dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Zpravodajství

U Lahovic stojí nový památník středověkého pohřebiště

Na místě raně středověkého pohřebiště u Lahovic byl odhalen pamětní kámen. Sedmitunový kamenný monolit stojí na místě raně středověkého pohřebiště nacházejícího se na křižovatce tří cest – z Velké Chuchle, nedalekých Lahovic a Radotína.
pamatnik-stredoveke-pohrabiste-praha-16-nahled

Odhalení památníku se uskutečnilo v úterý 27. září.

Podle archeologických průzkumů se u soutoku Berounky a Vltavy začalo pohřbívat v polovině devátého století a během dvou set let bylo na ploše zhruba 300 krát 25 metrů pohřbeno přibližně čtyři sta lidí.

„Právě sem, v době, kdy teprve vznikal nedaleký Radotín, pohřbívali lidé z rybářské osady své mrtvé podle pohřebního rituálu – hlavou k západu, nohama k východu,“ sdělil geolog Štěpán Rak.

Na památníku z červeného sliveneckého mramoru pocházející z lomu Špička u Zadní Kopaniny je instalována bronzová deska, v místě si lze prohlédnout tabule s fotografiemi a popisy se zdejší historií.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Včera ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru