, náplň činnosti centra pak bude v režii městské části.

Na provoz centra hodlá radnice vypsat transparentní výběrové řízení a budoucí provozovatel tak obdrží předpřipravené vnitřní i venkovní prostory pro realizaci vzdělávacích, osvětových, kulturních, volnočasových, sociálních nebo zájmových aktivit.

„Komunitní centrum, hřiště na parkour i pumptracková dráha toto území bezpochyby zvelebí a obohatí kulturní život na Praze 9. Komunitní centra přinášejí život a prostor pro setkávání, a to přesně na naší městské části chceme. Ve chvíli, kdy bude území připraveno k jinému využití, komunitní centrum můžeme vzít a přestěhovat na jiné místo, kde bude dál sloužit obyvatelům Devítky. Je dobře, že jsme se během covidu, kdy jiní projekty utlumovali, rozhodli jít opačným směrem a nové projekty naopak začali startovat. Teď to začíná nést své ovoce. Věřím, že komunitní centrum při ulici Kolbenova se tak stane novým místem na kulturní mapě nejen Prahy 9,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Nové komunitní centrum bude z velké části mobilní, dle potřeby tak bude možné celou stavbu včetně jednotlivých aktivit přesunout na jiné místo v Praze 9. Podle Portlíka je vytipováno už několik lokalit.

Hlavní budova komunitního centra se bude skládat ze tří propojených modulárních jednotek, ke kterým přiléhá plocha pro posezení kryté pergolou. Na ně navazuje prostor pro ostatní aktivity.

„Nová výstavba se připravuje po dobu několika let a my se snažíme je efektivně využít. Část našich pozemků určených pro budoucí výstavbu proto nabízíme obyvatelům Prahy pro dočasné využití. Také s Prahou 9 nás spojila chuť budovat sounáležitost místních a poskytnout jim prostor pro společná setkávání. Díky tomu, že zástupci města mají dobré povědomí o potřebách obyvatel, měli jsme už od začátku jasnou představu o podobě komunitního centra i celého prostoru. Nyní pracujeme na jeho realizaci,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

„Mojí prioritou je vždy vyjednat v rámci každého realizovaného projektu maximum pro obyvatele Devítky. Městská část musí být pro investora vždy respektovaným partnerem. Nové komunitní centrum je ukázkovým příkladem toho, jak to dobře může spolupráce fungovat,“ dodal Portlík.

Praha 9 podle něj také dlouhodobě úspěšně podporuje například komunitní centrum Knoflík, které se po rekonstrukci prostor loni natrvalo zabydlelo na pomyslném náměstíčku při ulici Jablonecká na sídlišti Prosek a Střížkov, které samo o sobě má své kouzlo, a vytvořila tak prostor pro společenské a kulturní vyžití obyvatel Devítky.

Projekt čtvrti Emila Kolbena nabídne v pěti fázích okolo tisícovky bytů na ploše 51 000 metrů čtverečních. V současné době je dokončena výstavba první etapy a první část druhé etapy s bytovými domy Jindřich a Hanuš bude dokončena do konce letošního roku.


Autor: Jan Puci

Beseda: Husité na Žižkově

Včera v 06:48

Beseda s Petrem Čornejem, na které představí svou novou knihu Husité na Žižkově o proměnách Žižkova v průběhu času, se koná v pondělí 11. prosince. Vstup je zdarma.

Adventní zpívání na Petrském náměstí v Praze 1

7. prosince 2023 v 16:31

Společné zpívání vánočních koled se koná 14. prosince v 17 hodin.

Stipendium profesora Miroslava Vlčka pro zahraniční studenty

7. prosince 2023 v 10:33

České vysoké učení technické v Praze spolu s pražskými veřejnými vysokými školami sdruženými v konsorciu Study in Prague udělilo mimořádné stipendium prof. Miroslava Vlčka pětici zahraničních studentů. Slavnostní ceremonie předávání se uskutečnila 5. prosince 2023 v prostorech Rezidence primátora...

V Praze 2 se začíná bruslit

5. prosince 2023 v 16:42

Ve středu 6. prosince se na třech místech Prahy 2 začne bruslit.

Praha 1 má dva měsíce antigraffiti program, nyní zveřejnila zkušenosti

4. prosince 2023 v 10:23

Jedním z palčivých problémů Prahy 1 je znečištění historického centra grafittti, či tzv. tagy. Domy, lampy, lavičky, koše, rozvodové skříně, nábřeží, kostely… To vše je často znehodnoceno spreji či fixy. Radnice Prahy 1 z tohoto důvodu začátkem října spustila systémový a koordinovaný antigraffiti...

Další články
Nahoru