dnes
Středa - mlha
15°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
16°C
pozítří
Pátek - zatazeno
18°C
U Masarykova nádraží začne oprava historického meteosloupku, bude měřit počasí i řídit křižovatku
Meteosloupek u Masarykova nádraží není v dobrém stavu. Foto(2x): JP

U Masarykova nádraží začne oprava historického meteosloupku, bude měřit počasí i řídit křižovatku

Meteorologické sloupky, které už od 19. století sloužily k informování o tlaku, teplotě vzduchu a přesném čase, se na zhruba padesáti místech v Česku dochovaly dodnes. Několik jich je i v Praze. Do konce roku bude obnoven více než sto let starý sloupek u Masarykova nádraží v centru hlavního města. Nyní se k rekonstrukci připravují potřebné dokumenty a další náležitosti, samotné práce začnou v dohledné době.

meteosloupek-masarykovo-nadrazi-1 Na začátku 20. století se z osazování meteosloupků ve vesnicích, větších obcích i ve městech stala móda. Sloužily pro předpověď počasí, ukazovaly čas. Po druhé světové válce nástup modernějších technologií rozvoj těchto meteostanic zastavil, většina z nich postupně chátrala a leckde je města nechala odstranit úplně.

Před hlavním vchodem do Masarykova nádraží zůstal jeden sloupek stát, ale je v žalostném stavu. To se nyní mění, brzy začne rekonstrukce, kterou iniciovala nezisková organizace Czech National Trustu (CNT).

„Nevíme přesně z jakého roku sloupek pochází, odhadujeme podle některých nálezů v časopisech, že se jednalo o rok 1914. Nevíme ani, kolik podobných zařízení v Praze bylo. Jeden sloupek se ale nacházel před automatem Koruna na Václavském náměstí, další stál na Staroměstském náměstí, jiný na Karlově náměstí a další v Praze 6. Jeden sloupek je umístěn v soukromé sochařské zahradě pod Nuselským mostem,“ uvedla ředitelka CNT Eva Heyd. 

Sloupek u nádraží bude znovu ukazovat aktuální meteorologické údaje a oproti minulým funkcím – měření teploty, vlhkosti, tlaku a přesného času – bude navíc řídit přilehlou křižovatku a osvětlení.

„Takové aktivity podporujeme. Postupem času se z meteosloupku stala věc, o které nikdo nevěděl, k čemu slouží a vypadal jako zbytečný kus zapomenuté architektury. Velmi jsem uvítal iniciativu obnovit ho a vrátit mu jeho podobu. Nejzazší lhůta dokončení je konec roku, ale doufáme, že to bude dřív,“ řekl k oživení meteosloupku starosta první městské části Petr Hejma.

meteosloupek-jizni-strana Další meteosloupek z roku 1914 byl loni obnoven na rohu Buzulucké ulice a Vítězného náměstí v Dejvicích. Umělý kámen byl očištěn a opraven. Zámečníci vytvořili nové kovové části a sloup byl osazen replikami meterologických přístrojů. Lidé se tak dozví třeba teplotu, vlhkost nebo tlak vzduchu.

Počítá se i s osazením elektronického displeje, který bude ukazovat současná měření vzduchu z meteorologického ústavu, jako například znečištění vzduchu.

Další sloupek je už několik let v dejvickém parku Hadovka u Evropské ulice, po dohodě s úřady ho tam před pár lety instaloval architekt Jan Trejbal. Před tím ho koupil za 1200 korun ve výběrovém řízení Újezdu u Prahy, kde původně technická památka stála.  


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

28. září 2020 ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

28. září 2020 v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Další články
Nahoru