Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
U metra Kolbenova vznikne na stavebním pozemku dočasné komunitní centrum
Na tomto pozemku vznikne do podzimu komunitní centrum. Foto: Jan Puci

U metra Kolbenova vznikne na stavebním pozemku dočasné komunitní centrum

V sousedství stanice metra Kolbenova vybuduje do podzimu na pozemku určeném pro stavbu bytového domu společnost Skanska Reality dočasné komunitní centrum s venkovním hřištěm na parkour, pumptrackovou dráhou pro bikery, komunitní zahradou nebo letním kinem. Centrum bude tři roky provozovat Praha 9, která následně centrum někam přemístí, aby uvolnilo místo pro realizaci závěrečné páté etapy čtvrti Emila Kolbena. Dnes o tom informovali zástupci developera a deváté městské části.

Komunitní centrum bude umístěno na brownfieldu mezi ulicemi Kolbenovou a Poděbradskou. Skanska Reality zajistí stavbu mobilní budovy se zázemím pro centrum a vybuduje zahradu a přilehlé venkovní hřiště na parkour a pumptrackovou dráhu, náplň činnosti centra pak bude v režii městské části.

Na provoz centra hodlá radnice vypsat transparentní výběrové řízení a budoucí provozovatel tak obdrží předpřipravené vnitřní i venkovní prostory pro realizaci vzdělávacích, osvětových, kulturních, volnočasových, sociálních nebo zájmových aktivit.

„Komunitní centrum, hřiště na parkour i pumptracková dráha toto území bezpochyby zvelebí a obohatí kulturní život na Praze 9. Komunitní centra přinášejí život a prostor pro setkávání, a to přesně na naší městské části chceme. Ve chvíli, kdy bude území připraveno k jinému využití, komunitní centrum můžeme vzít a přestěhovat na jiné místo, kde bude dál sloužit obyvatelům Devítky. Je dobře, že jsme se během covidu, kdy jiní projekty utlumovali, rozhodli jít opačným směrem a nové projekty naopak začali startovat. Teď to začíná nést své ovoce. Věřím, že komunitní centrum při ulici Kolbenova se tak stane novým místem na kulturní mapě nejen Prahy 9,“ uvedl starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Nové komunitní centrum bude z velké části mobilní, dle potřeby tak bude možné celou stavbu včetně jednotlivých aktivit přesunout na jiné místo v Praze 9. Podle Portlíka je vytipováno už několik lokalit.

Hlavní budova komunitního centra se bude skládat ze tří propojených modulárních jednotek, ke kterým přiléhá plocha pro posezení kryté pergolou. Na ně navazuje prostor pro ostatní aktivity.

„Nová výstavba se připravuje po dobu několika let a my se snažíme je efektivně využít. Část našich pozemků určených pro budoucí výstavbu proto nabízíme obyvatelům Prahy pro dočasné využití. Také s Prahou 9 nás spojila chuť budovat sounáležitost místních a poskytnout jim prostor pro společná setkávání. Díky tomu, že zástupci města mají dobré povědomí o potřebách obyvatel, měli jsme už od začátku jasnou představu o podobě komunitního centra i celého prostoru. Nyní pracujeme na jeho realizaci,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

„Mojí prioritou je vždy vyjednat v rámci každého realizovaného projektu maximum pro obyvatele Devítky. Městská část musí být pro investora vždy respektovaným partnerem. Nové komunitní centrum je ukázkovým příkladem toho, jak to dobře může spolupráce fungovat,“ dodal Portlík.

Praha 9 podle něj také dlouhodobě úspěšně podporuje například komunitní centrum Knoflík, které se po rekonstrukci prostor loni natrvalo zabydlelo na pomyslném náměstíčku při ulici Jablonecká na sídlišti Prosek a Střížkov, které samo o sobě má své kouzlo, a vytvořila tak prostor pro společenské a kulturní vyžití obyvatel Devítky.

Projekt čtvrti Emila Kolbena nabídne v pěti fázích okolo tisícovky bytů na ploše 51 000 metrů čtverečních. V současné době je dokončena výstavba první etapy a první část druhé etapy s bytovými domy Jindřich a Hanuš bude dokončena do konce letošního roku.


Autor: Jan Puci

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

Včera v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Další články
Nahoru