Dnes Úterý - skorojasno 15°C
Zítra Středa - prehanky-dest 15°C
Úterý 20. 4. 2021
Svátek má Marcela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
U Masarykova nádraží začne oprava historického meteosloupku, bude měřit počasí i řídit křižovatku
Meteosloupek u Masarykova nádraží není v dobrém stavu. Foto(2x): JP

U Masarykova nádraží začne oprava historického meteosloupku, bude měřit počasí i řídit křižovatku

Meteorologické sloupky, které už od 19. století sloužily k informování o tlaku, teplotě vzduchu a přesném čase, se na zhruba padesáti místech v Česku dochovaly dodnes. Několik jich je i v Praze. Do konce roku bude obnoven více než sto let starý sloupek u Masarykova nádraží v centru hlavního města. Nyní se k rekonstrukci připravují potřebné dokumenty a další náležitosti, samotné práce začnou v dohledné době.

meteosloupek-masarykovo-nadrazi-1 Na začátku 20. století se z osazování meteosloupků ve vesnicích, větších obcích i ve městech stala móda. Sloužily pro předpověď počasí, ukazovaly čas. Po druhé světové válce nástup modernějších technologií rozvoj těchto meteostanic zastavil, většina z nich postupně chátrala a leckde je města nechala odstranit úplně.

Před hlavním vchodem do Masarykova nádraží zůstal jeden sloupek stát, ale je v žalostném stavu. To se nyní mění, brzy začne rekonstrukce, kterou iniciovala nezisková organizace Czech National Trustu (CNT).

„Nevíme přesně z jakého roku sloupek pochází, odhadujeme podle některých nálezů v časopisech, že se jednalo o rok 1914. Nevíme ani, kolik podobných zařízení v Praze bylo. Jeden sloupek se ale nacházel před automatem Koruna na Václavském náměstí, další stál na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí a další v Praze 6. Jeden sloupek je umístěn v soukromé sochařské zahradě pod Nuselským mostem,“ uvedla ředitelka CNT Eva Heyd. 

Sloupek u nádraží bude znovu ukazovat aktuální meteorologické údaje a oproti minulým funkcím – měření teploty, vlhkosti, tlaku a přesného času – bude navíc řídit přilehlou křižovatku a osvětlení.

„Takové aktivity podporujeme. Postupem času se z meteosloupku stala věc, o které nikdo nevěděl, k čemu slouží a vypadal jako zbytečný kus zapomenuté architektury. Velmi jsem uvítal iniciativu obnovit ho a vrátit mu jeho podobu. Nejzazší lhůta dokončení je konec roku, ale doufáme, že to bude dřív,“ řekl k oživení meteosloupku starosta první městské části Petr Hejma.

meteosloupek-jizni-strana Další meteosloupek z roku 1914 byl loni obnoven na rohu Buzulucké ulice a Vítězného náměstí v Dejvicích. Umělý kámen byl očištěn a opraven. Zámečníci vytvořili nové kovové části a sloup byl osazen replikami meterologických přístrojů. Lidé se tak dozví třeba teplotu, vlhkost nebo tlak vzduchu.

Počítá se i s osazením elektronického displeje, který bude ukazovat současná měření vzduchu z meteorologického ústavu, jako například znečištění vzduchu.

Další sloupek je už několik let v dejvickém parku Hadovka u Evropské ulice, po dohodě s úřady ho tam před pár lety instaloval architekt Jan Trejbal. Před tím ho koupil za 1200 korun ve výběrovém řízení Újezdu u Prahy, kde původně technická památka stála.  


Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

18. dubna 2021 v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než jedenáct milionů korun – přesně pak 11,34 milionů korun – takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Další články
Nahoru